Nieuw Goes: Wij zijn niet extreem-rechts 307.200 1.879 281 u K Kieswijzer De PZC helpt je kiezen met de Kieswijzer Screening voor alle Zeeuwse wethouders CU-kandidaten vallen eigen campagne af 4 VERKIEZINGEN STEMMEN TELLEN Als vanavond om negen uur de stembussen sluiten, gaan de tellers aan de slag. Hoe gaat dat precies in zijn werk? Hoeveel mensen zijn ermee bezig. En mag je komen kijken? Tien vragen over het tellen. Kennis over eigendom grond gebundeld Zeeuwen mogen vandaag stemmen Zeeuwen hebben zich kandidaat gesteld De partij Nieuw Goes, die vandaag debuteert tijdens de verkiezingen in Goes, neemt in een verklaring op Facebook afstand van een artikel dat is verschenen op de website Kafka. De partij zegt niets met ex- treem-rechts te maken te hebben. In het artikel op Kafka, dat zich een antifascistische onderzoeks groep noemt, staat dat er bij Nieuw Goes personen rondlopen die bij extreem-rechtse initiatieven be trokken zijn. Onder anderen Vin cent Mareels (lijsttrekker) en Steven Mareels (nummer 6) wor den genoemd vanwege hun be trokkenheid bij de PVV Zeeland. Steven Mareels zou op sociale me dia bovendien hebben gezegd ook positieve dingen in Pegida te zien. Kandidaat Jan Menger wordt ge noemd, omdat hij oprichter is van AfrikanerHart. Op een foto bij het artikel poseert hij met PW-kamer- lid Martin Bosma, die een boek schreef over Zuid-Afrika. Menger zou in 2016 met de extreemrechtse groep Hollands Volksbelang een manifestatie hebben georgani seerd. Nieuw Goes zag zich genood zaakt op Facebook te reageren op het artikel. De partij zegt dat de be weringen volledig onterecht zijn. De broers Mareels bevestigen in het MIDDELBURG Alle Zeeuwse ge meenten gaan hun nieuwe wet houders uitgebreider screenen. Dat zegt commissaris van de koning Han Polman. Hij reageert daarmee op de brief die minister Kajsa Ollongren deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin schrijft ze dat ka- nidaat-wethouders in de toekomst zonder Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) niet aan de slag mogen. Ook moeten ze slagen voor een nieuwe basistoets integriteit. „In Zeeland is al met de gemeen ten afgesproken dat ze dat allemaal verleden betrokken te zijn geweest bij de PVV, maar zeggen op eigen initiatief te zijn opgestapt vanwege de extremistische lijn van die partij. Steven Mareels is volgens Nieuw Goes geen aanhanger van Pegida. 'Hij is van mening dat dit een extre mistische organisatie is.' Over Menger wordt gezegd dat hij geïnteresseerd is in de geschie denis van Zuid-Afrika. 'Hij zet zich in voor het behoud van het cultu reel erfgoed van de afstammelin- Af rikanerHart heeft niets met racisme of extreem-rechts te maken gen van Nederlanders die zich daar hebben gevestigd: de Afrikaners', aldus Nieuw Goes. 'Dat heeft niets met racisme of extreem-rechts te maken'. Dat Menger samenwerkt met Martin Bosma van de PVV staat volgens Nieuw Goes los van zijn eigen opvattingen. „Groen- Links en de WD kunnen het soms ook wel eens met elkaar vinden, maar dat maakt nog niet dat ze het zelfde gedachtegoed hebben." Nieuw Goes zegt een partij voor alle Goesenaren te zijn. gaan doen", verklaart Polman. Hij heeft vorig jaar een brief gestuurd naar alle burgemeesters. Daarin werd ze gevraagd alert te zijn op de integriteit van hun raadsleden en bestuurders. Ook werd geadviseerd een risicop rofiel op te stellen van kandidaat wethouders. „Alle burgemeesters gaan dit op pakken", aldus Polman. „Ze hebben gezegd dat ze de nieuwe wethou ders gaan toetsen. De een doet dat met een bureau, de ander doet het met een vragenlijst, maar ze doen het allemaal. Dat is afgesproken." partijen (of combi