28 M ANGELA KIJKT TV Het scenario voor de beste film aller tijden ligt klaar, maar vermoedelijk zal geen mens Napoleon ooit zien. Wie het betreurt dat regisseur Stanley Kubrick (1928-1999) het epos niet kon opnemen, zal zich tevreden moeten stellen met een nieuw boek vol details. Ikdoe agressief omdat ik je een ontzettende eikel vind Frans Bauer mag dan komende weken voor NPO1 naar Amerika reizen, de serie begon afgelopen zaterdag gewoon waar het hoort: in de woonwagen van zijn moeder. Wie anders moet er op de Bauer-clan passen als Frans en zijn Mariska de States ontdekken? Precies. De vrouw die haar zoon, hoe groot in middels ook letterlijk en figuurlijk, liefdevol kort houdt. Natuurlijk kan hij een kop koffie krijgen, maar drinkt hij die voor de verande ring dan wel een keertje op? En gooit hij zijn fruitschillen nou op haar brandschone tafel? Hier, keukenrol. Kwajongen Frans grijnst maar even schuldbewust. Het kan maar duidelijk zijn: Frans Bauer in Amerika gaat natuurlijk ten diepste niet om Amerika. Het gaat gewoon om Frans Bauer. Omdat er nu eenmaal geen leukere persoon is om tv aan te wijden dan Frans. Omdat Frans Frans is én blijft, ondanks zijn optredens in tot de nok gevulde feesttenten, zijn hits, zijn mil joenen, zijn villa en zijn oneindig geduldig po seren met fans. Van Frans geloven we dat hij in zijn auto springt voor een maaltje Chinees met vrouw en kinders, zoals de Lidl-reclame ons voorspiegelt. Zie daar het verschil met het Fro- ger-gedrocht en zijn multifocaaaale bril. Maar goed, er moet natuurlijk een 'haakje' zijn voor een nieuwe Bauer-docusoap. En laat Amerika nou een diep gekoesterde wens zijn sinds Frans in zijn jeugd zijn analfabete ouders de ondertiteling van Dallas voorlas. Hij had afgelopen jaren natuurlijk al hon derd keer zelf naar Amerika kunnen gaan, maar dat was blijkbaar nooit in Frans opgeko men. En het gekke is, dat geloof ik gewoon. Dus bezoekt hij nu met evenveel enthousi asme Graceland als de geboorteplek van de Big Mac, waar ze in huize Bauer nu eenmaal warme gevoelens voor koesteren. Frans en Ma- ris dineerden op hun eerste romantische date bij McDonald's. Dus poseren ze nu net zo bij een 4 meter hoge kunststof Big Mac als andere mensen doorgaans bij de Toren van Pisa. Ik weet nu al dat ik komende zaterdagavon den aan de buis zit gekluisterd voor meer van zulke ontroerende momenten. Omdat al leen Frans - en Maris natuurlijk - zó kunnen genieten, vrij van enig cynisme of sarcasme. Dat werkt aanstekelijk. De enige keer dat Frans op een sarcastisch grapje viel te betrappen, was toen hij zijn plek liet zien in het vliegtuig. Geen businessclass, maar pal naast de wc. En in het universum van Frans is ook dat heel lo gisch. Quote van de dag YouTuber Haegens in bioscoop 5e Indiana Jones in aantocht Begin jaren 70 was Stanley Kubrick vol goede moed. „Ik verwacht de beste film aller tijden te maken", schreef hij op 20 oktober 1971 zelfverzekerd in zijn dagboek. De regisseur van meesterwerken als Paths of Glory, 2001: A Space Odys- sey en A Clockwork Orange was toen al jaren bezig om zijn lievelingsproject van de grond te krijgen: zijn visie op het leven van Napoleon, met wie hij zich duidelijk verwant voelde. Kubrick gedroeg zich op zijn filmsets immers vaak als een alleen heerser. De in Engeland wonende Amerikaan wilde, per fectionist als hij was, nooit iets aan het toeval over laten. Voor zijn epos over Napoleon vertoonde zijn voorbereiding obsessieve trekjes. Van weer tot hoefijzer Zo verzamelde hij elk boek dat over het leven van de Franse veldheer was verschenen. Alles wilde hij weten, elk detail achtte hij belangrijk om een zo realistisch mogelijke filmbiografie te maken. Van de talrijke veldslagen moest vastgesteld worden wat op die bewuste dagen de weersgesteldheid was. Ook onderzocht Kubrick waarom Napoleon Bonaparte met zijn onoverwinnelijke leger tijdens zijn veldtocht in Rusland zo'n smadelijke neder laag leed. Kwam het misschien omdat de cavalerie- paarden hoefijzers droegen, die niet bestand wa ren tegen het Russische klimaat? De fascinatie van de filmmaker voor Napoleon wordt uitgebreid geanalyseerd in het nieuwe boek Stanley Kubrick's Napoleon: The Greatest Movie NeverMade. Tot in de kleinste details beschrijft het boek de jarenlange voorbereiding van Kubrick en zijn medewerkers. In de ogen van Kubrick was Na- peleon een genie, maar ook iemand die ten onder ging aan grootheidswaan. „Was hij een schaker of een gokker?", vat de regisseur samen, die ook ge fascineerd was door de zelfdestructieve kant van de Franse legende. Gedurende zijn voorbereiding benaderde Ku brick talrijke acteurs voor de titelrol van zijn ambi tieuze productie, die een geschat budget had van 5 miljoen dollar (tegenwoordig ruim 100 miljoen). Alec Guinness, Laurence Olivier, Ian Holm, David Hemmings en zelfs Jack Nicholson kwamen wat hem betreft in aanmerking. Voor de rol van de eer ste liefde van Napoleon, Josephine, had Kubrick een tijdlang Audrey Hepburn op het oog. Duizenden soldaten Ook had hij alle locaties al gekozen. De veldslagen konden niet meer op de originele plaatsen worden gefilmd, omdat er vaak gebouwen waren neerge- Frans FILM De populaire YouTuber Dylan Haegens (25) krijgt zijn eigen bioscoopfilm. De Film van Dylan Haegens gaat in augus tus in première. Haegens, die op YouTube 1,3 mil joen abonnees heeft, speelt zelf de hoofdrol. FILM Steven Spiel- berg begint in april 2019 met de opnames van de vijfde Indiana Jones-film. De regisseur zei dat gisteren. De eerste stamt uit 1981, de laatste uit 2008. Harri- son Ford (75) speelde in alle de hoofdrol. dinsdag 20 maart 2018 de beste film die nooit Ab Zagt 3FM-dj Michiel Veenstra valt uit tegen een luisteraar die op biecht zijn kaartjes voor het concert van Beyoncé en Jay-Z duurder te willen doorverkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28