C9 Waar kiezen we voor? Verdachte houdt vol: 'dronkenjongensding' Windpark Krammer geeft obligaties uit Mies Kiezen voor ouderenzorg 2 Goede zorg, betaalbare woningen, het beste onderwijs, een veilige buurt en werk voor iedereen. Het zijn vaste thema's in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezin gen. Maar wat is de rol van de gemeenten op deze vijf terrei nen? VERKIEZINGEN GEMEENTEN Commentaar Waar gaat het morgen eigenlijk om in het stembu reau? Politieke partijen doen soms hun best dat vaag te houden. Het optreden van landelijke kop stukken vertroebelt het beeld. Lokaal profileren ze zich met kwesties die de tongen losmaken, maar die soms wei nig gewicht hebben. Het is goed als de kiezer een beetje loskomt van deze poli tieke waan van de dag. Dan wordt snel duidelijk dat de ge meenteraden zeer belangrijk zijn. Neem werk, veiligheid, wonen, onderwijs en zorg. Stuk voor stuk zaken die er echt toe doen. Daar kunnen gemeenten het verschil maken. Een paar voorbeelden. Gemeenten kiezen met het UWV, met de sociale werkbedrijven, met de bonden en met de werk gevers de beste weg om mensen aan het werk te helpen. Gemeenten kiezen een goede plaats uit voor de bouw van woningen en scholen. Zeeuwse gemeenten moeten bij dit soort beslissingen meer en meer samen optrekken. Het is een slecht moment om te beginnen over minder en grotere gemeenten. Maar de verstandige burger zal nu wel een vertegenwoordiger kiezen die openstaat voor deze ontwikkeling. Die vanaf het pluche ver over de gemeentegrens wil kijken. Een verte genwoordiger die beseft dat het lokale belang tegenwoor dig vaak het best is gediend met een nauwe samenwer king met andere gemeenten. Dit betekent geven en nemen. Niet alle politici zijn daarvoor in de wieg gelegd. Verstandige burger stemt op een vertegenwoordiger die ver over de gemeentegrens kijkt B. bleef het gisteren maar herhalen: er was in de nacht van die 4de de cember 2016 niets aan de hand ge weest, het door het Openbaar Mi nisterie (OM) als poging zware mishandeling beoordeelde inci dent was een 'dronkenjongensding' en met een pistool had hij niet ge dreigd. En zijn 48-jarige plaatsge noot had hem en zijn vrienden vrij willig rondgereden. B. wilde die avond of nacht vanuit Renesse naar Zierikzee. Paspoort en telefoon op halen bij een vriend. B. vroeg de 48- jarige of die hem wilde brengen en volgens B. had de man daar geen moeite mee. Later stapten er nog wat vrienden in. In Nieuwerkerk kregen de jongelui ruzie en werd een van hen in elkaar gerost. Dat was volgens B. zwaar overtrokken, want het was niet meer dan een ru- Eis anderhalfjaar cel voor gijzeling, bedreiging en mishandeling zie. Volgens het slachtoffer was duidelijk gemaakt dat B. een pistool had dus deed hij wat hij zei. B. ver dween 29 dagen achter de tralies en liep negen maanden met een enkel band. In juni ging het fout toen hij in een dronken bui iemand vroeg hem weg te brengen. Toen het 'nee' werd, deelde hij een klap uit. Uitspraak 30 maart. ALMANAK Het overlijden van Mies Bouw man bracht op dat Vlissingse kantoor herinneringen aan vroeger teweeg. Wat voor vak vrouw het was en eigenlijk ook wel dat ze een icoon van haar generatie was. Natuurlijk kwam het gesprek ook op de beroemde spelshow 'Eén van de acht'. Maar daarmee werd ook een ge neratiekloof wat pijnlijk bloot gelegd. Een jongere werknemer, die zich op de achtergrond had gehouden, mengde zich in het gesprek en beëindigde de con versatie met één zinnetje. „O ja, dat heb ik wel eens gezien op YouTube." Croissantje en een krantje bij D66 Cursus EHBO van acht avonden AlbertHeijn maakt schoon ZIERIKZEE Reünie Pontes is op 2 juni De verantwoordelijkheid voor de uitvoering van veel zorgta ken is een paar