Marjan Berk 15 Communicatiesystemen op aarde gevoelig €209 Ze keken Het goede leven in Toscane bedenkelijk toen ik een advocaatje met room vroeg I e zijn terug, De ooie varen! Ik kan er in middels de klok op .gelijkzetten. Begin I maart komen ze en betrekken ze voor het vijfde jaar hun boomflat weer, bovenop de getopte kastanje. Ooit ver toonde die kastanjeboom teke nen van een fatale boomziekte. De buurman was voor kappen. Toen herinnerde ik mij Parijs, waar het de gewoonte is de kas tanjebomen bovenop te kappen, zodat ze niet ongelimiteerd de hemel tegemoet groeien. Zo kreeg ik de bomenspecialist ook zo ver dat hij de zieke boom uit sluitend van een plat dak voor zag. En jawel, drie dagen na deze operatie streek een echtpaar ooievaren neer en begon ijverig het platte dak te voorzien van een fraai geconstrueerd nest! Mevrouw legde drie eieren en nam bovenop plaats, meneer ging op zoek naar passend voed sel en al snel zagen we daar hoog in de lucht drie pluizige kleine ooievaarskopjes. Ik zwaaide vro lijk, maar ooievaren zwaaien niet, sterker, ze communiceren niet met de grondbewoners. Wel hebben ze indertijd mijn fazant verdreven door zijn kinde ren op te eten. Een griezelig ge zicht, die lange spinachtige poten met reuzenstappen door het gras te zien jagen achter zo'n eigeel pluisdier aan... Het werd mijn fazant te dol, hij emigreerde naar een veiliger plek. En zie, gisteren riep iemand: 'Je fazant is er weer!' Hij is nog al leen, geen fazantenvrouw gezien. Ik houd het in de gaten.liever geen moord in ons voetbalveld achter het huis. Begin augustus stappen ze weer op. Ik zou wel eens precies willen weten, waar in Afrika ze hebben overwinterd. Of ze hoog boven de ellende van de vechten de en hongerlijdende mensen hebben gevlogen. Maar ik heb geleerd dat deze vogels weinig contact maken met platvoeten daar beneden. En hun voorkeur voor jonge vogeltjes, kikkers en slakken valt totaal niet samen met het brood dat wij vroeger de eendjes en meeuwen voerden. Dat mag niet meer, dan sterven ze vroegtijdig. Deze wetenschap heeft er voor gezorgd dat er een brok amuse ment voor kleine kinderen uit het leven is verdwenen. De een den hier in de Kalenbergergracht wenden zich beledigd van ons af. Mijn poelepoelepoele-lokroep laat ze steenkoud, ze hebben niks meer te verwachten van de mens. Die zich toch ook niet op de knieën laat zakken om een vette slak of lekkere dikke kikker voor ze te zoeken. Te veel weten is jammer. Neem drinken. Eerst mochten we nog één glaasje per dag. Maar nu weet men het zeker: alcohol is vergif! Dat is bewezen. Hele beroeps groepen wijnboeren raken wer keloos door deze nieuwe inzich ten. Ik krijg nu al geen rumboon meer door mijn keel. Vorige week heb ik met tranen in mijn stem ergens gevraagd, op de vraag wat ik wilde drinken, mij een advo caatje met slagroom te serveren! Men keek bedenkelijk, deze grootmoeder vertoonde zelfde structief gedrag. Wist ik nou nog niet dat ik met zo'n glas advocaat mijzelf te gronde zou richten! Was ik misschien levensmoe? /3>c Volgens een rapport van persbu reau Bloomberg waarschuwen as tronomen voor overmatige afhan kelijkheid van satellietgegevens, omdat die problemen kunnen ver oorzaken voor zelfrijdende voertui gen. De zon produceert namelijk regelmatig zonnevlammen en plas mawolken en slingert daarbij mag netische velden en allerlei geladen deeltjes de ruimte in. Dat kan de communicatie op aarde verstoren. NASA heeft twee ruimtevaartui gen die de zonneactiviteit in de ga ten houden en de Amerikaanse luchtmacht heeft ook een systeem ontwikkeld om verstoringen van communicatie- en navigatiesyste men te voorspellen. Op