Automaat Lama was pesterij in Westdorpe spuugzat Amsterdams korps smijt met miljoenen 2 JAN VAN DAMME Column Weet je dat je nu net als je vader rijdt? Het was niet als compliment bedoeld. Maar het klopte. Sinds kort verplaats ik me over de langere afstanden in een strak- gelijnde witte bolide. Een auto maat, die stukjes elektrisch kan rij den. En van heerlijke toeters en bellen is voorzien. Controle van koers en klimaat, camera's voor achteruit- en vooruit rijden, een startknop in plaats van een con tactsleutel. Elke keer stap ik in een wolk van luxe. Een auto is voor mij best een dingetje. Heel mijn leven lang droom ik van een diesel, een stevig ronkende en rokende krachtpatser die nog het meeste wegheeft van een Scania-Vabis. Het is er nooit van gekomen, alle extra belastin gen werkten afdoende tegen. Dus hield ik het op plomp ogende benzinevarianten. Van die omgebouwde bestelwagens, waarin onze zoons voor geen goud gezien wilden worden. Met een hoge instap, om mijn nogal kwets bare rug te ontzien, en standaard uitgerust met een handschakel- bak. Ik zat daarmee vele jaren vol overtuiging in het kamp van de pookjes, automaten waren voor watjes. Dat gevoel kantelde. Misschien dat de sjoemelsoftware van de Duitse autobouwer het beslis sende duwtje gaf. Gecombineerd met steeds meer inrijverboden voor binnensteden zag ik mijn dieseldroom verdampen. Ik stak over naar duurzaam. De in een windtunnel vormgegeven vierwielers hebben allemaal iets van een druppel. Lekker laag, da's even wennen. Met de hybride beschik ik opeens over een automaat, een zestraps. Na de diesel is ook mijn liefde voor de versnellingspook verdwenen. Daarmee treed ik in de voetsporen van mijn vader. Hij liet ooit een Pontiac Ventura uit Amerika importeren. Een auto maat, met een motorkap die niet te overzien was, met achterwielaan drijving, met een bank voorin in plaats van stoelen. Ik zie hem nog, arm uit het raam, de brand in een dikke sigaar. Nu glijd ik zelf over de Zeeuwse wegen waar hij ook graag reed. Zou dat overerven, dat autogevoel? Het begint er aardig op te lijken. Afge zien van die sigaar dan. 1 Elke keer stap ik in een wolk van luxe DESTELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters software gemeenteraadsverkiezingen ONVEILIG VOOR 20.000 ROEBEL IS OEKHOVENS BELANG VANAVOND DE GROOTSTE/ DOEN f Waarnemers bij verkiezingen Geld Werkplaats Ouderenzorg Vos heeft niet alleen nadelen Lees alles over The Lion King! Om een einde te maken aan Duo's droevige bestaan in Westdorpe is in overleg tussen de dorpsraad, de ge meente, de beheerder van de weide en een dierenarts besloten dat Duo moest verhuizen. Vrijdag werd hij van de Dierenweide in Westdorpe naar de Kinderboerderij Terneuzen gebracht. Ver weg van de stenen gooiende pestkoppen. Kuddedier Volgens dierenarts Nathalie de Bouvré van dierenartspraktijk De Molenkreek in Westdorpe is het beter voor Duo. „De lama is een kuddedier en hij was daar alleen, dat hoort niet. Een lama kan zich ook niet associëren met schapen. Hij moet bij andere lama's staan, dat hoort zo. Dat is natuurlijker." „Hij is beter af met soortgeno ten", vindt ook dorpsraadsvoorzit ter John Smael. „Hij werd hier ge pest. Kinderen gooiden steentjes naar hem. Ik snap niet dat mensen dat doen. Maar het gebeurde wel dus daarom moesten we er wat aan doen." Op de Kinderboerderij Terneu zen hebben ze wel lama's, althans alpaca's, een kleinere soort, ver want aan de lama. Duo mag er niet direct kennismaken met de alpa ca's. Kinderen gooiden steentjes naar