naties) doen mee, verdeeld over 13 gemeenten stembureaus zijn vandaag in de provincie geopend, waaronder 6 mobiele bureaus Zeeuwse raadszetels zijner in totaal te verdelen Onder kandidaat-raadsleden van de Christenunie in Rei- merswaal is verdeeldheid ont staan over campagnestrategie. Twee kandidaten uit Yerseke, Joël Boone en Sjaco van Damme, nemen publiekelijk af stand van de laatste advertentie. Daarin levert de CU felle kritiek op de partijen die graag een coa litie met elkaar willen vormen. Het CDA wordt bijvoorbeeld als 'betrouwbare meeloper en on derschikte aan de SGP' gety peerd. Lijstduwer Van Damme, die een jaar geleden vanwege ge- Pakweg 200.000 stembiljet ten voor de gemeenteraads verkiezingen gaan er van avond door de handen van de Zeeuwse tellers. Plus misschien wel een vergelijkbaar aantal voor het referendum. Alles moet hand matig worden geteld en dubbel worden gecheckt. Een flinke klus, die binnen enkele uren dient te zijn geklaard. Dat is niet voorgeschreven. In elk geval zijn dat de leden van het stembureau zelf. Dat moeten er ten minste drie zijn. Na 21.00 uur krij gen ze hulp van tellers. „Het aantal verschilt per stembureau, naar ge lang het verwachte aantal kiezers", zegt Wim Jansen van het Team Pu- bliekszaken van de gemeente Ter- neuzen. Inclusief de leden van de stembureaus heeft hij 245 mensen om te tellen. Dat komt neer op bijna 9 per stembureau. Omgere kend voor heel Zeeland zit je dan al zondheidsredenen terugtrad als fractievoorzitter, had graag 'meer respect naar alle partijen' gezien. „Niet wijzen maar sa men de schouders eronder." Boone, de nummer 4 van de lijst, heeft zich 'met alle spijt' daarbij aangesloten. Lijsttrekker Huib Bouwman en Andries Jumelet maakten het in hun ogen slecht werkende dualisme tot centraal thema in de CU-campagne. Zo pleitten ze voor afschaffen van coalitieak koord en het aanstellen van neu trale wethouders. Bouwman boycotte - tot teleurstelling van Van Damme en Boone - ook het verkiezingsdebat. snel over de 2000 tellers. Nee, zegt Jansen. De leden van het stembureau zijn wél via 'e-learning' bijgespijkerd. „Daarin is ook het proces van het tellen uitgelegd." Het is aan de voorzitter van het stembu reau om ter plekke de tellers te in strueren. Als je alles volgens de regels doet, ben je heel lang bezig Ja, al verschilt het bedrag per ge meente. Terneuzen betaalt de tellers 40 euro bruto. Jazeker. Het tellen is openbaar. Het stembureau moet daarom ook open blijven. „Men komt zeker niet overal kijken", zegt Jansen. „Maar ik weet MIDDELBURG Of het nu gaat om duurzame energie, klimaatmaatre gelen of het versterken van steden, ze hebben allemaal één ding ge meen: (eigendom van) grond speelt een cruciale rol. Daarom komt er een nieuw Zeeuws kennis centrum. Daarin wordt alle kennis over grond en (ruil)verkaveling bij elkaar gebracht. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het Kennis- en Innovatiecentrum Grond en Ei gendom richt zich op het behou den, vergroten en verspreiden van kennis over eigendom van grond, en de daarmee samenhangende rechten. Ga naar pzc.nl/kieswijzer woensdag 21 maart 2018 PC Elk biljet twee keer bekeken 114 Rob Paardekam Goes -verklaring Nieuw Goes 248 Joeri Wisse Yerseke Rolf Bosboom Terneuzen Hoeveel tellers zijn er per stem bureau? Hebben zij een cursus gekregen? - Wim Jansen, gemeente Terneuzen Verdient het nog wat, dat tellen? Mag iedereen aanwezig zijn bij het tellen? Woensdag 21 maart zijn de Gemeenteraadsverkiezingen. Vul de Kieswijzer in en ontdek snel met welke partijen in jouw gemeente je de meeste overeenkomsten hebt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36