dit moment lijken we ons in een pauze van zon neactiviteit te bevinden. De uitbar stingen volgen over het algemeen een cyclus van elf jaar, die het laatst zijn hoogtepunt bereikte in 2014. Perfect Storm Vaak zijn de zonnevlammen en plasmawolken niet op de aarde ge richt. En zelfs als dat wel het geval is, hebben we altijd het bescher mende aardmagnetisch veld nog. Maar ook dat aardmagnetisch veld kan ons niet beschermen tegen The Perfect Storm: een samenloop van omstandigheden die leidt tot ex treem, op de aarde gericht, ruimte- weer. Zo zorgde een plasmawolk er in 1989 voor dat in Canada zes mil joen mensen meer dan negen uur zonder stroom zaten. Maar hoe groot is nu de kans dat we op korte termijn weer zo'n hef tig scenario voor de kiezen krijgen? In 2012 schatten deskundigen dat de kans dat we binnen 10 jaar opnieuw worden getroffen zo'n 12 procent is. Mede daarom nemen ingenieurs van geautomatiseerde auto's en vrachtwagens stappen om storin gen zoals zonnestormen op te van gen. Volgens experts zijn er vol doende veiligheidsmaatregelen in gebouwd om een Mad Max-achtig scenario op de snelweg na een zon nestorm te voorkomen. Volgens Danny Shapiro van techbedrijf Nvidia, zouden auto's in het slecht ste geval zichzelf stilzetten op de vluchtstrook. „De meeste auto's zijn bovendien niet permanent af hankelijk van gps-gegevens." Vanaf p.p. pharosreizen Exclusieve Lezersreis 6 of 8 dagen More Inclusive in San Baronto Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl woensdag 21 maart 2018 PC evensmoe Zonnestorm kan leiden tot megaf ile De autonome auto's van morgen worden geprogrammeerd om te kunnen omgaan met barre win ters en zelfs vogelpoep, maar het grootste gevaar kan een zonnestorm zijn die de gps-com- municatie uitschakelt en wegen verandert in gigantische par keerterreinen. Erik Kouwenhoven Rotterdam NASA houdt zonnestormen scherp in de gaten, fotoafp Inbegrepen 5of7overnachtingen 5 of 7x ontbijtbuffet 5 of 7x driegangenkeuzediner met saladebuffet entree Museum Leonardo da Vinei en zijn geboortehuis in Vinei parkeerplaats Kinderkorting (bij min. 2 volbet. op de kamer) 0 t/m 5 jaar: gratis 6 t/m 12 jaar50% korting 13 t/m 17 jaar: 20% korting Data 6d 8d 21/03/18-09/06/18 €209 €289 10/06/18-25/08/18 €219 €299 26/08/18-08/12/18 €209 €299 Een uitzicht waar je u tegen zegt, de mooiste steden op een uurtje rijden. Geniet van La bella vita! Prijzen in p.p. o.b.v. 2/3-p.k. Niet inbegrepen: reserverings- kosten 20,-), Calamiteitenfonds 2,50) en toeristen belasting (lokaal tarief). *Kijk voor de voorwaarden op: www.pharosreizen.nl/autovakantie/bioscoopkaartjes. Je verblijft op een steenworp afstand van het plaatsje Vinei, waar de beroemde Leonardo da Vinei werd geboren. Dit is een heerlijke omgeving voor mooie auto ritjes, wandelingen en fietstochten. En vanaf je hotel sta je binnen een uur in prachtige steden als Pisa, Lucca en Florence. Hier is zo veel mooie kunst en architectuur te zien, dat je af en toe even een pauze moet nemen. En waar kan dat beter dan op een gezellig Italiaans terrasje, met een perfecte latte macchiato? Je verblijf Je logeert in hotel Monti. Dit familie hotel biedt je Toscaanse gastvrijheid. Het heeft een tuin met zwembad (open ing is seizoens-/weersafhankelijk), een bar, restaurant en een terras. AUTOVAKAN Meer informatie: GavoorHetgoedeleveninToscanenaaronzewebsitereiskatern.nl/pzc/prl823 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 32379. Vertrek: 21 maart t/m 8 december 2018 prachtige omgeving voor autoritjes binnen een uur van Pisa, Lucca en Florence hotel met zwembad en tuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15