Vrouw in scootmobiel snelt achter dieven aan 3 Twee eenzame vrouwtjes nog, meer noordelijke witte neushoorns zijn er niet Sudan zal worden herinnerd in de strijd voor bedreigde dieren De stokoude Sudan, bijgenaamd The Last man Standing, kon in Kenia niet langer in leven worden gehouden. Hij was het allerlaatste mannetje van de noordelijke witte neus hoorn. Alleen ingevroren zaad kan de soort redden. f ij stal onze harten, M ^B^^^B maar het was niet ■Bflfl meer te doen", zeg- gen de natuurbe- Hl schermers van het Ol Pejeta Conservancy in Kenia. „De aanhoudende gezondheidsproble men als gevolg van zijn hoge leeftijd, zijn Sudan teveel geworden." Daar om besloten zij gisteren de neus hoorn, 45 jaar oud (in mensenjaren het dubbele), te laten inslapen. Hij had de kracht niet meer om nog te staan, zijn rechterachterpoot was flink ontstoken. „De kwaliteit van le ven was verdwenen. Euthanasie was daarom de beste optie", zegt Samuel Mutisya, een van zijn verzorgers. Sudan speelde een cruciale rol in het ambitieuze programma om de noordelijke witte neushoorn te be hoeden voor uitsterven. Maar met zijn dood hoeft dat niet meteen in de prullenbak. Er zijn nog twee vrouw tjes in leven - Sudans dochter Najin van 27 jaar en zijn kleindochter Fatu, 17 jaar jong (kleine foto). Alles draait nu om kunstmatige inseminatietech nieken met zaad van andere overle den mannetjes en eitjes die bij Najin en Fatu zijn geplukt. De twee neus hoornvrouwtjes moeten zolang de technieken niet zijn verbeterd, vooral in leven blijven. Vrijgezel Sudan gold als een beroemdheid. Hij had de bijnaam The Last man Stan ding en trok duizenden bezoekers. Vorig jaar was hij de 'meest begeerde vrijgezel ter wereld' op de datingsite Tinder in een campagne om geld in te zamelen voor het behoud van de noordelijke witte neushoorn. „Hij was een groot vertegenwoordiger van zijn soort en zal worden herinnerd in de strijd voor bedreigde dieren", oordeelt de directeur van Ol Pejeta, Richard Vigne. Sudan was de laatste in het wild geboren mannelijke witte neus hoorn. Hij belandde in een Tsjechi sche dierentuin en werd in 2009 met drie andere geslachtsrijpe dieren naar Kenia overgebracht. Zij werden er 24 uur per dag bewaakt en kregen een speciaal dieet. „We hebben de neus hoorns zien paren, maar dat leverde geen nieuwe zwangerschappen op", aldus Vigne. Wreed Jan Stejskal, directeur internationale projecten bij de dierentuin Dvur Kralove in Tjsechië, noemt Sudans dood 'een wreed symbool van het ge brek aan aandacht van de mens voor de natuur'. „Maar we mogen niet op geven. Het lijkt ongelooflijk, maar dankzij kunstmatige inseminatie kan zelfs Sudan nog zorgen voor nakome lingen." Andere natuurbeschermers zijn minder optimistisch. De organi satie Save the Rhino gelooft er niet in dat de noordelijke witte neushoorn nog kan worden gered. Zijn leefge bied is ook te zeer aangetast. Volgens Save the Rhino is het beter om an dere diersoorten die in gevaar zijn een kans te geven op overleving. Het leefgebied van de noordelijke witte neushoorns sterkte zich ooit uit van Tsjaad, Soedan, Oeganda en Congo tot de Centraal-Afrikaanse Republiek. Maar aanhoudend oor logsgeweld en stroperij - de hoorn van de dieren is gewild in China als medicijn, zorgden ervoor dat hun aantal dramatisch is gedaald. Andere neushoornsoorten dreigen ook uit te sterven. Van de zuidelijke witte neushoorn zouden er nog 20.000 in leven zijn, dankzij een intensief hulpprogramma want een eeuw ge leden waren er nog maar 100. Van de kleinere zwarte neushoorn leven er nog zo'n 2.400. DEN HAAG Een 58-jarige Haagse in een scootmobiel heeft gisteren twee brutale tasjesrovers niet laten ont komen. Ze snelde in haar vierwieler ach ter de pubers aan en heeft haar tas terug. De vrouw wil de in de Haagse Lunterenstraat net uit haar scootmobiel stap pen toen de jongens haar tas grepen en wegrenden. Ze twij felde geen seconde en zette onmiddellijk de achtervolging in. Buurtbewoners trokken ook een spurt en grepen de jongens in de Heelsumstraat in de kladden. Daar kon de politie ze even later komen ophalen. Een andere buurtbewo ner vond de gesto len tas terug in een portiek. De dappere Haagse heeft aangifte gedaan. De jonge rovers zijn inmiddels verhoord. Het gaat om een 15- en een 16-jarige jongen uit Delft. ISe of bel 088-0885 886 woensdag 21 maart 2018 GO Hans van Zon Rotterdam/Nairobi - Richard Vigne Kijk op de site bij /video De witte neushoorn: het leven van Sudan. Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3