A r Goese wethouder wil tempo maken met energietransitie 4 De vraag hoe we van het gas afkomen, is lastig. Eén ideale oplossing is er niet, 'maar we kunnen niet op onze handen gaan zitten', vindt Derk Alssema. Dat kan geen toeval zijn. Uitgerekend Derk Als sema, de Goese wet houder die in 1986 werd geboren bovenop de Gro ningse aardgasbel, tekende vorig jaar namens de dertien gemeenten in de provincie het Zeeuws Ener gieakkoord. Zo'n dertig vertegenwoordigers van overheden, bedrijfsleven, on derwijs, milieuorganisaties en bur gerinitiatieven zetten de schouders onder een enorme taak: het (ver sneld) energieneutraal maken van de 118.000 particuliere woningen in de provincie. In 2045 moet de klus geklaard zijn. „De kracht van het energieak koord is dat we iedereen aan boord hebben. Het is een grote verschei denheid aan deelnemers. Er komen partijen samen die niet direct logi sche partners waren. Het afgelopen jaar is er echt wat losgekomen. Par tijen zoeken elkaar op en bundelen de krachten." Als voorbeeld noemt hij het SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) die bij het bedenken van manieren om monumenten ener gieneutraal te maken, samenwerkt met aannemers, installateurs, ge meenten en het onderwijs. Ook bij burgers is het besef ge groeid dat we ons moeten voorbe reiden op een leven zonder verwar ming door aardgas. „Onlangs was ik bij een bijeenkomst waar voor lichting werd gegeven over warm tepompen. Als je dan ziet hoeveel mensen er op afkwamen." De overschakeling van het Gro ningse aardgas naar duurzame energiebronnen voor de Neder landse huishoudens is een complex proces. In de jaren zestig werd bin nen tien jaar heel het land aangeslo- Er zullen nieuwe betere technieken komen die we nu nog niet eens kennen ten op het aardgasnet. Voor het om gekeerde proces zou de overheid toch ook een plan kunnen maken. Die vergelijking gaat mank, stelt Alssema. Elke woning kreeg een centrale verwarming met een gas- ketel en radiatoren. Het omge- keerde proces is ingewikkelder. „Zo'n uitwerkingsplan voor alle woningen in heel het land kun je nu niet schrijven", zegt Alssema. Eén ideale oplossing voor alle woningen is er niet. Er zullen nieuwe betere technieken komen die we nu nog niet eens kennen, verwacht hij. Maar dat betekent niet dat we het ons kunnen veroor loven op onze handen te gaan zit ten. „Afwachten is het slechtste wat je kunt doen." Tempo Het Zeeuws Energieakkoord kent een strakke planning. Het energie verbruik van de Zeeuwse huishou dens neemt af. De afname van 5 procent in 2020 ten opzichte van 2015 zal wel lukken. Dat komt onder meer doordat bij nieuwbouw aller lei energiebesparende technieken worden gebruikt. „Maar de echte uitdaging ligt bij de bestaande bouw", zegt Alssema. „Nog niet ie dereen voelt de urgentie dat we tempo moeten maken willen we de volgende doelstelling halen." In het energieakkoord is afgesproken dat in 2025 een besparing van 19 pro cent moet zijn verwezenlijkt en in 2030 34 procent. Binnen het Zeeuws Energieak koord is het initiatief geboren om te komen tot een digitale 'menukaart' waar elke Zeeuw met een eigen wo ning een op maat gesneden advies kan vinden. Welke maatregelen zijn het beste zijn, in welke stappen ze uitgevoerd kunnen worden en hoe het verduurzamen van de wo- We moeten denken in nieuwe oplossingen om echt van de kant te komen ning te financieren. Gestart wordt in drie dorpen, waar al energieprojecten van de grond zijn gekomen: 's-Heer Hen drikskinderen, Baarland en Oost- kapelle. Het streven van energie corporatie Zeeuwind en de ZMF, die de menukaart ontwikkelen, is dat de website op 1 september in de lucht gaat en dat de inwoners van de drie dorpen de menukaart voor verduurzaming van de hun huis kunnen raadplegen. „Die menukaart wordt een heel belangrijk instrument", voorspelt Alssema. Gemeenten moeten de huiseigenaren wel de kans geven hun woningen aan te passen. Dan helpt het als de regels rond bijvoor beeld welstand soepel worden toe gepast. „We moeten denken in nieuwe oplossingen om echt van de kant te komen." 112 NIEUWS Met 200 km/u over deA58 Steekpartij in Vlissingen Gooi dreigmail bitcoin weg dinsdag 20 maart 2018 ■PC. 'Het slechtste wat j e kunt doen is afwachten' Theo Giele Goes - Derk Alssema, wethouder Goes 4 Derk Alssema. fotomarcelle davidse KAPELLE De politie heeft zondag het rijbewijs van een 46-jarige Goesenaar afgepakt in Kapelle. De man veroorzaakte gevaar lijke situaties op de A58 door met snelheden boven de 200 kilometer per uur anderen van de weg af te duwen. De Goesenaar haalde op de A58 bij Ril land de surveillerende agenten in. Het bleek niet de eerste keer te zijn dat de man werd betrapt op veel te hard rijden. Beke ken zal worden of hij nog geschikt is voor autorijden. VLISSINGEN Een 23-jarige Vlissinger is zondagnacht neergestoken aan de Jan Vermeerlaan in zijn woon plaats. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De vermoedelijke dader is een bekende van hem; een 34-jarige Vlissin ger. Het slachtoffer zat rond 23.30 uur in zijn auto en werd plots aangevallen door de 34-jarige man. Hij wist zich te verweren, maar liep wel verwondingen op. Hij is afgelopen nacht aan zijn verwondingen behan deld en mocht maandag ochtend weer naar huis. De 34-jarige vermoedelijke dader is om 05.45 uur in een woning in Roosendaal opgepakt. Hij zit vast. VLISSINGEN Meerdere mensen hebben bij de poli tie Zeeland geklaagd over een dreigende mail die ze hebben gekregen. De poli tie meldde dat gisteravond op Twitter. In de mail staat dat mensen in bitcoins (digitaal geld) moeten betalen. De politie adviseert ontvangers van een dergelijke mail niet op het bericht in te gaan en de mail weg te gooien. Dat het bericht rondgaat, is bekend bij de politie. Die stelt dan ook dat er geen melding meer van hoeft te worden gedaan. De politie verwijst mensen door naar de website frau- dehelpdesk.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36