Ook personeel van sauna's klaagt over vele camera's 7 miljoen voor aanpak verspilling 4 Bij de privacywaakhond zijn naar schatting twintig klachten bin nengekomen van werknemers, blijkt uit een eerste analyse van de meldingen. In totaal is het aantal klachten bij de Autoriteit Persoonsgegevens opgelopen tot zo'n t30. „Het is dui delijk dat mensen die in de sauna werken het ook niet altijd vanzelf sprekend vinden dat er camera's hangen", zegt woordvoerder San dra Loois. „Mensen hebben dat soms gemeld bij de sauna, maar daar werd niks mee gedaan en die mensen melden zich nu bij ons. Door de publiciteit worden mensen zich ervan bewust dat het echt niet mag." Naar tientallen sauna's loopt een onderzoek naar het mogelijk filmen van naakte mensen in sau- nacomplexen. Ook bij deze krant klagen verschillende saunamede werkers over camera's die beelden vastleggen op hun werkplek. Een saunamedewerker van Sauna De- varana in Den Bosch - waar zeker 69 camera's hangen - vertelt dat hij de vele camera's in zijn sauna intern zelf ook al meermaals aan de orde heeft gesteld. „Wat mij betreft moeten de ca mera's weg: het mag niet en men sen moeten zich hier veilig kun nen voelen", zegt de werknemer, die uit angst om zijn baan kwijt te raken niet met zijn naam in de krant wil. „In plaats van het op hangen van camera's zou de sauna meer personeel moeten aanne men, dat toeziet op de veiligheid. Dan kunnen zulke beelden ook niet op internet belanden." De bal kwam aan het rollen toen bekend werd dat van de Oranje- handbalsters naaktbeelden uit Sauna Beauty en Oase in Gelder land op een pornosite waren be land. Uit onderzoek van deze krant bleek dat van zeker 100 gasten van die sauna nog foto's en video's on- line stonden. Een huidige en een voormalige medewerkster van de sauna laten weten dat zij vinden dat de camera's weg hadden ge moeten, omdat het tegen de regels is. „Als ik dat destijds had geweten was ik de eerste die aan de bel had getrokken", zegt de ex-medewerk ster, van wie de naam bekend is bij de krant. Diefstal Een andere oud-medewerker laat weten dat er in Sauna Oase 'onge veer anderhalf jaar geleden een kluisje is opengebroken en dat ie mands eigendommen zijn gesto len'. „Doordat deze camera's er toen hingen, zijn er beelden van de dief. Deze beelden zijn toen ook aan de politie overgedragen." Volgens hem staat vast dat de ei genaar die camera's daar had han gen om boeven op te sporen. „Dat mensen de eigenaar van Sauna Oase op social media zwartmaken is niet helemaal terecht", zegt hij. De saunamedewerker betreurt het dat er naaktbeelden zijn uitge lekt. „Het feit dat er niet voldoende is gedaan aan het beschermen te gen hackers is niet goed te praten." Multinationals als McDo nald's, Unilever, Ahold (het moederbedrijf van Albert Heijn) en Google beloven dat in 2030 nog maar de helft van het voedsel wordt wegge gooid in Nederland ten op zichte van nu. Om dat doel te halen, maakt het kabinet de komende vier jaar in totaal 7 miljoen euro vrij voor inno vatie, onderzoek en voorlich ting. In de hele keten - van boerenerf tot supermarkt - wordt hier per jaar twee mil joen ton voedsel verspild. Be wuster omgaan met grond stoffen en energie die nodig zijn voor de productie en het transport van voedsel is nodig om de klimaatdoelen van Pa rijs te halen. Daarnaast be spaart het geld, zegt minister Carola Schouten. dinsdag 20 maart 2018 GO Bezoekers klagen, maar ook werknemers zijn niet blij met camera's in sauna's. Perso neelsleden maken melding bij de Autoriteit Persoonsgege vens over het maken van naakt- beelden en het terugkijken ervan. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Camera's in Sauna Deverana in Den Bosch. De hoeveelheid eten die wordt verspild, moet met de helft omlaag. Dat spreekt het kabinet vandaag af met grote voedingsbedrijven. Annemieke van Dongen Den Haag Economie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4