Kiezen voor Veiligheid Kiezen voor Werk Kiezen voor Wonen Kiezen voor Onderwijs Parkbaas zette gast met chalet en al op straat 3 <ïTi verkiezingen gemeenteraad De criminaliteit mag dan volgens allerlei rapporten afnemen, meer veiligheid en blauw op straat is een thema waarmee politieke partijen stemmen proberen te win nen. De gemeente kan er zelf wat aan doen door het aantrekken van boa's, de bijzondere opsporings ambtenaren die mensen kunnen aanspreken op ongewenst gedrag en boetes kunnen uitschrijven. Maar politiemensen zijn niet in dienst van de gemeente. Kan een gemeente dan toch zorgen voor bij voorbeeld meer wijkagenten? Het antwoord op de vraag is niet met een eenvoudig ja of nee te be antwoorden, zegt Ronald Wey- dema, districtschef van de politie in Zeeland. „De politie, het Openbaar Ministerie en de burgemeester be spreken in het driehoeksoverleg lo kale veiligheidsvraagstukken en de daarmee gepaard gaande inzet van de politie, waaronder de inzet van wijkagenten legt Weydema uit. Overigens hebben gemeenten en politie over tal van onderwerpen en op verschillende niveaus overleg met elkaar. Gemeenten hebben de wettelijke taak om mensen met een uitke ring te helpen aan een plek op de ar beidsmarkt. Maar de schaal van de Zeeuwse gemeenten is te klein voor een eigen werkgelegenheidsbeleid. „Er is niet zoiets als de arbeids markt van de gemeente Kapelle", zegt Cees Pille. En dat geldt voor alle dertien gemeenten. Zeeland wordt door de rijksoverheid als één ar beidsmarktregio gezien. Pille is secretaris van de Zeeuwse tak van werkgeversorganisatie VNO/NCW. Hij vindt het een goede zaak dat de gemeenten in Zeeland de handen ineen hebben geslagen. Met de sociale werkbedrijven, het UWV, de vakbonden en de werkgeversor ganisaties stemmen de gemeenten hun beleid afin de Zeeuwse Werk kamer. Dat gebeurt sinds 2014 vier keer per jaar. „Je moet dit regionaal regelen", zegt Pille. Grootste zorg op de Zeeuwse arbeidsmarkt is het vinden van geschikt personeel. „In het ar beidsaanbod kunnen gemeenten door goed samen te werken nadruk kelijk een rol spelen." Gemeenten bepalen waar welke wonin gen gebouwd worden. Marco van der Wel, directeur van woningcorporatie Zeeuwland (Schouwen-Duiveland/Wal- cheren), beantwoordt de vraag of gemeen ten invloed hebben op sociale woningbouw met een volmondig 'ja'. „De gemeenten maken met de provincie afspraken over het woningbouwpro gramma. Ze kunnen daarmee sturen. Ze bepalen het evenwicht tussen de sociale woningbouw en de bouw in de vrije sec tor. Moeten er meer seniorenwoningen ko men of meer woningen voor starters. Of al lebei. Dat is ook wel het mooie, dat lokaal bepaald wordt wat, waar en hoe gebouwd wordt", aldus Van der Wel. Indirect dragen ge meenten ook financieel een steentje bij aan de sociale woningbouw. Woningcorporaties kunnen tegen 'sociale grondprijzen' bouw percelen aankopen. Hoewel er verschillen zijn per gemeen ten, is in Zeeland over het algemeen geen gebrek aan sociale huurwoningen. De dis cussie gaat eerder over kwaliteit en vervan ging. „Hierover maken de corporaties pres tatieafspraken met de gemeente." Gemeenten zijn verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen in het basis onderwijs, voortgezet onderwijs en speciaal onderwijs. Raymond de Jong, directeur van de Es- calda-scholen (openbaar basisonderwijs ge meente Sluis), had afgelopen jaar nadrukke lijk te maken met de gemeente als 'huisbaas'. Het plan om één centraal gebouw neer te zet ten voor de Kustschool, een samenvoeging van de openbare basisscholen in Retranche- ment, Nieuwvliet, Cadzand en Zuidzande, werd door de gemeenteraad afgewezen. De rol van de gemeente gaat verder dan