23 Over werk, geld en consumentenzaken Attractie Keukenhof is er klaar voor: vanaf morgen hoopt de tulpentuin in Lisse weer ruim een miljoen bezoekers te ontvangen. En dat in slechts 53 dagen? „Het is bedrijfseconomisch een interessant model", zegt directeur Bart Siemerink. „Je zal maar een bedrijf hebben dat afhankelijk is van het weer? Ja, ik be nijd mezelf af en toe ook niet. We hebben geen kas, geen verwarming, dus de opening is altijd een span nende tijd. Na 69 jaar hebben we na tuurlijk veel ervaring, maar de eerste en laatste week blijven moeilijk te voorspellen. In mijn eerste jaar, in 2013, was het 4 graden onder nul. We gingen open zonder gras en zonder bloemen. Tja, de natuur laat zich niet dwingen." „Goed! De bollen kunnen tegen de vrieskou, en omdat we tot nu toe een warme winter hadden, lopen we precies op schema." „Daarvoor moet je eerst de kracht van dit bedrijf begrijpen: die Hol landse tulpen. De plaatjes die je ziet als je hier naartoe rijdt, tussen de ge kleurde bollenvelden door; dat is uniek. Maar tulpen zijn er nu een maal maximaal acht weken per jaar. We zouden die andere weken andere bloemen kunnen hebben in de tuin. Ook mooi, maar is het dan nog uniek? Nee." „Ha, was het maar zo. Als we zijn ge sloten zijn we elke dag toch met hon derd man, van wie dertig tuinman nen, hard aan het werk om de tuin weer klaar te maken voor volgend seizoen. Alle bollen moeten eruit, al het gras eruit, we onderhouden de gebouwen en in oktober stoppen we weer zo'n zeven miljoen bollen in de grond voor het volgende jaar. Verge lijk het met je eigen tuin: daar moet je ook het hele jaar bezig zijn om hem in de lente zo mooi mogelijk te presenteren." „Zeker. Voor die acht weken hebben we 1300 man personeel in dienst. Reken maar uit: 400 voor de catering, 100 voor het parkeerterrein, 150 in de winkel, extra kantoorpersoneel, schoonmakers, tientallen extra tuin mannen. Als er op de eerste zonnige zondag niet 22.000 maar 60.000 bezoekers zijn - zoals vorig jaar het geval was - kun je niet toe met tien man extra. Dat gaat over grotere getallen." „Onze cateraar doet ook de Nij meegse Vierdaagse; die hopt van evenement naar evenement. En uitzendbureau Randstad doet de werving en selectie voor onze seizoenmedewekers." „Ja, het is bedrijfseconomisch wel een interessant model hè? Maar vanaf 800.000 bezoekers kan het. We zijn een stichting, dus we zitten gelukkig niet met aandeelhouders waarvoor we een enorme winst moeten Half februari meldde ik me thuis af. Daar weten ze: papa zien we even niet terug WIE? draaien. Maar als we dat wél doen - vorig jaar hadden we een goed jaar met 1,4 miljoen bezoekers, van wie 75 procent uit het buitenland - investe ren we dat direct terug in het park. Zo konden we vorig jaar een nieuw entreegebouw plus kantoor bouwen. En we hebben het ontwerp van de tuinen aangepast zodat je tüssen de tulpen een selfie kunt maken. Want Keukenhof is de afgelopen jaren steeds meer een fotolocatie geworden. Ons netwerk hebben we er ook op aangepast. Leuk dat ieder een twee jaar geleden opeens begon met livestreamen, maar onze wifi liep er totaal op vast. Nu hebben we zo'n razendsnel glasvezelnetwerk, daar kun je Schiphol op draaien." „Als één grote climax. Half februari meld ik mij thuis af. Daar weten ze: papa gaat naar Keukenhof, die zien we even niet meer terug. Als we open zijn, draai ik hier de vrijdag, zaterdag, zondag en maandag. De andere drie dagen doen de andere leden van het managementteam. We letten goed op elkaar, hoor. Als iemand te glazig uit zijn ogen kijkt, sturen we 'm naar huis. Maar als je op een drukke dag door het park loopt, ziet dat vijftig duizend mensen het naar hun zin hebben en je weet dat ze die foto's doorsturen naar hun vriendendat geeft onnoemelijk veel energie." woensdag 21 maart 2018 Geld&Soed Bart Siemerink: „Op ons glas vezelnetwerk zou Schiphol kunnen a draaien." fotJIarcookhuizen Jette Pellemans Als je hier een paar dagen geleden nog langs reed, in die snijdende oostenwind, dacht je wel even... En hoe ziet het er dit jaar uit? Jullie zijn maar acht weken per jaar geopend. Waarom zo kort? Liggen jullie die tien andere maan den dan lekker op een strand? Maar in het seizoen zult u toch wel een mannetje extra aannemen? Hebben die mensen zomaar tijd om hier acht weken volop te werken? Haalt Keukenhof in die acht weken voldoende omzet binnen voor het hele jaar? Bart Siemerink (50) studeerde tuinbouw in Wageningen. Sinds 2013 is hij direc teur van Keukenhof. Daarvoor werkte hij bij bloemenveiling Flora Holland, de laatste 8 jaar als facility manager. Hoe beleeft u die acht weken zelf?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23