Derde van de mannen geeft geen dna voor Nicky 7 Anoniem op internet durven ze wel, maar in de winkel niet Jongeren hebben moeite met onderhandelen. Ze vinden het ongemakkelijk en schamen zich eerder wanneer ze afdingen dan mensen van boven de 30. ME/CVS nu erkende ziekte Dood door zelf- rijdende auto Nederlanders vaak gelukkig Dat concludeert SNS op basis van onderzoek onder ruim 1.000 Neder landers, uitgevoerd door onderzoeks bureau Panelwizard. Van de jongeren tussen 18 en 30 jaar die ondervraagd werden, gaf 35 pro cent aan niet goed te durven onderhandelen. Naarmate mensen ouder worden, neemt die schroom af. Bij dertigers heeft 25 procent er moeite mee, bij veertigers 2t procent en bij zestigers maar 15 procent. Een van de oorzaken voor het ver schil tussen jong en oud is volgens SNS het feit dat jongeren meer dan ou deren gewend zijn online zaken te doen, waar het contact anoniemer is. Van de twintigers onderhandelt 55 procent liever online dan face toface. Over heel de onderzoeksgroep was dat 40 procent. Autodealer „Wanneer de handelsomgeving ano niemer wordt, komen jongeren meer los", stelt SNS. Dat uit zich volgens de bank ook in het feit dat jongeren op vakantie wél om korting vragen. De populairste plek om te onder handelen, ruim voor Marktplaats en de keukenzaak, is de showroom van de autodealer. Van alle Nederlanders zegt 64 procent daar een poging tot af dingen te wagen. Ziet de dealer ook dat jongeren bleuer zijn? Arnoud Pruijsen, eige naar van autobedrijf 't Centrum in het Brabantse Eethen, ziet in elk geval een verschil tussen de latere en vroegere generaties. „De oudere generatie zit vaak nog in de stand dat er onderhandeld móet worden. Als ze geen korting krijgen, zitten ze voor schut op verjaardagen, dat ge voel hebben ze." Maar de werkelijkheid is veranderd, zegt Pruijsen. Alles is transparant, op internet zie je zo of de Golf die in de showroom staat te blinken realistisch geprijsd is of niet. „Jongeren hebben hebben hun huiswerk al gedaan als ze hier binnenkomen, ze komen niet voor niets. Vergelijk het maar met de Mediamarkt: als je daar naartoe gaat omdat je gezien hebt dat je het pro duct dat je wilt nergens goedkoper kunt krijgen, ga je ook niet afdingen." Met zijn autobedrijf probeert Pruij sen qua prijs altijd bij beste drie a vier van Nederland te zitten, en dan is er niet zo veel afdingruimte meer. „Ou dere klanten zijn daar minder op in- gesteld dan jongeren. Maar ik geloof er niks van dat jongeren niet goed kun nen onderhandelen. Ze zijn mondig zat." Provincie Een andere opvallende conclusie van het SNS-onderzoek is dat driekwart van de Nederlanders zichzelf een slechte onderhandelaar vindt, maar dat dat van provincie tot provincie sterk verschilt. Drenten bijvoorbeeld zijn overtuigd van hun kwaliteiten op dit gebied. Ruim 33 procent vindt zichzelf een goede onderhandelaar. Maar 12,5 procent van de Drenten vindt het ongemakkelijk om te onderhandelen, terwijl dat in andere provincies meer dan 25 procent is. Een laatste, misschien niet geheel verrassende conclusie: meer mannen dan vrouwen denken dat ze goed kun nen onderhandelen. Of de uitkomsten van de onderhandelingen de manne lijke suprematiegevoelens ook staven, laat het onderzoek onvermeld. Het kan zijn dat de politie de komende tijd bepaalde families gaat benaderen, als blijkt dat hun genetisch materiaal in het grootste dna-verwantschapsonderzoek ont breekt. De familie van Nicky riep bij de start van het onderzoek in Neder land nog nadrukkelijk op mee te doen en hoopte op een opkomst percentage van in de 80 procent. Toch liep het uit op een voorlopige teleurstelling. Van de 21.500 man nen die werden opgeroepen, kwa men er 14.049 uiteindelijk opdagen om wangslijm af te staan. Dat wangslijm kan worden vergeleken met sporen van een man die zijn gevonden op het lichaam van Nicky. Hij was op zomerkamp toen hij in 1998 op mysterieuze wijze om het leven kwam. 1,8 miljoen euro De politie is de komende tijd nog bezig van 700 mannen die niet langer in Limburg wonen wang slijm af te nemen. Terwijl het NFI bezig is alle dna te verwerken, wordt ook gekeken of van alle opgeroepen families ten minste één iemand dna heeft afgestaan. Dat bepaalt mede of het onder zoek ondanks de beperkte op komst uitdraait op een succes. Het kan zijn dat families alsnog wordt gevraagd dna af te staan. Het afnemen begon op 24 fe bruari. Er is 1,8 miljoen euro mee gemoeid. De politie wilde niet spreken van een teleurstellende op komst, omdat de mannen die wél kwamen daarmee 'tekort wordt ge daan'. Onder hen zijn ook mannen zonder oproep die op eigen initia tief kwamen om dna af te staan. dinsdag 20 maart 2018 GO Jongeren vinden afdingen moeilijk Sander van Mersbergen Utrecht In de Mediamarkt. Jongeren oriënteren zich over het alge meen online voor ze naar de winkel komen. procent van de inwoners van Drenthe vindt zich een goede onderhandelaar. Een derde van de opgeroepen mannen heeft geen dna af gestaan om de dood van Nicky Verstappen te kunnen op helderen. Carla van der Wal Heibloem M Nicky Verstappen. UTRECHT ME/CVS, ook bekend als het chronische vermoeidheidssyndroom, is een 'ernstige chronische ziekte, die het functioneren en de kwaliteit van leven van mensen die eraan lij den substantieel beperkt'. Dat schrijft de Gezond heidsraad in een advies aan de Tweede Kamer. De raad pleit voor meer wetenschappelijk onder zoek. Daarnaast vindt de raad dat de beperkingen van ME-patiënten volledig erkend moeten worden wanneer ze bijvoorbeeld een uitkering aanvragen. Nederland telt 30.000 tot 40.000 ME-patiënten. TEMPE Een zelfrijdende auto van Uber heeft van zondag op maandag in het Amerikaanse Tempe een vrouw doodgereden. Het is waarschijnlijk het eerste fatale ongeluk met een zelfsturende auto en een voetganger. De vrouw stak de weg over. Ze overleed in een lokaal ziekenhuis aan haar verwondingen. Er zat wel iemand achter het stuur, maar de auto stond in de zelfrijdende stand. Uber voert al maan den testen met zelfrijdende auto's uit in onder meer Pittsburgh en San Fran- sisco. Alle proeven zijn voorlopig stilgelegd. HEERLEN Negen op de tien Nederlanders voelt zich gelukkig. Zij geven hun leven een 7 of hoger. Wer kenden zijn vaker gelukkig dan uitkeringsontvangers, en hoogopgeleiden vaker dan laagopgeleiden. Dit blijkt uit een enquête onder ruim 7.000 volwassenen die het CBS vandaag op de internationale dag van het geluk publiceert. Uit het onderzoek blijkt dat vooral een goede gezondheid en sociale relaties sterk gere lateerd zijn aan geluk. Ook werk is belangrijk, al is niet duidelijk of een baan geluk kig maakt of dat gelukkige mensen vaker werk hebben, of dat beide het gevolg zijn van andere factoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7