SS Geen wereldtitel in 2018? Nou én! KORT VM.WMM* Een sterkere auto. Een oudere, meer ervaren Max Verstappen. Hoopgevende wintertests. Ja, Formule 1-seizoen 2018 heeft op voorhand veel om je als Nederlandse racefan op te verheugen. GRIDKIDS Twintig jaar is hij pas. Op een leeftijd waarop Ayrton Senna nog in een kart reed, heeft hij nu al drie GP-zeges achter zijn naam. Zijn salaris krijgt zelfs een bankdirec teur niet bij elkaar gegraaid. En over zijn extreme racetalent ver liezen vriend en vijand zich nog altijd in lyrische bewoordingen. Zelden was een toekomst flo- rissanter. Laten we daarom één ding afspreken. Ophouden nu met dat ongeduldig verlangen naar die eerste wereldtitel, want die komt er echt wel. Laat Max Verstappen dit sei zoen nou eerst eens constant zonder pech aan de top mee draaien. Een heel seizoen knok ken met Sebastian Vettel en Le- wis Hamilton. Z'n eerste pole- position pakken. Ten minste drie races winnen na die twee van vo rig jaar. En zo voor het eerst in de top 3 eindigen in het wereldkam pioenschap. In Nederland springen we graag massaal op sportief succes en dan willen we ook meteen het hoogst haalbare. Zo snel moge lijk. Alles voor de hype. Deels ingegeven door de on stilbare honger van Verstappen zelf, natuurlijk. Een gekweekte kampioen die zijn wekker niet zet om tweede te worden. Die haast is ook begrijpelijk. Sport ei gen. Maar wat is er mis met iets meer geleidelijkheid, na jaren vol ongehoorde progressie? Verstappen is nog altijd heel jong. Heeft nog drie seizoenen de tijd om de jongste wereld kampioen ooit te worden. Dat er uiteindelijk een einde zou ko men aan die gigantische stappen die hij maakte, besefte hij zelf ook wel. Hoe dichter bij de top, hoe meer de groei van talent wordt afgeremd. Zo werkt de racesport. Meer concurrentie, een uitdagender podium, hape rende motoren, politiek, centen, teambelangen... Een halve eeuw lang schreven we in Nederland pagina's vol als een van onze Formule i-coureurs überhaupt eens de finish haalde. En dan nu gaan lopen mokken als Verstappen een keertje vijfde wordt achter Mercedes en Fer rari? Eng bijna, hoe snel weelde went. Koester ook eens waar meneer staat in een mondiale topsport die door honderden miljoenen gevolgd wordt. Hoe hij als kroon prins en hofnar tegelijk een nieuw, jong publiek aanboort, al tijd zegt wat hij denkt en circuits van Melbourne tot Montréal oranje kleurt. Wat is er mis met iets meer gelei delijkheid, najaren vol ongehoorde progressie? Dat hij vroeg of laat wereld kampioen wordt, daar twijfelt niemand aan. Geniet dan ook eens van dat gegeven, zonder de realiteit te verliezen. Want komt die eerste titel voor Verstappen er nog niet in 2018? Nou en! Dan heeft hij daarna nog een jaartje of vijftien de tijd. ou het dan écht? Krijgt Formule 1 in 2018 hét ver haal waar het al sinds de entree van Max Verstap- pen zo naar snakt? Gaat de kroonprins zich in zijn vierde seizoen voor het eerst serieus men gen in de titelstrijd? Je zou het bijna gaan geloven als je het geroeptoeter bij Mercedes aanhoort. Lewis Hamilton. Valtteri Bottas. Adviseur en oud-wereld- kampioen Niki Lauda. Teambaas Toto Wolff. Bij de dominante ma chine van de laatste vier Formule 1- seizoenen geloven ze heilig dat Red Buil (wereldkampioen van 2010 tot en met 2013) terug is op oorlogs sterkte. Dat ze naast Ferrari mis schien nog wel meer werk aan Ver stappen en Daniël Ricciardo gaan hebben. Dat het team van Verstap pen voor het eerst sinds de intro ductie van de hybride motoren (2014) mogelijk zelfs weer een gooi naar de wereldtitel kan doen. En niet alleen Mercedes, zo'n beetje alle insiders verwachten dat Red Buil zich tussen Mercedes en Fer rari wringt. Indruk Zoveel indruk heeft de RB14 dit voorjaar dus gemaakt. Eerst op de tekentafel, toen bij de wintertests in Barcelona. De werkgever van Verstappen lijkt na die miskleun van vorig jaar (de RB13) eindelijk weer een auto te hebben waar vanaf de start in Melbourne mee geknokt kan worden om zilverwerk. Het is precies zo gegaan als Ver stappen hoopte. Er is een winter dinsdag 20 maart 2018 go Wie gaan we het meest missen dit jaar? Misschien wel de grid- girls. „Niet meer relevant en niet meer van deze tijd", is de verklaring van Formule 1-eigenaar Liberty Media. Ze zullen worden vervangen door zogenaamde gridkids, die de sport 'interessanter moeten maken voor de jongere doelgroep'. II -Arjan Schouten, Formule 1-verslaggever Alle seinen Tekst: Arjan Schouten Een beeld dat we dit seizoen vaker gaan zien? Verstappen krijgt een champagne douche na zijn overwinning vorig jaar in Mexico, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50