BELEEF HET ZEEZEILEN! 5 verkiezingen gemeenteraad Vrouw chanteert man Hardrijder gepakt van verschillende locaties waar dat wel gebeurt. En dat is geen pro bleem. Men is daar vrij in." Belangstellenden mogen echter niet helpen en evenmin de tellers hinderen. Wel kunnen zij bezwaar maken als ze vinden dat er niet cor rect wordt geteld. De voorzitter van het stembureau dient melding van het bezwaar te maken in het pro- ces-verbaal, waarin alle resultaten van de telling worden vastgelegd. Nu wordt het ingewikkeld. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft gedetailleerde instructies voor de leden van de stembureaus verspreid. Voor het tellen van de stemmen voor de gemeenteraads verkiezingen moeten niet minder dan 22 stappen worden doorlopen. De hoofdlijnen: eerst worden alle stempassen en volmachten geteld. Daarna worden alle biljetten op 'lijst' gesorteerd, zodat de totalen per partij alvast kunnen worden doorgegeven aan het centrale stem bureau. Vervolgens wordt per lijst nagegaan hoeveel stemmen elke kandidaat heeft gekregen (voor keursstemmen). Elk stembiljet wordt door ten minste twee perso nen bekeken. Het tellen voor het re ferendum is wat eenvoudiger, al be vat de instructie daarvoor toch nog 18 stappen. „De leden van het stembureau zijn wel bekend met de procedure", zegt Jansen. „Maar het zijn wel een hele boel stappen. Als je echt alles vol gens die regels doet, dan ben je heel lang bezig, denk ik. In de praktijk zie je toch dat iedereen het tellen doet op de manier die men zelf het handigste vindt." Volgens de instructies mag dat wel, mits er voldoende ruimte in het stemlokaal is en er genoeg tellers aanwezig zijn. Veel gemeenten, waaronder Terneuzen, kiezen er voor eerst de biljetten voor de ge meenteraad te tellen. 112 NIEUWS „We zorgen voor frisdrank of wat dan ook", zegt Jansen. „Nee, geen alcohol." „Die rijdt naar afloop naar het ge meentehuis", zegt Jansen. „Vervol gens wordt daar geteld." Het belangrijkste is dat het aantal 'toegelaten kiezers' (ofwel het aan tal stempassen plus het aantal vol- machtbewijzen) gelijk is aan het aantal biljetten in de stembus. Klopt dat niet, dan moet de oorzaak worden achterhaald. „Soms gebeurt het dat een kiezer er met een stem biljet vandoor gaat", zegt Jansen. „Daar doe je op zich niets tegen. Als je dat gezien hebt, kun je dat ver werken in het proces-verbaal. Maar soms blijft onduidelijk waardoor er een verschil is. Dan moet je in het proces-verbaal opnemen dat je het niet kunt verklaren." ZEIL MEE MET DE EENDRACHT woensdag 21 maart 2018 PC Hoe wordt er precies geteld? Wordt de instructie precies zo gevolgd? Gebeurt het tellen voor de ge meenteraad en het referendum tegelijkertijd? Mag er ook worden gedronken 0 Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer GOES De politie heeft gis teren een 23-jarige vrouw uit Goes aangehouden we gens chantage. Volgens de politie zou de vrouw met haar slachtoffer contact hebben gehad via het inter net. Ze zou de man hebben ge chanteerd met expliciet beeldmateriaal van het slachtoffer. De vrouw troggelde daarbij ook daadwerkelijk geld af van de man. De politie heeft haar aangehouden Ze is inmiddels verhoord en zit nog vast. tijdens het tellen? Sommige gemeenten, waaron der Terneuzen, hebben ook mo biele stembureaus. Telt men in de bus? Wat als er iets niet blijkt te klop pen? TERNEUZEN De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren een automobilist aangehouden die al maan den opviel vanwege zijn agressieve rijgedrag. Bij de meldkamer waren verschillende meldingen binnengekomen over de automobilist in de omge ving van de Finlandweg in Terneuzen. De politie hield extra toezicht bij de Fin landweg en kon de hardrij der op heterdaad betrap pen. Hij reed meer dan 40 km/uur te hard. Hiervoor wordt proces-verbaal op gemaakt. Daarnaast wordt er een onderzoek gedaan naar het rijgedrag van de automobilist. Het tellen begint met het uitvouwen van de stembiljet ten. FOTO ROB VOSS Pakje tas, want het is tijd om te zeilen! Leef je uit met het hijsen van de zeilen of sta aan het roer. Minder fanatiek? Zoek een relaxte plaats uit aan dek en geniet van het zeilen op zee. Tijdens deze dag vertelt de crew met veel passie en enthousiasme alles over het schip en de bijzondere reizen die we varen. Vertrek op diverse data van Scheveningen of Rotterdam. Arrangement Ontvangt met koffie/thee en iets lekkers Heerlijke lunch Onbeperkt koffie en thee Dagvullend programma incl. frisse neus Verrassingsdiner Tickets slechts €99 (i.p.v. €117,50)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37