'2018 wordt de ultieme beproeving voor Max' 10 FORMULE 1 -BBBÜ Bargeboards, sidepods, de diffuser. Waar zitten ze nu eigenlijk op zo'n Formule 1-auto en belangrijker nog: wat zijn het? De 2018-bolide van Max Verstappen onder de loep. EESSa Jan Lammers ACHTERVLEUGEL BARGEBOARDS I.MJI.IdJfc- -JTTCTEi 360-GRADEN-CAMERA dinsdag 20 maart 2018 GO CITRIX «VCTION IOAD SAFETY :»rauc£ Kan op bepaalde stukken van het circuit (de zogeheten DRS-zones) worden opengeklapt. De neer waartse druk wordt daarmee ver groot en het inhalen is makkelijker vanwege de hogere topsnelheid. Verstappen moet wel binnen één seconde van zijn voorganger zitten bij het meetpunt om de vleugel open te klappen. Dat is de regel. Opening boven het hoofd van de coureurs. De lucht wordt via dit gat naar de motor geleid. Is het gat te klein, dan krijgt de motor te weinig lucht en produ ceert deze minder kracht. Is het te groot, dan is het niet meer efficiënt genoeg. Bevatten openingen die leiden naar de radiator en motor om te koelen. Hebben ook een aëro dynamische functie. De 'vleugels' tussen de voorban den en de sidepods. Voeren de lucht af of sturen het naar de sidepods om te koelen. Vlak voor de bargeboards, eerder naast de voorwielen, zitten turning vanes deze hebben een aërodynami sche functie. tjOOOoOPPOPOPPC" tmTmumuuuummuum i Zit aan de achterkant van de auto in het midden en zorgt ervoor dat de lucht die onder de auto vandaan komt versneld wordt afge voerd. Hoe beter de lucht stroom onder de auto is, hoe meer de auto naar de grond gedrukt wordt en dat levert weer hogere snelhe den op. Oplossing om de hoofden van Verstappen en co te beschermen bij crashes of rondvliegende brokstukken. Hier krijgt Verstappen enorm veel informatie bin nen en kan hij ook de in stellingen van de auto aan passen. Van brandstofge- bruik tot de rembalans en een knop om te drinken. Teams kiezen elk F1-weekeinde drie soorten banden uit het assorti ment dat in totaal uit zeven types bestaat. De hypersoft (roze kleur) en de superhard (oranje) zijn nieuw in 2018. Van zacht naar hard: hypersoft, ultrasoft (paars), supersoft (rood), soft (geel), medium (wit), hard (ijsblauw), superhard. Daarnaast zijn er twee soorten re genbanden, de fullwets (blauwe kleur) en de intermediates (groene kleur). Die zijn altijd beschikbaar. De bolide van Verstap pen heeft net als vorig jaar een groot gat in de neus. Deze opening stuurt de lucht onder de wagen door. Andere teams kiezen voor an dere oplossingen. Nieuw op de F1-auto's (hier nog niet te zien). Vlak voor de coureur is een kleine camera geplaatst, waarmee kan worden rondgekeken. Hiermee wil F1-eigenaar Liberty Media nog duidelijker maken hoe snel het gaat. -Samenstelling: Tim Engelen Wordt het komend jaar 'ge woon' weer Lewis Hamilton? „Het lijkt erop dat ze bij Merce des een dominante auto heb ben. Maar in mijn optiek had Ferrari afgelopen jaar kampioen moeten worden en valt het Se- bastian Vettel te verwijten dat dat niet lukte. Andersom won Lewis Hamilton de titel, niet Mercedes. Ferrari had een ste vig voordeel in de eerste sei zoenshelft, nu heeft Mercedes dat. Maar ik verwacht ook gekke dingen in 2018." Vertel. „Achter Mercedes lijkt het veld ineen te schuiven. Kijk niet gek op als Fernando Alonso de po- leposition pakt in Monaco of als Toro Rosso, Renault of Haas ineens een uitschieter hebben. Als de tweede rijders van Mer cedes en Ferrari, Valtteri Bottas en Kimi Raikkönen, niet dicht bij hun kopmannen blijven, kunnen ze zomaar een probleem heb ben en een keer vijfde of ze vende worden." En Max Verstappen dan? „Ik voorspel een moeilijk jaar, om statistische redenen. De fei ten zijn dat Red Buil een goede auto heeft - misschien wel een betere dan Ferrari - en dat Max een goede coureur is, die races gaat winnen. Maar hij heeft tot dusver een bijna foutloos par cours afgelegd in de Formule 1. Zelden had hij een slecht week einde of deed hij iets verkeerd. De vraag is of hij dat kan vol houden. Ik verwacht een aanval van zijn getergde ploegmaat Da niël Ricciardo. Als Max die kan pareren, wordt hij een nog gro tere coureur dan hij al is. 2018 wordt de lakmoesproef." -Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58