C9 Waar kiezen we voor? Rumoer om nieuwe zeesluis Zeebrugge Er v Windpark Krammer geeft obligaties uit ii i Mies Kiezen voor ouderenzorg 2 Goede zorg, betaalbare woningen, het beste onderwijs, een veilige buurt en werk voor iedereen. Het zijn vaste thema's in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezin gen. Maar wat is de rol van de gemeenten op deze vijf terrei nen? VERKIEZINGEN GEMEENTEN JOS VERDURMEN Commentaar Waar gaat het morgen eigenlijk om in het stembu reau? Politieke partijen doen soms hun best dat vaag te houden. Het optreden van landelijke kop stukken vertroebelt het beeld. Lokaal profileren ze zich met kwesties die de tongen losmaken, maar die soms wei nig gewicht hebben. Het is goed als de kiezer een beetje loskomt van deze poli tieke waan van de dag. Dan wordt snel duidelijk dat de ge meenteraden zeer belangrijk zijn. Neem werk, veiligheid, wonen, onderwijs en zorg. Stuk voor stuk zaken die er echt toe doen. Daar kunnen gemeenten het verschil maken. Een paar voorbeelden. Gemeenten kiezen met het UWV, met de sociale werkbedrijven, met de bonden en met de werk gevers de beste weg om mensen aan het werk te helpen. Gemeenten kiezen een goede plaats uit voor de bouw van woningen en scholen. Zeeuwse gemeenten moeten bij dit soort beslissingen meer en meer samen optrekken. Het is een slecht moment om te beginnen over minder en grotere gemeenten. Maar de verstandige burger zal nu wel een vertegenwoordiger kiezen die openstaat voor deze ontwikkeling. Die vanaf het pluche ver over de gemeentegrens wil kijken. Een verte genwoordiger die beseft dat het lokale belang tegenwoor dig vaak het best is gediend met een nauwe samenwer king met andere gemeenten. Dit betekent geven en nemen. Niet alle politici zijn daarvoor in de wieg gelegd. Verstandige burger stemt op een vertegenwoordiger die ver over de gemeentegrens kijkt ZEEBRUGGE Voor de aanleg van een nieuwe zeesluis in Zeebrugge moeten 35 mensen onteigend wor den. Dat leidt tot onrust in de Sta tionswijk, waar de woningen staan. De Vlaamse regering dubt al ja renlang over een locatie voor een grotere zeesluis in Zeebrugge. Eer der deze maand werd de knoop doorgehakt: de bestaande Visart- sluis wordt vernieuwd. Dat heeft veel impact op de achterliggende Stationsbuurt. Daar moeten 35 ei genaren hun woning uit. Tijdens informatiebijeenkomsten daarover klonken felle protesten. Voor het havenbestuur is de Visartsluis niet de eerste keuze, maar 'aanvaard baar'. Wel vinden zowel gemeente als havenbestuur dat gekeken moet worden of het aantal onteigeningen omlaag kan. 21 maart 2018 Gemeenteraadsverkiezingen Lijst 1 Top/GB Nr. 3 ALMANAK Het overlijden van Mies Bouw man bracht op dat Vlissingse kantoor herinneringen aan vroeger teweeg. Wat voor vak vrouw het was en eigenlijk ook wel dat ze een icoon van haar generatie was. Natuurlijk kwam het gesprek ook op de beroemde spelshow 'Eén van de acht'. Maar daarmee werd ook een ge neratiekloof wat pijnlijk bloot gelegd. Een jongere werknemer, die zich op de achtergrond had gehouden, mengde zich in het gesprek en beëindigde de con versatie met één zinnetje. „O ja, dat heb ik wel eens gezien op YouTube." Internetuitzending vanuit het stadhuis Scholierenfilms in de Nieuwstraat Dansleerlingen in echt theater OOSTBURG Bordjes moeten dieven afschrikken De verantwoordelijkheid voor de uitvoering van veel zorgta ken is een paar jaar geleden over geheveld naar de gemeenten. Bij voorbeeld de begeleiding van nog zelfstandig wonende, kwetsbare ouderen loopt