hem. Ik snap niet dat mensen dat doen Bij de Kinderboerderij Terneu zen worden nieuwe dieren altijd even apart gezet om besmetting te voorkomen. Op termijn moet blij ken of Duo aansluiting met soort genoten vindt en het er naar zijn zin zal hebben of dat er een andere oplossing gezocht moet worden. De Amsterdamse brandweer heeft jarenlang tegen de regels in extraat jes uitgekeerd aan personeel. In to taal is vier miljoen euro onrecht matig uitbetaald. Dat leert een on derzoeksrapport in handen van deze krant. De geldsmijterij wordt geweten aan een foute bedrijfscul tuur. Vooral een regeling rond het vroeg- pensioen van brandweerlieden blijkt royaal te zijn misbruikt. Dat concludeert het forensisch onder zoeksbureau Integis, dat onderzoek deed in opdracht van de Veilig heidsregio Amsterdam-Amstel- land. Ook leden van de onderne mingsraad hebben volgens het bu reau onterecht toelagen ontvangen. De brandweerleiding heeft de roy ale regelingen, die tien jaar lang zijn uitgekeerd, inmiddels gestopt. De al uitgekeerde bedragen van in totaal 3,9 miljoen euro zijn niet meer te rug te vorderen, blijkt uit een aan vullend onderzoek door een in ar beidsrecht gespecialiseerd advoca tenkantoor. Het is niet bekend of ook bij andere brandweerkorpsen misbruik is ge maakt van de regeling omtrent functioneel leeftijdsontslag. „Die regeling is zo ingewikkeld, dat het mij niet zou verbazen als er ook el ders afwijkingen zijn", zegt Bas Eenhoorn, voorzitter van de Veilig heidsregio Amsterdam-Amstel- land. Hij stuurt de onderzoeksrap porten daarom door naar zijn colle ga's in de 24 andere veiligheidsre gio's. P13 woensdag 21 maart 2018 Vandaag: Mariniers hebben een verkeerd beeld van Zeeland Reageer op pzc.nl Gisteren: Gemeenteraads verkiezingen zijn belangrijker dan die van de Tweede Kamer 442 stemmen MIDDELBURG Internationale waarne mers volgen vandaag het verloop van de gemeen teraadsverkiezingen in Middelburg. De organisa ties Congress of Local and Regional Authorities en Democracy Volun- teers beoordelen of de verkiezingen democra tisch verlopen. Ze zullen stembureaus bezoeken en gaan daar in gesprek met mensen. Ook in 2014 hebben internationale waarnemers de verkie zingen geobserveerd. MIDDELBURG De Academische Werk plaats Ouderenzorg Zee land (AWOZ) krijgt een malig 50.000 euro subsi die van de provincie. In de AWOZ werken zorgorga nisaties, kennisinstellin gen en gemeenten samen om informatie uit te wis selen. De werkplaats moet een Verbinder' wor den van alle partijen in de Zeeuwse zorg en een ve hikel om bij landelijke in stanties geld los te weken voor Zeeuwse projecten. MIDDELBURG Dat vossen andere dieren doden heeft niet alleen nadelen. Dat ze weide- en kustbroedvogels aanval len is negatief, maar posi tief is dat ze - vooral in Zeeuws-Vlaanderen - de overlast van ganzen be perken. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de CDA- Statenfractie. Die wilde weten of jagers de vrije hand moeten krijgen om vossen te bestrijden. Er zijn meer oplossingen denkbaar, vindt het pro vinciebestuur. Die worden later dit jaar aan de Sta ten voorgelegd. Bijlage vandaag in deze krant Als enige lama tussen de scha pen, op een weitje in Westdorpe. Ja, dan val je op. Kinderen gooi den stenen naar Duo de lama. Vorig jaar liep hij zelfs een bloedlip op. Guido van der Heijden Westdorpe -John Smael Koen Voskuil Amsterdam Andrea Bakker van de Kinderboerderij Terneuzen geeft de West dorpse vluchteling te eten. foto boaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2