II heldendaad 'wat slapjes' 19 Dost: Moe van verhaal dat ik er in Oranje geen hol van kan in de lange route naar het EK van 2020 Bas Dost is één van de spelers die hopen op een kans onder de nieuwe bondscoach Ronald Koeman. De topscorer van Sporting Lissabon was gisteren duidelijk over zijn re latie met Oranje. „Ik ben hierheen gekomen met het idee dat ik ver domme wil laten zien wat ik waard ben. Ik word moe van het verhaal dat je in Portugal zo veel scoort, maar er geen hol van kan in Oranje. Want dat is toch de conclusie als je daar niet scoort en ook weinig speelt." Dost speelde zeventien inter lands, waarvan veertien als invaller. Hij maakte één goal. De aanvaller had gehoopt dat zijn basisdebuut ruim twee jaar geleden in en tegen Wales (het duel waarin hij die ene goal voor Oranje maakte) een ver trekpunt was geweest naar meer. „Dat was onder Danny Blind en in dat duel speelden we 5-3-2 met mij voorin. In het begin heb ik veel in valbeurten gehad, later een paar keer in de basis gestaan. Maar het was mij niet altijd even duidelijk wat men met mij wilde. Na de laat ste kwalificatie-interland tegen Zweden in oktober was ik even he lemaal klaar met alles. Maar nu zit ik weer supergoed in mijn vel en ben ik klaar voor een kans onder Koeman. En anders hoop ik op dui delijkheid. Hij mag in een persoon lijk ook zeggen: 'Ik ga voor een an der.' Dan kan ik daar ook mee ver der." PROGRAMMA ORANJE Zie deze nieuwe uitvalsbasis in Zeist als plek om te gaan bouwen aan nieuwe Oranjehistorie fan de Vrij, al is die blessuregevoe- lig. En een nieuwe pikorde is ook het 'matchen' van karakters. Maar eerst moet blijken of Wout Weg- horst kwalitatief wel 'Oranje- proof is. En Patrick van Aanholt en Guus Til. Wat Koeman tot de zo mer doet, zal herinneringen op roepen aan Marco van Basten in 2004. Die probeerde van Khalid Boulahrouz via Dirk Kuyt tot aan Romano Denneboom ook nieuwe jongens uit en kwam gaandeweg tot een definitieve selectie. Hoe presenteer je je als team? Welke professionaliteit en trots straal je met z'n allen uit? Han Ber ger, de voetbalcommissaris van de KNVB, benoemde het zaterdag in deze krant als punt waarover in tern veel wordt gepraat in Zeist. Koeman sprak er recent ook over met Arjen Robben. Het lijken - on terecht - bijzaken waaraan Robben zich soms ergerde in zijn laatste periode bij Oranje. Uitgeschakeld worden voor het WK en de kleed kamer binnenkomen en zien hoe zeven man al meteen weer met hun mobieltjes bezig zijn. Geen emotie met elkaar, geen collectieve beleving. Ook niet bij het volks lied. Als Koeman toch de norm van 2014 als uitgangspunt neemt: toen zong iedereen mee met het Wil helmus. Van Gaal maakte daar ge woon een topprioriteit van. Ooit stelde Guus Hiddink in 1996 het Manifest van Noordwijk op bij Oranje. Kom desnoods nu met een eigentijdse variant op dat epistel van afspraken. der dan de vele duizenden die hem afgelopen weekend eerden in de Nederlandse stadions. „Als je een leven kunt redden, dan doe je dat", zegt de Duitser, op een toon alsof hij zojuist iemand heeft gewezen op loszittende schoenveters. „Ik help anderen graag." In dit geval een voor hem nota bene onbekend persoon. Want hoe zat het ook alweer? Als spits van Werder Bremen gaf de spits zeven jaar geleden DNA af om daarmee iemand met leukemie in de toe komst eventueel te kunnen helpen. Enkele weken terug werd zo'n 'match' gevonden. Vandaar dat Thy zaterdag ontbrak tijdens de wed strijd PSV-VVV (3-0). Door bloed af te staan kon hij een stamceltrans plantatie mogelijk maken, waar door de betreffende patiënt moge lijk in leven kan blijven. Over drie maanden zal meer bekend zijn over de effecten. „Ik hoorde een aantal weken te rug dat er een match was", vertelt Thy. „Enerzijds gaf me dat een mooi gevoel. Anderzijds had ik ook zoiets van: 'wat komt er op me af?' Dat laatste viel mee, bleek. Ik ben nog wat slapjes. Maar volgende week, tegen FC Twente, kan ik ge woon weer spelen voor mijn ploeg." Nuchterheid Ook die nuchterheid tekent de per soon Thy, stelt trainer Steijn, de man naast hem achter de desk. Zijn zesvoudig doelpuntenmaker is het type antiheld, de jongen die de schijnwerpers bij voorkeur niet op zich gericht hoeft, en juist daarom zo past bij de no nonsens-cultuur van VW. „Maar wij vinden de actie van Lennart wél zo bijzonder dat we er graag zoveel belangstelling aan geven", zegt Steijn. „We zijn supertrots op hem. Vooral ook van wege de gevolgen die de actie te weeg brengt. Inmiddels hebben al duizenden mensen zich aangemeld als nieuwe stamceldonor (20.000, red.). Dat zegt wat over de impact van zijn daad." Een van diegenen is Steijn zelf, bekent hij. Met een aantal van zijn stafleden gaat hij vanaf nu als donor door het leven. „En het is te hopen dat velen in de voetballerij gaan vol gen", laat de Hagenaar zijn hoop de vrije loop. woensdag 21 maart 2018 Bas Dost. FOTO PIM RAS Maarten Wijffels Zeist GO zeker moet doen -4 Bondscoach Ronald Koe man monstert zijn spelers tij dens de training van gisteren. FOTO PIM RAS Vandaag 11.00 uur Training (besloten) 16.30 uur Morgen 16.30 uur Training (besloten) Persconferentie Koeman in Amsterdam Arena 17.00 uur Vrijdag 20.45 uur Zaterdag 15.30 uur Zondag 12.00 uur Training (Amsterdam Arena) Nederland - Engeland (Amsterdam Arena) Training (besloten, De Toekomst, Amsterdam) Vlucht Amsterdam-Genève 17.30 uur Persconferentie Koeman speler (Stade de Genève) 18.00 uur Maandag 20.30 uur Dinsdag 12.00 uur Training Stade de Genève Portugal - Nederland (Stade de Genève) Vlucht Genève-Amsterdam -Eric Gudde 5. Scherp afspraken aan, des noods in een manifest Lennart Thy gisteren tijdens de persconferentie. „Als je een leven kunt redden, dan doe je dat." fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19