t i EUWS 11 Ik vind het zo mooi. Zo indruk wekkend. Elke keer weer. Miljoenen voor reizigers met pech bij die het werk in de korte periode dat het in Nederland klinkt verschil lende malen bezoeken. De ene keer op een ongemakkelijke kerkbank die tot de onvermijdelijke houten kont leidt, de andere keer in het comfortabele pluche van een concertzaal. En altijd opverend bij het onbetwistbare kippenvelmo ment, Erbarme dich, mein Gott. De aria die dikwijls tijdens uitvaarten troost en die traditioneel in de hoogste regionen van de klassieke Top 100 bivakkeert. Purisme Bij de Nederlandse Bachvereniging heeft Van Veldhoven altijd een zeker purisme bewaakt. Zo stammen de instrumenten uit Bachs tijd, maar op andere fronten doet ook hij - artis tiek aanvaardbare - concessies. „Bach gebruikte uitsluitend man nen- en jongensstemmen. Nu zingen ook vrouwen de solo- en koorpar tijen. Tegenwoordig hebben we een kistorgel, waar Bach het gebruik van het grote kerkorgel voorschreef. En veel van de tempo's tijdens concerten worden gehanteerd om indruk te maken op een eigentijds publiek." In de tijd van Bach werd de Matt- haus-Passion, zegt Van Veldhoven, lang niet door iedereen juichend ont vangen. „Sommigen vonden het een ver-schrik-ke-lijk opera-achtig stuk, dat brak met de traditie van de gedra gen kerkmuziek." Hoe anders is dat nu. Voor menigeen is de Matthaus een welhaast medita tieve belevenis. Tijdens de uitvoe ring, bemerkt Van Veldhoven, groeit een grote gemeenschapszin. „Het is moeilijk te verklaren en te verwoor den, maar er ontstaat een diep gevoel van samenzijn. Dat voel je als diri gent, ook met je rug naar het pu bliek." De jongens van het Haags Matro- zenkoor voelen die speciale, warme collectiviteit ook. Met zijn allen in de bus naar Utrecht, de voorpret, de spanning, de uitgelatenheid na af loop. Maar eerst neemt koorleider Wouter Verhage nog een keer passa ges uit de Matthaus-Passion door. O Haupt voll Blut und Wunden, voll Schmerz und voller Hohn, klinkt het uit de jongenskelen met nog onge broken stem. Nee, ze vinden niets stoffigs aan het stuk, dat bijna 300 jaar oud is en in 1870 voor het eerst in ons land werd uitgevoerd. Samuel verwoordt onge twijfeld het meest eigentijds zijn waardering voor de Matthaüs Pas sion: „Het is gewoon kicken muziek.' Aan onfortuinlijke Nederlan ders in het buitenland is vorig jaar in totaal 2,6 miljoen euro uitgekeerd. Dat meldt het Ca lamiteitenfonds, dat een lijst maakte met natuurrampen waarmee vakantiegangers te maken hadden. De orkaan Irma trof zo'n 1.400 Neder landse toeristen op onder meer Curacao, Sint-Maarten en Cuba. Dat was voor het fonds verreweg de grootste kostenpost: 950.000 euro. Nederlanders op zomerva kantie kregen verder te ma ken met aardbevingen op het Griekse eiland Kos en in de Turkse badplaats Bodrum. „Door onlusten in Gambia werden begin van 2017 zo'n 1.000 Nederlandse reizigers getroffen en de vulkaanuit barsting op het Indonesische eiland Bali en de daaropvol gende aswolk hield de gemoe deren eind november flink bezig", aldus een woordvoer der. Het Calamiteitenfonds keerde het geld in 2017 uit aan in totaal 6.900 gedupeerde reizigers. Een vergelijking maken met eerdere jaren is volgens het fonds moeilijk. Ik was een beetje bibberig in mijn eentje Kamer wil gesprek om zelfmoordpoeder De Tweede Kamer wil het kabinet spreken over moge lijke maatregelen tegen het zogenoemde zelfmoordpoe der. SGP-voorman Kees van der Staaij wil in debat met minister De Jonge van Volks gezondheid en minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid en kreeg steun van VVD, CDA, SP, PvdA, Chris tenunie en Denk. Deze par tijen zijn benieuwd naar de uitkomst van het gesprek dat De Jonge gaat voeren met Coöperatie Laatste Wil. Die groep wil het poeder ver spreiden onder zijn leden. VN willen Syrië binnengaan As Hawking bijgezet Griepepidemie nog niet over woensdag 21 maart 2018 SD Maar liefst 350 kin deren vormen het kin derkoor bij uitvoering op de 333ste geboor tedag van Bach. FOTO PIM RAS —Koorlid Maas ROTTERDAM De 77-jarige ex-Beatle Ringo Starr toen de drummer van de legendarische band door prins William werd geridderd voor zijn verdiensten voor de muziek. DEN HAAG LENTE De lente mag volgens de kalender dan zijn begonnen, de winter weet nog van geen wijken in grote delen van Groot- Brittanië. Zo ligt het heuvelachtige gebied Nort Pennines in de buurt van Allenheads nog onder een dik sneeuwtapijt, doorkruist door schoongeveegde wegen, fotogetty images GENÈVE De Verenigde Na ties hebben giste ren volledige toe gang gevraagd tot burgers die in en buiten de Syrische regio Oost-Ghouta hulp nodig hebben. Zo'n 50.000 men sen zijn het bele gerde gebied ont vlucht. Nog eens 104.000 mensen zijn verdreven door de gevechten in de noordelijke plaats Afrin. Er zitten veel kinderen onder de vluchtelingen. LONDEN De as van de we reldberoemde Britse wetenschap per Stephen Hawking wordt bij gezet in de West minster Abbey in Londen. Professor Hawking overleed 14 maart op 76-ja- rige leeftijd. UTRECHT De griepepidemie in Nederland vermin dert, maar is nog niet over, aldus het instituut voor on derzoek van de ge zondheidszorg NIVEL. De afgelo pen week rappor teerden de peilsta- tions 104 mensen met influenza-ach- tige ziekten op de 100.000 inwoners. Daarmee zitten we voor de 14de week boven de epidemi sche grens van 51 per 100.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11