die van scholenbouwer, legt De Jong uit. „De ge meente kan meehel pen het onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen duurzaam te maken. Ze kan de schakel zijn tussen de scholen met de na schoolse educatie, met de kinderopvang, sportvereniging en hobbyclubs." Zo gingen op 13 maart vertegenwoordigers van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, kinderopvangorganisaties en schoolbesturen gezamenlijk naar Den Haag om te praten over de peuterstartgroepen die moeten voor komen dat ouders kiezen voor onderwijs in Vlaanderen. De chaleteigenaar huurde sinds de zomer van 2007 een staanplaats op het park. Begin 2014 liep hij enkele duizenden euro's achter met het betalen van staangeld. Ondanks di verse herinneringen werd het res terende bedrag niet voldaan. Op 4 maart ontbond de beheer der van het park daarom de huur overeenkomst, ontzegde de man de toegang tot het park en maande hem zijn chalet nog dezelfde dag weg te halen. Omdat dat niet ge beurde, takelde hij diezelfde nacht nog het chalet met een hijskraan weg en zette die op de openbare weg neer. De gevolgen waren verstrekkend voor de voormalige gast. Omdat hij het chalet permanent bewoonde, had hij van het ene op het andere moment geen onderdak. Doordat hij geen vast adres meer had, kon hij ook geen uitkering aanvragen. De gemeente Schou- wen-Duiveland presenteerde hem een rekening voor het afvoeren van het chalet. Om inkomsten te heb ben, moest hij het chalet verkopen, evenals zijn auto en het aandeel in het appartement van zijn overleden moeder. Via de rechter probeert hij sinds dien zijn schade vergoed te krijgen. Hij vindt dat hij veel te weinig tijd De chaleteigenaar eiste bijna een ton aan schadevergoeding heeft gekregen om zijn chalet weg te halen. De rechtbank in Middel burg stelde hem medio 2016 op dat punt in het gelijk. Het op straat zet ten van het onderkomen was 'on rechtmatig', oordeelde de rechter. „Niet alleen is dit wettelijk verbo den, maar ook in strijd met hetgeen in het maatschappelijk verkeer be tamelijk is." De parkbeheerder moest daarom 726 euro vergoeden, het bedrag dat de gemeente de chaleteigenaar in rekening had gebracht. Alle andere schadeclaims wees de rechter van de hand, omdat die niet direct ver band hielden met het op stel en sprong weghalen van het chalet. De verdreven parkgast nam daar geen genoegen mee en ging in ho ger beroep. Hij eiste bijna een ton aan schadevergoeding bij het ge rechtshof Het grootste deel van het bedrag, 75.000 euro, is het geld dat hij zou zijn misgelopen bij de ver koop van het chalet. In normale omstandigheden had hij er, naar ei gen zeggen, 82.000 euro voor kun nen krijgen. Nu moest hij het voor 7.000 euro van de hand doen. Het gerechtshof in Den Bosch kwam afgelopen week met een eindoordeel. Het bevestigt dat de parkbaas de bewoner 'een redelijke termijn' had moeten gunnen om de standplaats te ontruimen of diens chalet te verkopen. Dat het chalet nu minder heeft opgeleverd dan normaal, is volgens het hof aannemelijk, omdat een nieuwe eigenaar het weer moet plaatsen en aansluiten. Maar een verlies van 75.000 euro vinden de rechters onwaarschijnlijk. Zij ko men 'schattenderwijs' op 3.000 euro. Dat bedrag moet de parkbe heerder nu betalen, bovenop de eerdere 726 euro. dinsdag 20 maart 2018 Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer De beheerder van een kampeer terrein in Burgh-Haamstede was in 2014 een niet-betalende gast zo beu, dat hij met een hijskraan diens chalet op de openbare weg zette. Sindsdien zijn de twee in een juridische strijd ver wikkeld. Rolf Bosboom Burgh-Haamstede VssafK^" V55SN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35