m Miljoenenjacht nooit gezien, wel flinke cheque Jannie (57) al jaren wanhopig na aardbevingsschade in Groningen 5 Een tweede hongerstaker heeft zich aangesloten bij de strijd van Jan Holtman tegen de uitwassen van de gas winning in Groningen. Jannie Knot wil vergaan. Jan Holtman begon vo rige week zondag in Ap pingedam zijn honger staking om anderen te helpen. „Zelf heb ik niet zoveel schade, maar ik doe dit voor alle mensen die overal buiten val len." Precies zo iemand is Jannie Knot (57) uit Garrelsweer. Tegenspoed en teleurstelling beheersen sinds 2012 haar leven. Toen liepen haar bedrijf en woning voor het eerst schade op door een aardbeving. Daarna volgde een juridische mal lemolen waar je bang van wordt. Haar bedrijf ging failliet. De schade is in haar ogen nooit cor rect en ruimhartig vergoed. Ze heeft al zestien maanden geen in komen meer. Tussendoor, in 2014, overleed haar man Dick aan bot- kanker. Het leidde tot psychische pro blemen en intense radeloosheid. De laatste jaren leefde ze in een huis waarvan de gordijnen zowel aan de voor- en de achterkant dicht waren. „Aan de achterkant om de plek waar mijn bedrijf was niet meer te hoeven zien, en aan de voorkant om de buitenwereld niet meer te hoeven zien. Wie helpt mij?" De komst van de tweede hon gerstaker valt samen met een nieuwe manier van schadeafhan- deling, waarmee gisteren een be gin is gemaakt. In het nieuwe pro tocol staat de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) buiten- spel. Speciaal hiervoor is de Tijde lijke Commissie Mijnbouwschade in het leven geroepen, die ook za ken overneemt van het Centrum Veilig Wonen. De actie van Holt man en Knot staat hier los van, stelt hun woordvoerder Inez Wit jes. „Zij strijden voor oude geval len, die nog steeds met de NAM moeten worden afgehandeld. Dat zijner 6.000." Het ministerie meldde in ja nuari dat voor deze zaken 'een passende oplossing' komt. „Met de NAM is afgesproken dat deze za ken uiterlijk voor 1 juli 2018 moe ten zijn afgehandeld, hetzij door ze op te lossen, hetzij door een re delijk eindbod te doen." De actie voerders hebben meer eisen. Een zijdig gesloten dossiers moeten worden heropend, dossiers moe ten sneller worden afgehandeld, de gaswinning moet sneller om laag, enzovoort. Verkeerde adres Een woordvoerder van het C VW zegt dat de actievoerders met veel eisen aan het verkeerde adres zijn. „Over de meeste dingen gaat het ministerie. Maar we bekijken per dossier wat we kunnen doen. Je moet dit echt zien als een wan hoopsdaad. Het is heel erg wat deze mensen meemaken." Jan Holtman had gisteren zijn achtste dag zonder eten. Hij drinkt wel. Bij het begin van zijn actie kondigde hij aan ten minste tien dagen vol te willen houden. Na een dag of vijf zei hij te overwegen langer door te gaan. Inmiddels be gint de vermoeidheid toe te slaan. Holtman krijgt veel bezoek, op het hoogtepunt 120 mensen op een dag. Dat valt hem zwaar. „Een normale hongerstaker hoeft geen roo problemen per dag aan te ho ren. Mannen, vrouwen, hele ge zinnen, kinderen. Dat doet je echt wat, dat maakt je kapot. Maar het geeft me ook steun, ik ga verder." Knot verwacht het wel even vol te houden. „Als je zestien maan den zonder geld zit, wordt je maag vanzelf kleiner." Ze is stellig: „Ik geef mijn leven hiervoor." Ze be seft dat dat heftig is. Een moeder met twee kinderen. „Ik wil de be volking wakker schudden." Op de tafel van de alleenstaande man, die anderhalfjaar geleden met pensioen ging, staat een bos bloemen. En die gouden cheque. „Ik heb er wel even slecht van ge slapen. Want wat nu? Ik denk dat ik opeens veel vrienden heb." 50 Beuningenaren die meespe len met de Postcode Loterij reis den elk met een introducee af naar Amsterdam. Dado stapte in de auto met een paar buurvrouwen. Hij was de enige zónder introdu cee. „99 mensen in ons vak, dus." En toen kwam dé vraag. Wat is de verhouding tussen de gebouw tjes in Madurodam en de werke lijkheid? „Dat wist ik, 1 op 25. Ooit eens opgeslagen." Dado kreeg de keus: 10.000 euro of spelen? „Dan speel ik." Hij moest het opnemen tegen vier anderen en open vragen beantwoorden. Eén van zijn te genstanders kwam ook uit Beu ningen. Zowel Dado als zijn dorpsge noot eindigde in de halve finale. „Ik zag dat hij zenuwachtig was. Hij koos voor de exit en nam 40.000 euro mee. En ik mocht spe len. Ik moet bekennen dat ik het programma nog nooit gezien had. Maar er werd me uitgelegd wat te doen. Ik koos een koffer." Nummer 7 Het werd nummer 7. Een logisch getal. Hij is van 7-7, werd 25 in 1977. Dado was de rust zelve. Werk- en levenservaring, denkt hij. „Ik heb allerlei banen gehad, maar als laatste was ik ambtelijk secretaris bij een examencommis sie." Ook werkte hij ooit op de af deling P&O. „Daarom schrik ik niet van grote bedragen, behalve nu ik het zelf heb." Omdat Dado geen introducee bij zich had, kwam er ook niemand bij om hem van advies te voorzien. „Daarom heb ik vak-Beuningen geraadpleegd. Als ze vonden dat ik door moest spelen, gingen ze staan. Uiteindelijk wilde een min derheid van mannen dat ik door ging. De dames zeiden: Stoppen!" Het bod van 204.000 euro accep teerde hij toen hij nog vijftien kof fers over had. In zijn koffer 7 bleek 2 miljoen euro te zitten. „Maakt niet uit, ik ben heel blij met het bedrag dat ik heb." Thuis volgde geheimhouding tot Miljoenenjacht zondag werd uitgezonden. Zijn zoon wist van niets. „Hij krijgt een caravan. En ik? Ik hoef geen nieuwe auto of zo, geen gekke din gen. Mijn huis aflossen en isole ren. Voor mijn zoon en zijn gezin, voor als ik er niet meer ben. En misschien naar IJsland." dinsdag 20 maart 2018 GO 'Ik geef mijn leven hiervoor' Sander van Mersbergen Appingedam Jan Holtman begon zijn hon gerstaking in een een tent, maar inmiddels is de actie ver plaatst naar een warmere container bij het Centrum Veilig Wonen. FOTO HH T Jannie Knot en Jan Holt man. FOTO INEZ WITJES gas terug Z©RGPLICHT KRAAlfTacHT I Kijk op de site bij /video Op bezoek bij de twee hongerstakers Lee Dado (65) uit Beuningen had de uitnodiging voor deel name aan het tv-spel Miljoenen jacht biina in de prullenbak ge gooid. „Zo'n opgeklopte show- Maar iedereen zou met iets naar huis gaan. Dus toen ben ik ge gaan", vertelt hij. Hij is inmiddels 204.000 euro rijker. Colette Beckers Beuningen Lee Dado met zijn cheque van Miljoenenjacht, fotopaulrapp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5