W 16 SCHULDEN WANBEHEER Je hebt al schulden, maar zakt door je bewindvoerder nog verder in de rode cijfers. Malafide bewindvoerders kunnen vanwege beperkt toezicht vaak lang hun gang gaan. Schuldenaren zijn het zat en waarschuwen elkaar op social media. Ook steeds meer gemeenten nemen maatregelen tegen de rotte appels. 'Bewindvoerders wanen zich in snoepwinkel' Kort GRATIS EU betaalt gratis wif i Voor tienduizenden EU-gemeenten ligt een eenmalige subsidie van 15.000 euro klaar voor een gratis wifihotspot. De plaatsen be palen zelf waar ze dat doen: op een plein, in een park, in een museum, bibliotheek of ge zondheidszorgcentrum. „Dit is een belang rijke en concrete stap naar de realisering van een digitale eenheidsmarkt", aldus Euro commissaris voor digitale zaken Mariya Ga- briel gistermiddag bij de presentatie. De eerste 1.000 vouchers worden uitgedeeld op basis van binnenkomst van de aanvragen. In de twee jaar daarna volgen nog vier nieuwe rondes met grotere aantallen vouchers. In totaal stelt Brussel 120 miljoen euro beschik baar voor het project. Dat betekent dat 80.000 gemeenten de maximumbijdrage van 15 mille kunnen krijgen. Maatregelen in luchtvaart Europa wil de eigen luchtvaart beter be schermen tegen oneerlijke concurrentie van (spotgoedkope) carriers uit de Golfstaten, Turkije, China en Rusland. Brussel wil in de toekomst via boetes of beperking van de landingsrechten sneller kunnen reageren op ongewenste situaties. „Het kan niet zo zijn dat maatschappijen die ongeveer gratis toe gang tot kerosine hebben, over thuislucht- havens beschikken die speciaal voor hen zijn gebouwd en eindeloos de nieuwste vliegtuigen kunnen bestellen, ongehinderd naar Europa mogen vliegen om hier onze passagiers in te laden", aldus EVP-trans- portcoördinator Wim van de Camp. Geen extra kosten meer bij montage van autobanden Wie voortaan nieuwe autobanden koopt, betaalt precies de prijs die in de folder staat. Toezichthouder ACM heeft ervoor gezorgd dat ook de verwijderingsbijdrage en de montagekosten voortaan in de prijs zijn inbegrepen. Eerder bleken autobanden verkopers een hoger bedrag in rekening te brengen dan de prijs die was vermeld in de advertentie. Flitsen ASR jon Randstad Altice ent hier iemand X? Hij is onze bewind voerder en laat al vier maanden niets horen. Via de rechtbank worden we niets wijzer en we hebben nog behoorlijk wat geld tegoed", vraagt een bezorgd lid van de facebookgroep Meld punt Misstanden Bewindvoering en Budgetbeheerders. Hij is een van de vele schuldena ren die online klaagt over zijn be windvoerder. Volgens groepsorga- nisator Jordi Brouwer hebben al die negatieve verhalen een belang rijk doel: mensen met geldproble men waarschuwen voor bewind voerders die hun cliënten verder in de financiële ellende duwen. Er is in Nederland geen register van foute bewindvoerders. Het meldpunt wil dat gat vullen. „Be windvoerders worden nu nauwe lijks ter verantwoording geroepen. Je kan met moeite via de recht bank van je bewindvoerder afko men, maar de malafide bewind voerder kan zijn praktijk dan vaak gewoon voortzetten. Op deze ma nier halen we ze uit de anonimi teit en proberen we te voorkomen dat kwetsbare mensen alsnog met ze in zee gaan", vertelt Brouwer. Er zijn online meer plekken waar schuldenaren elkaar waar schuwen voor bewindvoerders, zoals de facebookgroepen STOP slechte bewindvoerders! en Bena deeld en opgelicht door bewind voerders? Roeland van Geuns, lector Ar moede Interventies aan de Hoge school van Amsterdam, beaamt dat het voor schuldenaren lastig is MALAFIDE de rotte appels eruit te pikken. Be windvoerders moeten jaarlijks aan de kantonrechter verantwoording afleggen. „Maar de rechter heeft slechts beperkte mogelijkheden om eisen te stellen aan de bewind voerder. Die zijn redelijk formeel en gaan niet erg diep in op diens handelen", verklaart Van Geuns. Beperkt toezicht Zo moeten bewindvoerders hun cliënten een klachtenregeling kunnen bieden en een deugdelijke administratie voeren. De rechter heeft echter maar beperkt toezicht op die administratie. „Onderbe- windgestelden moeten zelf regel matig de rekening en verantwoor ding goedkeuren. Hun instem ming is vaak voldoende voor de acceptatie door de rechter. Boven dien is het toezicht van de rechter een momentopname. Als de be windvoerder bijvoorbeeld binnen een jaar een huurachterstand laat ontstaan en deze weer wegwerkt, dan heeft de rechter daar geen idee van", aldus de lector. EENMALIGE SUBSIDIE VOOR GEMEENTEN ONEERLIJKE CONCURRENTIE BANDENPRIJS VIEL VAAK HOGER UIT Baggeraar Van Oord heeft de resultaten zien dalen in 2017. De omzet zakte naar 1,5 miljard, komend van 1,7 miljard euro in 2016. De nettowinst bedroeg 78 miljoen euro. Vol gens Van Oord gunnen steeds meer landen baggerwerkzaamheden aan 'lokale spelers'. Ryanair neemt een belang van 25 pro cent in LaudaMotion, de nieuwe luchtvaart maatschappij van Formule 1-legende Niki Lauda. Zodra de mededingingsautoriteiten toestemming geven, groeit Ryanairs belang tot 75 procent. O woensdag 21 maart 2018 GO De nieuweling in de AEX pakte wederom de 'poleposition'. De verzekeraars deden het giste ren goed op het Damrak. m De uitzender beleefde een mindere dag in de AEX. Het kabel- en telecomconcern begon de week in een neer waartse spiraal. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o van bewindvoerders Irene van den Berg Rotterdam Willemien Pfeifer koos voor financieel bewind, maar heeft spijt: „Ik deed dat om deur waarders bij me vandaan te houden. Ik had een schuld van ongeveer 5.000 euro. De rust die ik zo hoopte te krijgen, is absoluut niet gekomen. Mijn eerste bewindvoerder zei bij voorbeeld dat het niet mogelijk was om een regeling te treffen voor een verkeersboete, maar toen ik zelf belde lukte dat wel. Ik heb een klacht ingediend. Hij werd door de rechtbank uit zijn bevoegdheid gezet. Ik was blijkbaar niet de enige die on tevreden was." De nieuwe bewindvoerder van Pfeifer is zo mogelijk nog slechter. „Ze betaalt mijn reke ningen niet, waardoor vorderin gen alleen maar oplopen. In middels is er zo'n 2.000 euro bovenop gekomen. Met hulp van de gemeentelijke krediet bank heb ik net kunnen voor komen dat er beslag werd ge legd op mijn inboedel. Maar in tussen strijkt zij iedere maand namens mij een bedrag op van 144 euro op. Bewindvoerders wanen zich met al die kwets bare mensen in een snoepwin kel die ze makkelijk kunnen kaalplukken. Ik ben mondig ge noeg, maar het treurige is dat er veel mensen die onder be wind zijn om psychische rede nen niet voor zichzelf kunnen opkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16