Stem van de burger maakt tongen pas los 6 Politiek ontbijtdebat bij woningcorporatie Man van de muziek in de Jacobskerk Leo Smit 1928-2018 Directeur Eric de Ceuster van Woongoed benadrukte de omvang van deze opdracht. „2050 is zelfs te laat. Ik denk dat we het in 20 tot 25 jaar moeten doen. Dat betekent elk jaar driehonderd woningen. Om die trein soepel te laten lopen is een goede afstemming met de ge meente nodig." Woongoed vroeg in het bijzon der om eenvoudige procedures en minder eisen ten aanzien van wel stand om tempo te kunnen maken. Ook wil de corporatie 'redelijke voorwaarden bij het beschikbaar stellen van grond' voor velden met zonnepanelen. Zeven van de negen partijen die meedoen aan de ver kiezingen in Middelburg (alleen LPM en GroenLinks ontbraken) zegden hun hulp toe. Met nuances weliswaar. SP en VVD delen de zorg over veel meer velden met zonnepanelen in het landschap. Ze drongen erop aan dat Woongoed eerst kan zorgen voor betere isolatie van huurhuizen. Ook de PvdA wees daarop, omdat de corporatie een achterstand heeft in onderhoud en duurzaamheid. „We hebben die twee lang aan elkaar gekoppeld De kosten belopen een half miljard euro maar dat hebben we nu losgelaten", erkende De Ceuster. „Overigens zijn we niet minder duurzaam dan andere corporaties. En de opgave blijft gigantisch. De kosten belopen een half miljard euro. Het is voor het eerst dat wij het over 'miljard' hebben." Minder aandacht voor welstand ging CDA en SGP wat ver. Die is ook waardevol, oordeelden zij. D66 wilde de steun van de gemeente minder uitdrukken in helpen, en meer in 'samenwerken'. Verwarde mensen Dat kunnen Woongoed en de Huurdersvereniging Middelburg - die het ontbijt samen organiseer den - ook verwachten bij andere wensen. Zorgen voor meer ge mengde nieuwbouwwijken bij voorbeeld, al willen niet alle par tijen daar een norm van 30 procent sociale huurhuizen op plakken. De gemeente kan volgens alle partijen ook meewerken aan een meldpunt waar inwoners terechtkunnen met klachten over onder anderen ver warde mensen. De PvdA vond wel dat Woongoed de bal te veel bij de gemeente legde. De vijf stellingen luidden inderdaad 'de gemeente neemt/stelt/maakt/helpt/facili- teert'. „Dat doen we maar op één dag", glimlachte De Ceuster. „De andere dagen werken we goed samen." Dat voor elkaar krijgen viel nog niet mee, want de goedgevulde zaal in het stadhuis zat vooral vol met achterban van de politieke partijen die klapten bij de eigen standpunten over cultuur, wel zijnsgebouwen en woningbouw. Maar de laatste van vier stellingen in het debat bleek het meest con troversieel: bewoners moeten vanaf dag één bij nieuwe projecten worden betrokken. Van de nogal abstracte verhalen van Josephine Elliott (D66) en Frances Oreel (PvdA) over al dan niet gefaseerde burgerparticipatie in de wijk en of de gemeente daarbij helpt of niet, verschoof het debat al vlot naar in sprekers in de raad. „Het college zegt wel eerst met de burgers te spreken en daarna beleid te maken, maar zo ervaren burgers dat niet", zei Oreel. Insprekers in de raad er varen hun inbreng te vaak als fu tiel, stelde ze. Bij zware onderwer pen zoals het accommodatiebeleid en het Nollebos komen veel men sen naar de raad omdat ze ontevre den zijn, zei Oreel. En daar viel de naam die eerder in het debat zorg vuldig leek te worden vermeden: Nollebos. Lijstttrekker Coen Bertijn van het CDA noemde het Nollebos het voorbeeld van wat er gebeurt als je burgers niet vroeg meeneemt in de plannen. Zijn partij wil eerder openheid in nieuwe ontwikkelin gen en stelde, net als WD, kortge leden vragen over plannen die er zouden zijn rond het Arsenaal theater. Die komen pas na de ver kiezingen aan bod. Geef de men sen concrete onderwerpen om over mee te praten, zei Bertijn. On danks tegenwerpingen van Elliott dat het college niet met een voor opgezet plan burgers aanhoort, er varen mensen dat anders, vond Els Verhage (GroenLinks). „Het maakt mensen opstandig als ze denken, alles is al rond. Dan komen er rechtszaken en dat is hartstikke duur", verwees ze naar de weer stand in Paauwenburg tegen bouwplannen aan de Savornin Lohmanlaan. „Tot nu toe gaat het college pas naar de burger toe als de plannen rond zijn." Mensen vanaf stap één meenemen in een plan kan niet als een dossier al tien jaar loopt, zoals het Nollebos, ver weerde Elliott zich. Toch wel, vond Lilian Janse. „Wat voor invloed hebben burgers nog als ze pas aan het eind iets mo gen zeggen." Verhage vond wel dat de raad vooral kritisch op zichzelf moet zijn. „Wij zijn verantwoor delijk voor het geloof in de poli tiek." VLISSINGEN Een