5 6 7 8 9 10 25 Je hoeft je niet altijd gelukkig te voelen „Bij een lezing zei een vrouw: 'u bent zo'n weemoedige man'. Dat paste niet bij haar beeld van een geluksambassa- deur. Ik ben inderdaad niet de vrolijk ste frans. Maar voor mij is geluk niet 'happy happy happy' zijn. Pijn en ver driet maken deel uit van ons leven. Het zijn geen tegenstellingen, ze ho ren bij elkaar. Geluk gaat over al die gevoelens accepteren en kijken hoe je er een draai aan kunt geven." Werk mee aan een rechtvaardige samenleving „Het is een misvatting te denken dat de zoektocht naar geluk een luxe een westers ideaal is. Overal ter wereld zoeken mensen naar een aangenamer leven. Uit vergelijkend onderzoek blijkt dat het vertrouwen van land genoten onderling bepalend is. In een rechtvaardige samenleving - waar mannen en vrouwen dezelfde kansen krijgen - is dat vertrouwen groter. Daarom staat Nederland altijd zo hoog in de index van landen die het meest gelukkig zijn." Bouw een veilig nest „Veiligheid en vertrouwen vormen de basis. Vanuit dat gevoel kunnen kinderen uitvliegen naar warme relaties met anderen. Zo leert vrijwel ieder kind in Nederland fietsen. Ou ders geven hen het vertrouwen dat ze dit kunnen. Eerst met een hand op de rug, maar dan zelfstandig. Het ver trouwen vanuit je warme nest dat je iets kunt, geeft je de kracht om het zelf te doen." Blijf spelen „Mensen die speels in het leven staan zijn gelukkiger. Dat hoeft niet te betekenen dat je tikkertje moet doen. Spelen is uit je comfort- zone stappen. Door bijvoorbeeld met de ogen van een kind naar de voor mij onbekende Biesbosch te gaan en te kijken wat ik daar zal aantreffen." Stel jezelf altijd nieuwe doelen „Stel jezelf nieuwe doelen en zoek telkens nieuwe wegen om die te rea liseren. Hoop is de motor van ons handelen. Hoopvolle mensen stellen zichzelf doelen om iets te bereiken. Zij worden geen slachtoffer, maar blijven eigenaar van hun leven." Zeg niet 'I love you' maar 'I love' „Liefde gaat niet over elkaar bezitten, maar over in staat zijn lief te hebben. Alleen al door die gedachte word je een liefdevoller mens." Roddel positief met collega's „Ik heb onlangs het spel Team Geluk ontwikkeld, dat is bedoeld voor be drijven. Eén medewerker moet zich omdraaien, terwijl collega's kiezen uit een stapel tekstkaarten met posi tieve eigenschappen. Zij moeten uit leggen waarom die collega er zo goed in is. Noem het positief roddelen. Je ziet teams naar elkaar toe groeien, zich bewust worden van hun kwali teiten en van elkaar leren." ■j O Word I optimist „Optimisten zijn geliefder, gezonder en leven langer. Optimistisch zijn is niet hetzelfde als naïef zijn. Als je bij voorbeeld te horen krijgt dat je niet lang te leven hebt, kun je twee din gen doen. Verdrietig en verbitterd zijn en binnen blijven, of verdrietig zijn, maar proberen er het beste van te maken. De tweede groep zal een fijnere tijd hebben." Voor het slapen nog even seks? Neem na elke 1,5 uur een kleine pauze. Doe dan echt even iets anders Als je niet kunt werken in een kantoortuin GELUKSWEEK dinsdag 20 maart 2018 GO ILLUSTRATIES NOZZMAN „Die middag in de Biesbosch was wonderlijk. Ik kwam op een bankje met een moeder en dochter in ge sprek. Net als ik waren zij rustig aan het wandelen geweest. Ik vroeg of de dochter niet op school moest zijn. Bleek dat ze een snipperdag hadden genomen om te spreken over de erfe lijke ziekte waarmee de dochter wor stelt. De stilte van de Biesbosch trok hen aan en maakte van ons gesprek een zingevend, gedeeld moment. Of het me gelukkig maakte? In elk geval kwetsbaar en dankbaar." Ik (man) merk dat ik vaker zin heb in seks met mijn vriendin dan zij met mij. Zij vermijdt nu 's avonds dat we te gelijkertijd naar bed gaan. Wat nu? Waarschijnlijk wilt u vlak voor het slapen nog (even) seks. Voor u een goed moment en een heerlijk slaapmiddel. Dat kan voor uw vriendin niet het juiste moment zijn. Over seks commu niceren we helaas niet rechtstreeks en duide lijk. U communiceert misschien door uw vriendin aan te raken of tegen haar aan te gaan liggen. Zij heeft wellicht een paar keer gezegd: 'ik ben moe', 'ik moet vroeg op', of weieens toegegeven om ervan af te zijn. In het eerste geval heeft u mogelijk wat negatief gereageerd met 'jij bent altijd moe' of bent u zwijgend omge rold. Uw vriendin kan zich verdrietig, boos of schuldig voelen zonder dat ze dat heeft uitge sproken. Bij toegeven heeft uw vriendin seks gehad zonder (vol doende) opwinding. Dat kan onprettig zijn, soms pijnlijk. Door later naar bed te gaan heeft uw vriendin (onbewust) een manier gevonden om uw negatieve reactie, haar eigen gevoelens of on prettige seks te vermij den. Er kan dus van alles achter zitten. Mijn advies: praat met haar. —Carla Rutgers —Ellen Huijsmans Ik ga met tegenzin naar mijn werk sinds mijn werkgever onze afdeling heeft veran derd in een kantoor tuin. Wat nu? In een kantoortuin - een werkvloer voor meer dan twaalf perso nen zonder scheidings wanden - ervaren men sen veel prikkels. Pra tende collega's, heen en weer lopende collega's, kuchende collega's, telefoons die gaan, han den op het toetsenbord, iemand die een appel eet. Al die geluiden en bewegingen kunnen afleiden. Uit tal van onderzoeken blijkt dat werken in een kantoor tuin leidt tot productie- en efficiëntieverlies. De hele dag tussen zoveel prikkels zitten, en geen tijd hebben of nemen om op te laden, kost energie. Wat kunt u doen? Maak tijd voor een wandeling. Of ga Tot en met 26 maart is in Eind hoven en Tilburg de Dutch Happi- ness Week. Eén van de onderde len van het pro gramma is een route langs 25 'geluksplekken' in Eindhoven die Leo Bormans met de inwoners van de stad heeft aangewezen. dutchhappi- nessweek.nl. wat vroeger naar een vergadering, zodat u in de vergaderruimte nog even zonder onrust kunt werken. Maak thuiswer ken bespreekbaar, of het anders indelen van je werk. Of bekijk of u in werktijd kunt sporten. Nog een tip: neem na elke 1,5 uur een pauze en doe dan echt even iets anders, minimaal vijf tot tien minuten. Met een goede balans kunt u de kantoortuin beter aan, want hij is niet zo maar verdwenen. —Ellen Huijsmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25