HART l ZIEL Dom 2 4 Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra monniken Neem Lloyd Blank- Leven De Vlaamse schrijver Leo Bormans reist de wereld over als 'ambassadeur van geluk en levenskwaliteit'. Hij weet zeker: deze twaalf acties maken iedereen gelukkiger. De exorbitante salarisverhoging van ING-baas Ralph Hamers gaat niet door. De reden is waarde(n)loos. Jeroen van der Veer, voorzitter van de raad van commissarissen van ING, wordt doorgaans neergezet als een briljant man. Vanwege zijn carrière - hij was jarenlang top man bij Shell - en vanwege zijn bestuurlijk en probleemoplossend vermogen. Juist van wege die briljantie begrepen weinigen hoe hij zo onhandig kon opereren in de kwestie van de beloning van ING-baas Ralph Hamers. Van der Veer kende Hamers 50 procent salaris verhoging toe, terwijl de mensen op de werk vloer er hoogstens 1,7 procent bij kregen. van de grote iconen rondwaart in de toplaag van ons bedrijfsleven. Mijn twijfel aan zijn briljan tie, in psychologisch opzicht, ontstond door de manier waarop Van der Veer de losbarstende kritiek op het beloningsbesluit pareerde. En wel met het argument dat topbankiers elders in de wereld vele malen meer verdienen dan Hamers, óók na die Hij WclS niet 50 procent opslag. tot het inzicht ziet goed dat een gekomen aantal bankiers \/nn 'npliikp elders vele malen y J meer incasseert, fein, de afzwaai- gelijke keppen ende baas van bank Goldman Sachs. Diens gemiddelde jaarlijkse beloning schom melt tussen de 22 en 25 miljoen dollar, en er zijn ook jaren van 55 miljoen. Zulke duizeling wekkende beloningen zijn losgezongen van de 'verdienrealiteit' - niemand ter wereld 'ver dient' een miljoen per week. Zulke beloningen verdienen het etiket 'gestoord' of'pathologisch'. Van der Veer besefte iets niet goed. Door zijn vergelijking met pathologische beloningen elders, gebruikte hij de platte hebzucht van anderen om platte hebzucht binnen ING te rechtvaardigen. Hoe dom kun je zijn? En het bleef niet bij deze ene domme rechtvaardiging. Van der Veer maakte het nog bonter toen hij afgelopen week besloot de verhoging voor Hamers terug te draaien van 50 naar circa 2,2 procent. Zijn argumentatie? Hij was niet tot het inzicht gekomen dat 'gelijke monniken gelijke kappen' in een en hetzelfde bedrijf rechtvaardi ger was. Ook leek niet tot hem doorgedrongen dat er nauwelijks correlatie bestaat tussen de hoogte van zulke hoge belo ningen en prestaties. Nee, Van der Veer kwam er louter en al leen op terug vanwege 'de commotie'. Waardenloos. Waardeloos. Pak aan, doe wat metjemindset „Voor mijn boek The World Book of Happiness sprak ik meer dan honderd wetenschappers uit vijftig landen over geluk. Van hen leerde ik dat 50 procent van de verschillen in ge luk tussen mensen in vergelijkbare situaties, wordt bepaald door genen en jeugd. Slechts tien procent wordt bepaald door materiële zaken, zoals een auto en mooie spullen. De an dere 40 procent is je mindset. Pak die aan. Je kunt het huis vol hangen met spreuken van de Dalai Lama, maar als je geen actie onder neemt, verandert niets." Koester je relaties met andere mensen „Andere mensen zijn de kern van geluk. Warme en liefdevolle relaties vormen onze basis. Eenzaamheid is één van de problemen in deze tijd. Via onze mobieltjes hebben we con tact met zovelen, maar naar wie kun nen we toe in nood? Blijf investeren in echt contact." 3 Creëer elke dag geluksmomenten „Ik houd al jaren een dankbaarheids boekje bij. Daarin schrijf ik elke dag drie positieve dingen. Vandaag heb ik met jou dit interview in Dordrecht. Dat vind ik leuk, omdat ik het bijzon der vind te mogen vertellen over wat ik heb ontdekt. Vanmiddag wil ik wandelen in de Biesbosch*. Daarna kan ik een vriend bellen voor een pint en zo heb ik drie geluksmomen ten. Ook op een werkdag op kantoor kun je drie mooie momenten creë ren. Van een wandelingetje in de pauze, een gesprek met een collega of de fietstocht naar huis kun je genie ten." Leer jezelf kennen en waarderen „Je krijgt meer respect van mensen als je jezelf ook respecteert. Als je je sterke kanten ontdekt, kun je werken aan je minder sterke kanten. Een positieve ontwikkeling geeft een goed gevoel." Onderzoek waarom je kind de lat zo hoog legt Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Mail ze naar hartenziel@persgroep.nl w--v; dinsdag 20 maart 2018 GO Ook ik beoordeelde dit aanvankelijk als een eenmalige uitglijder van een man die als één Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl 12 LESSEN IN GELUK Rianne van der Molen Mijn zoon (11) legt de lat zo hoog dat hij niet tevreden is met een 7,5. Hij blijft zichzelf pushen. Is dat gezond? Als uw kind het leuk vindt om het uiterste uit zichzelf te halen en te onderzoeken waar zijn grenzen liggen, dan is dit wellicht de aard van het beestje. Veel topsporters zijn met deze karaktertrek behept en mensen kunnen op deze manier tot grote hoogte stij gen. Maar als hij werkelijk ontregelt als hij een cijfer onder de 7,5 heeft en zichzelf dan naar beneden haalt, onge lukkig wordt of zich schaamt, dan is het een ander verhaal. Dan moet u onderzoeken of er geen faalangst achter schuil gaat. Het kan zijn dat hij die hoge cijfers haalt om zich iets waard te voelen, angsten te bezweren of andere zaken pro beert te beïnvloeden die niets te maken hebben met auto nome ambitie. Ik raad u aan dit te analyseren en de school van uw zoon hier eventueel bij te betrekken. —Steven Pont Psycholoog Steven Pont Seksuoloog Carla Rutgers solvo.nl Psycholoog Ellen Huijs- mans solvo.nl i'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24