van de hoeders van de Sint Jacobskerk in Vlissin gen, Leo Smit, is vrijdag 16 maart jl. zelf de kerk uitgedragen na de drukbezochte afscheidsdienst, een week na zijn overlijden. Smit (89) maakte zich de laatste twin tig jaar sterk voor een goed beheer en gezonde exploitatie van de Sint Jacobskerk. Hij was actief in de Stichting Instandhouding St. Ja cobskerk Vlissingen, bij de Stich ting Muziek en Monument Sint Jacobskerk Vlissingen, de Evene mentencommissie, MuziekPo- dium Zeeland en Scratch Messiah Zeeland. Daarnaast richtte Smit diverse koren op, zoals Elancore en de Evensingers, en dirigeerde hij die. Het liefst met Engelse koormuziek, zijn favoriet. Smit wist topkoren uit Engeland naar de Vlissingse kerk te krijgen voor de nu traditionele kerstconcerten. Als programmeur voor de Mu- ziekcommissie maakte Smit de Ja cobskerk tot een erkend en ge waardeerd muziekpodium. Smit was ook initiator van de Zeeuwse Scratch Messiah in 2000. Daar naast introduceerde Smit de Evensong in de Sint Jacobskerk: een korte, vooral gezongen dienst. Smit leidde de Evensingers tot enkele weken voor zijn overlijden. IN DE REGIO Youth Alpha bijeenkomsten Lezing over archeologie Bijeenkomst longpatiënten MIJN DORP, MIJN STAD Op weg naar een veilig, eerlijk en respectvol Vlissingen met aandacht voor uw zorgen. Vlissingen dinsdag 20 maart 2018 WA Woongoed krijgt steun gemeente Woongoed Middelburg kan op de hulp van de gemeente reke nen bij de 'giga-operatie' om voor 2050 alle ruim 6.000 huur huizen C02-neutraal te maken. De zeven partijen die gisteroch tend aanschoven bij het ontbijt debat van de corporatie zegden dat toe. Maurits Sep Middelburg -Erik de Ceuster, Woongoed Bewoners bij nieuwe plannen betrekken klinkt goed, maar vertel er bij welke verwachtin gen burgers van hun inbreng mogen hebben: mogen ze luis teren of meebeslissen? Daar kreeg Lilian Janse (SGP) de handen voor op elkaar van pu bliek in het verkiezingsdebat tussen de dertien Vlissingse lijsttrekkers. Claudia Sondervan Vlissingen MIDDELBURG Woensdag begint Youth Alpha met een reeks van tien bijeenkomsten waarin jongeren (in de leeftijd van 18 tot 28 jaar) in gesprek gaan over de basis van het christelijk geloof. Gratis, ge zellig en zonder gedoe. De avonden worden gehouden bij het Leger des Heils, Het Zwin 1. De avond begint om 18.30 uur met een maaltijd. Aanmel den kan via www. Iegerdesheils.nl/ korpswalcheren of 06-51217659. MIDDELBURG Archeologen Ber- nard Meijlink en Bram Silkens van de Walcherse Ar cheologische Dienst houden woensdag een le zing over de onder kant van Middel burg en Domburg. Tijdens de lezing zullen ze vanuit ver schillende archeo logische projecten Middelburg presen teren. Van Domburg en het Oostkapelse strand belichten ze de archeologie. De lezing vindt plaats in de aula van de Zeeuwse Biblio theek, Kousteense- dijk 7. Aanvang 20.00 uur. Toegang is gratis. MIDDELBURG Het Longfonds or ganiseert donder dag een bijeen komst voor longpa tiënten, hun omge ving en zorgverle ners in 't Gasthuis, Noordpoortplein 2. Specialist ouderen- geneeskunde Dhr. L. van Houdt is gastspreker. Longpunt begint om 14.00 uur. Meer informatie is te vin den op zeeland. longfonds.nl. SEROOSKERKE Serooskerke heeft zijn Kunst in de Kern: de 'Halve gouden rijder' van de Amsterdamse kunstenares Iris Le Rütte is gisteren op zijn plek gezet. Het kunstwerk staat op het gras bij de kruising Oostkapelseweg-Van Vollenhovenweg. Het verbeeldt een zeventiende-eeuwse gouden munt, de halve gouden rijder, uit de goudschat die in 1965 ontdekt werd. Het beeld wordt volgende week dinsdag om 14.00 uur onthuld door leerlingen van basisschool De Wegwijzer en wet houder René Molenaar. Met drankje na in verenigingsgebouw De Zandput. foto dirk-jan gjeltema AAGTEKERKE Ami- citia, 14.00-16.30: Soos voor senioren KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00: Middag voor sociaal contact MIDDELBURG De Sprong 09.00- 12.00: Tafeltennis voor senioren; CSW Toorop 19.30: Le zing over niet aan geboren hersenlet sel; Cinema Middel burg, 20.00: 'De Snelwegkerk' OOSTKAPELLE Schoolstraat 4, 14.00-15.30: Digitaal Café; De Halve Maan, 14.00-16.30: Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00: Gym nastiek voor peu ters; 10.15-11.45: Spel- en sportmor- gen voor 55+ RITTHEM Klein Theater De Verwachting, 19.30- 22.00: Workshop Pysanky VEERE De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Handwerkcafé VLISSINGEN Her berg, 13.30-16.30 uur: Tentoonstelling natuurfoto's. nr. 4 Peter Tollenaar Veelzijdig Vlissingen KUNST OP ZIJN PLEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38