jaar geleden over geheveld naar de gemeenten. Bij voorbeeld de begeleiding van nog zelfstandig wonende, kwetsbare ouderen loopt via de gemeenten. Het gaat dan om thuiszorg en hulp bij het huishouden. De gemeenten krijgen daar geld voor van het Rijk en moeten zich bij de uitvoering houden aan de landelijke richtlijnen. De Zeeuwse gemeenten werken in regionale verbanden samen om de zorg te kunnen verlenen. „De gemeente kan niet aan alle touwtjes trekken, maar ze speelt een erg belangrijke rol", zegt bestuurder Jan de Graaf van de Stichting WVO Zorg. „Bereikbaarheid, vei ligheid, geschikte woningen, buurtcentra. Het gaat niet zozeer om zorg, maar meer om randvoor waarden voor ouderen om op zichzelf te kunnen blijven wo nen." Het aantal ouderen in een gemeente groeit sterk. „Straks woont achter elke derde voordeur een 65-plusser. We krijgen een an der straatbeeld. Dat wordt nog een uitdaging voor gemeenten." De volledige obligatielening be draagt 10 miljoen euro. Geïnteres seerden kunnen meedoen vanaf vijfhonderd euro tot een maximum van honderdduizend euro per per soon. Windpark Krammer verkoopt de opgewekte elektriciteit aan Philips, AkzoNobel, DSM en Google. Met die inkomsten (en ontvangen SDE-sub- sidie) worden de obligatieleningen afgelost. De aflossingen starten na de bouw in 2019 en worden uitge smeerd over een periode van 10 jaar. Eigenaar van het windpark zijn de vierduizend leden van Zeeuwind en Deltawind. Leden van die energie coöperaties krijgen dan ook voor rang, net zoals inwoners van de ge meenten Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee. Inschrijven kan vanaf 3 april tot en met 14 mei 2018. Windpark Kram mer houdt op 4 april een informa tieavond voor belangstellenden. dinsdag 20 maart 2018 Tegen de 19-jarige R. B. uit Re- nesse is gisteren in Middelburg een gevangenisstraf van acht tien maanden waarvan zes voor waardelijk geëist. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE D66 Schouwen-Duive- land biedt busreizigers vanochtend koffie, krantje en een crois santje aan op het bussta tion in Zierikzee. De actie duurt van zes tot half ne gen. D66 is voor nieuwe vormen van mobiliteit om het eiland en de voorzie ningen goed bereikbaar te houden. De partij vindt ook dat vervoer naar school makkelijk moet zijn en de fietsenstalling daarbij schoon en veilig. KERKWERVE EHBO vereniging Midden Schouwen begint woens dag 28 maart met een nieuwe EHBO-cursus in Kerkwerve. De cursus bestaat uit acht avonden. Meedoen kost maximaal 225 euro, inclusief exa men. De meeste zorgver zekeraars vergoeden die kosten. Hoe meer aan meldingen, hoe goedko per de cursus wordt. Meer info en aanmelden liefst via mail: ehbomid- denschouwen@gmail.com of 06-1186 6241. ZIERIKZEE Onder het motto: 'Eén buurt, één missie', ruimt personeel van de Albert Heijn in Zierikzee zater dagochtend de directe omgeving van de winkel op. Vaste klanten worden opgeroepen van 9 tot 10 te komen helpen, zodat ook het parkeerterrein achter de winkel van zwerfvuil kan worden ontdaan. AH zorgt voor materiaal, koffie en een appelflap. Het is zaterdag Nationale Opschoondag. De grote reünie, bij de viering van vijftig jaar Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee, wordt op zaterdag 2 juni gehou den. In een artikel afgelo pen zaterdag over sub sidie voor leerlingen vereniging Bolus, meldde deze krant een verkeerde datum. Wat doen ze nou in die raad? Zeeuwen kunnen vanaf 3 april obligatieleningen aangaan voor de 34 windturbines die op en rond de Philipsdam worden ge bouwd. Windpark Krammer be looft een rente van 6 tot 8 pro cent op het geleende geld. Het windpark gebruikt het geld om te investeren. Bas Bareman Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67