via de gemeenten. Het gaat dan om thuiszorg en hulp bij het huishouden. De gemeenten krijgen daar geld voor van het Rijk en moeten zich bij de uitvoering houden aan de landelijke richtlijnen. De Zeeuwse gemeenten werken in regionale verbanden samen om de zorg te kunnen verlenen. „De gemeente kan niet aan alle Zeeuwen kunnen vanaf 3 april Windpark Krammer verkoopt de obligatieleningen aangaan voor opgewekte elektriciteit aan Philips, de 34 windturbines die op en AkzoNobel, DSM en Google. Met die rond de Philipsdam worden ge- inkomsten (en ontvangen SDE-sub- bouwd. Windpark Krammer be- sidie) worden de obligatieleningen looft een rente van 6 tot 8 pro- afgelost. De aflossingen starten na cent op het geleende geld. Het de bouw in 2019 en worden uitge- windpark gebruikt het geld om smeerd over een periode van 10 jaar. te investeren. Eigenaar van het windpark zijn de vierduizend leden van Zeeuwind en Bas Bareman Deltawind. Leden van die energie- Bruinisse coöperaties krijgen dan ook voor rang, net zoals inwoners van de ge- De volledige obligatielening be- meenten Schouwen-Duiveland, draagt 10 miljoen euro. Geïnteres- Tholen en Goeree-Overflakkee. seerden kunnen meedoen vanaf Inschrijven kan vanaf3 april tot en vijfhonderd euro tot een maximum met 14 mei 2018. Windpark Kram- van honderdduizend euro per per- mer houdt op 4 april een informa- soon. tieavond voor belangstellenden. I -k touwtjes trekken, maar ze speelt een erg belangrijke rol", zegt bestuurder Jan de Graaf van de Stichting WVO Zorg. „Bereikbaarheid, vei ligheid, geschikte woningen, buurtcentra. Het gaat niet zozeer om zorg, maar meer om randvoor waarden voor ouderen om op zichzelf te kunnen blijven wo nen." Het aantal ouderen in een gemeente groeit sterk. „Straks woont achter elke derde voordeur een 65-plusser. We krijgen een an der straatbeeld. Dat wordt nog een uitdaging voor gemeenten." dinsdag 20 maart 2018 Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Terneuzen FM en GO-TV doen morgen via internet rechtstreeks verslag van de uitslagen van de ver kiezingen in Terneuzen. Dat doen ze vanuit het stadhuis. Er wordt ge zorgd voor interviews, tussenstanden en film pjes. De uitzending be gint om 21.00 uur. Ook overdag zijn er reporta ges rond de verkiezin gen, onder meer vanuit stembureaus en de rond toerende stembus. TERNEUZEN Het kunstproject van Toonbeeld en het ge meentebestuur om de Nieuwstraat in Terneuzen letterlijk wat kleur te geven, is na twee jaar toe aan de afsluiting. Vrijdag is de slotactiviteit. Dan worden vanaf 19.00 uur in de etalages van pan den in de Nieuwstraat films vertoond van leer lingen van De Rede en het Zeldenrust-Steelant- college. Die tonen Ter neuzen door de ogen van jongeren. TERNEUZEN Leerlingen van ballet school Lilianne Butler treden zaterdag en zon dag op in het Schelde- theater in Terneuzen. De rode draad is het verhaal 'De Parel', dat speelt op zee en op een cruise schip. De voorstellingen, met daarin meerdere soorten dans, beginnen om 19.30 uur (zaterdag) en 14.00 uur (zondag). Kaarten kosten 18,50 euro en zijn te koop via zeelandtheaters.nl. De gemeente Sluis gaat bordjes ophangen in wij ken waar WhatsApp- groepen worden ge bruikt als buurtpreven tie. Dat moet duidelijk maken dat buurtbewo ners op eikaars spullen letten om zo mensen met slechte plannen af schrikken. Het eerste bord wordt vrijdag met het nodige ceremonieel aan de Bredestraat in Oostburg opgehangen. Wat doen ze nou in die raad?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 73