FORMULE 1 11 NYCK DE VRIES VOLGT ZIJN EIGEN ROUTE NAAR DE KONINGSKLASSE INTERVIEW Bij Prema Racing, het 'Mercedes van de Formule 2', krijgt de 23-jarige Nyck de Vries een gouden kans om zich als tweede Nederlander naast Max Verstappen naar de koningsklasse te racen. „Feit is dat de laatste kampioenen allemaal in de Formule 1 zitten." p zijn nieuwe helm staan Friese plompenbladeren. Hij poseert ermee in een op en top Fries decor naast het kabbelende water van de Modderige Geau. Groter dan deze rustieke setting in zijn va ders tuin, net onder het Sneeker- meer, kan het contrast niet zijn met de flitsende racewereld. „Dit is mijn thuis, ik ben een echte Fries", vertelt Nyck de Vries. „Ben trots op m'n roots. Ik reis veel, maar hier is het heel fijn thuiskomen. Men denkt vaak dat Friesland de andere kant van de wereld is, maar ik ben in een uurtje op Schiphol." Het zou zomaar kunnen dat de coureur volgend jaar nóg veel meer mag gaan reizen, langs alle beroemde circuits van de wereld. Met een nieuw contract op zak bij Formule 2- topteam Prema Racing is de kans flink toegenomen dat De Vries vol gend jaar als tweede Nederlander naast Max Verstappen uitkomt in de Formule 1. „Het wordt een heel be langrijk jaar", beseft hij. „M'n tweede seizoen Formule 2, nu bij het team dat afgelopen seizoen de kampioen heeft voorgebracht. Zij geloven in me, ik weet wat zij kunnen." Topwagens en kampioenen afleve ren. Charles Leclerc werd vorig jaar kampioen in de Prema en rijdt nu voor Formule t-team Sauber. En toen de opstapklasse in 2016 nog als GP2 door het leven ging pakte Pierre Gasly, die nu bij Toro Rosso rijdt, de titel met Prema. „Feit is dat de laatste kampioenen allemaal Formule 1 rijden, dus op pa pier ziet het er gewoon heel goed uit", weet De Vries. „Garanties heb je niet in de autosport, maar Prema heeft zich wel uitgebreid bewezen, de laatste jaren gedomineerd. Dus ik zie geen reden waarom we niet weer voor het kampioenschap kunnen gaan." Lange adem Zijn aanlooproute was er een van de lange adem. Via wereldtitels in de kart, kampioenschappen in de For mule Renault en een jaar GP3 diende eind 2016 de stap naar de Formule 2 zich aan. Na een overbruggingsjaar bij Rapax (winst in Monaco, een dubbel podium op de Hungaroring en een podiumplaats in Bakoe) en een kortstondige overstap naar Race Engineering, wacht bij Prema nu het seizoen van de waarheid. „Zo zou je het kunnen zien, ja. Maar ik leg me zelf niet de druk op dat ik straks For mule 1 rijd als ik alles maar goed doe. Ik begrijp heus wel dat ik op papier de beste kansen heb en in de best mogelijke positie zit. Maar dingen veranderen zo snel in deze wereld. Je hebt nul garanties, al doe je alles wat er van je verwacht wordt." Zo tekende hij in 2010 ook trots als een pauw voor het talentenpro gramma van McLaren, maar zijn acti viteit bleef er beperkt tot veel test- en simulatiewerk. „McLaren was toen het Mercedes van nu, hè. Toen was dat de juiste keuze, dus verwijt ik mezelf niks. Niemand kon toen we ten dat McLaren een heel moeilijke periode tegemoet zou gaan, met ne gatieve uitwerking op de hele organi satie. Tuurlijk had mijn carrière snel ler gekund, maar je zit eenmaal op een trein en daar kun je niet echt meer vanaf." Daar komt nog eens bij dat hij be paald niet in de meest benijdens waardige positie zit, als eerste Neder landse coureur met uitzicht op de Formule 1 in het wonderlijke tijdperk Verstappen. Iedereen legt De Vries naast de meetlat van de tweeënhalf jaar jongere coureur van Red Buil Ra cing. „Max z'n pad is op zijn manier uniek geweest. Dat hebben ze heel goed gedaan en hij presteert fantas tisch. Hij hoeft eigenlijk alleen maar te wachten op een auto die hem de Nyck de Vries Lengte 1,67 meter kans biedt voor het kampioenschap te vechten. Maar ik merk dat men mij in Nederland alleen maar met hem vergelijkt en zo vaak tot een oordeel over mij komt, dat niet helemaal op z'n plaats is. Hoe Max de Formule 1 heeft gehaald, dat kan reglementair nu niet eens meer", weet De Vries, die doelt op de verscherping van de regels voor debuterende coureurs. In stromen zoals Verstappen met slechts één jaar Formule 3-ervaring, is nu onmogelijk. „Dus is de vergelijking ook niet zo rele vant." Voorbeelden Liever spiegelt de Fries, die later dit jaar ook Jan Lammers opvolgt bij Ra cing Team Nederland in de laatste zes races van de WK Endurance, zich aan coureurs met wie hij in eerdere klas sen de competitie aanging. „Carlos Sainz, Daniil Kvjat, later Esteban Ocon. Heb ik allemaal mee gereden. Gasly is m'n teamgenoot geweest in de Formule Renault, die heb ik ook verslagen. Lance Stroll was m'n teammaat in de kart. Genoeg voor beelden van Formule i-coureurs die ik al heb geklopt. Dus als die Formule 1-waardig zijn, ben ik dat ook." go dinsdag 20 maart 2018 m MNyck de Vries is trots op zijn roots, getuige ook de pompen- bladeren op zijn nieuwe helm. foto CORNÉSPARIDAENS 'Mij met Max vergelijken is niet op z'n plaats' Tekst: Arjan Schouten De Vries in de nieuwe bolide van Prema. „Dit team heeft de laatste jaren gedo mineerd. Dus ik zie geen reden waarom we niet weer voor de titel kunnen gaan." FOTOFIA Geboren 6 februari 1995 in Sneek Huidig team Prema Racing (Formule 2) Hoogtepunten 2011: WK-titel KF1, hoogste kartklasse 2014: kampioen Formule Renault 2.0 Eurocup Alps 2015: 3de in eind stand Formule Renault 3.5 2016: twee zeges in GP3 Series (Italië, Abu Dhabi) 2017: één zege in Formule 2 (Monaco)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59