Zeeland telt 199 bijzondere boerderijen Kloppen de argumenten van de mariniers? 3 Het beeld dat de mariniers schet sen, wordt gestaafd door de cijfers. In het eerste kwartaal van 2018 ver lieten al 66 mariniers het korps, meldt het ministerie van Defensie. „We maken ons zorgen over het voortbestaan van het korps", zegt Jean Debie, voorzitter van de militaire vakbond VBM. Als Jeroen, Koen, Sander en Lars geen andere baan vinden, is de con sequentie dat ze op maandag naar Vlissingen moeten en op vrijdag te rug naar huis. Koen: „Dan word ik een weekendvader, daar pas ik voor. En dat naast al onze oefeningen en missies in het buitenland, waarbij we ook niet thuis slapen. De relaties en het thuisfront worden op deze wijze steeds meer onder druk ge zet. Denk bijvoorbeeld aan mijn rol binnen het gezin. Hoe kan ik een goede vader zijn als ik straks door de week structureel in Vlissingen ben?" Matig onderhouden Het liefst zouden ze in het midden van Nederland blijven werken. Vrijwel alle oefenterreinen zijn dichterbij. „De kazerne in Doorn is nu niet meer geschikt", weet San- der. „Hij is gedateerd en matig on derhouden sinds het besluit is ge vallen om naar Vlissingen te gaan. Het klopt dat vakbonden het met ons eens zijn. Die willen ook dat we hier blijven. Ook al is de kans dat we in Doorn blijven misschien maar 0,1 procent. Ik houd me er wel aan vast in de hoop dat wij dit mooie beroep hier kunnen blijven uitoefenen. Misschien is de oplos sing wel om alsnog in Doorn te blij ven en te gaan investeren in de ka zerne om zo de uitstroom te beper ken." Volgens Debie zijn het vooral de onderofficieren die het Korps Mariniers verlaten. „De mariniers zelf zijn nog niet gebonden. De on derofficiers wonen vaak met hun gezinnen rondom Doorn. Er zijn zorgen omdat je het middenkader nodig hebt om de mariniers aan te sturen. Het duurt vijf tot tien jaar om deze mensen op te leiden." De namen van de mariniers zijn ge fingeerd in verband met hun privacy. Ze zijn bekend bij de redactie. Aanvankelijk kwamen zij tot een lijst van 426 boerderijcomplexen die nader onderzoek waard waren. Niet alle eigenaren wilden daaraan meewerken. De onderzoekers heb ben 280 boerderijen nader mogen bestuderen. SLZ, SCEZ, gemeenten en Boerderijenstichting Zeeland selecteerden 199 boerderijen die van provinciaal belang geacht wor den. Een deel van de 280 boerde rijen was bij nadere beschouwing toch niet zo waardevol. De onderzoekers keken naar cul tuurhistorie, architectuur, land- Reservelijst telt nog eens 72 boerderijen die wellicht interessant zijn schappelijke waarden en de toege voegde waarde van het complex als geheel. Ook de oorspronkelijkheid en mate van zeldzaamheid werden in de beoordeling meegenomen. Eigenaren van boerderijen op deze lijst kunnen gebruikmaken van extra ondersteuning vanuit de provincie. Denk aan ruime herbe stemmingsmogelijkheden via de regeling Nieuwe Economische Dra gers, of herbestemming zodat in de bestaande bebouwing een of meer woningen permanent gebruikt kunnen worden (nog afgezien van de voormalige dienstwoning). Ook ondersteuning van eigena ren bij beheer, onderhoud en res tauratie van woning, opstallen en erf is mogelijk. Dat kan dan bijvoor beeld via het aanbieden van een abonnement op de Monumenten- wacht, het (her)inrichten van het boerenerf of herstel van kleine, cul tuurhistorisch waardevolle ele menten. De lijst kan in de toekomst nog worden aangevuld. Er is een reser velijst opgesteld van 72 boerderij complexen waarvan eigenaren eer der geen toestemming gaven (of niet bereikt konden worden). San dra Dobbelaar van SLZ: „Sommige Sommige eigenaren waren wellicht huiverig dat de lijst hen zou beperken eigenaren waren wellicht huiverig dat opname in de lijst hen zou be perken. Maar eigenlijk heeft het al leen maar voordelen. Los van de be perkingen van de Omgevingsvisie dan." Eigenaren kunnen verzoeken alsnog aan de lijst toegevoegd te worden. Nader onderzoek moet dan uitwijzen of dat gerechtvaar digd is. De inventarisatie is uitgevoerd in het kader van het Omgevingsplan Zeeland 2018 en wordt daarin opge nomen als kaart met stippen ('Landschap en erfgoed'). Ook vloeit de inventarisatie voort uit de cultuurnota. De provincie zal een loket openstellen waar eigenaren informatie kunnen krijgen en on dersteuning kunnen vragen, bij voorbeeld bij de voorbereiding van verbouwing of restauratie en voor het aanvragen van (externe) finan ciering. woensdag 21 maart 2018 is een paria in Doorn Mariniers tijdens een oefening in Vlissingen in maart vorig jaar. foto dirk-jan gjeltema 'De nieuwe kazerne is uitgekleed' De afgelopen maanden lieten mari niers en woordvoerders van de vakbonden herhaaldelijk weten dat ze bang zijn voor een 'uitgekleed model' van de Marinierskazerne in Vlissingen. Een schietbaan en een helikopterplatform zouden zijn ge schrapt. Ze zijn bang dat ze daar door alsnog doordeweeks elders in het land moeten gaan oefenen. Op 31 januari heeft staatssecretaris Barbara Visser aan de Tweede Kamer geschreven dat ze deze be zwaren niet herkent. Er komen 'zelfs twee schietbanen en een he likopterlandingsplaats op het ter rein van de kazerne'. 'Er zijn voor onze partners geen banen in Zeeland' In februari meldde de PZC: Zee land telde bijna 7.700 vacatures van maart tot en met augustus vorig jaar. Dat is een stijging van 18 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2016. Toen waren er 6.530 vacatures. Dat blijkt uit on derzoek van de Samenwerkingsor ganisatie Beroepsonderwijs Be drijfsleven (SBB) en uitkeringsin stantie UWV. Het aantal vacatures voor technische beroepen is sterk gestegen en vooral bedrijven in de bouw en industrie hebben steeds vaker te maken met moeilijk vervul bare vacatures. De arbeidsmarkt in Zeeland wordt met veel vacatures en weinig werkzoekenden als krap tot zeer krap beoordeeld. 'Een koophuis in Zeeland kan nooit meer verkocht worden' Vorig jaar werd een recordaantal woningen verkocht in Zeeland: 5.997. Dat is ruim 17 procent meer dan in 2016 toen 5.106 huizen van eigenaar verwisselden. Vergeleken met de rest van het land steeg het aantal verkochte woningen in Zee land harder. Flevoland, met het naastgelegen Almere, kende met 24 procent de sterkste toename, dat blijkt uit het jongste woning marktbericht van RaboResearch. Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) inventariseerden de afge lopen twee jaar wat er in de pro vincie aan cultuurhistorisch in teressant agrarisch erfgoed is. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Sandra Dobbelaar, Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35