23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties DE GELUKK GE ETER Carola van Bemmelen (46) voert in haar nieuwe boek 'De Gelukkige Eter' ons oerbrein op. Wil je weten waarom je steeds terugvalt op ongezonde voeding? Let dan eens op de kunstjes die je oude overlevingsprogramma met je uithaalt. „Er bestaat geen oplei ding tot epigenetisch voedingscoach. Ik heb de samenvoeging gemaakt van mijn opleiding tot epigenetisch the rapeut en mijn opleiding tot ortho moleculair voedingscoach. Ik kijk naar de invloed van voeding op de werking van onze genen en gezond heid. En op de werking van ons oer brein; het evolutionair oudste deel van de hersenen, dat ruim 99 procent van alle beslissingen onbewust neemt. In de regel ook over wat je eet, hoeveel en wanneer. Veel voedingsadviezen zijn gericht op het mensenbrein, de neocortex. We denken dat je daarmee alles be paalt en stuurt. De werkelijkheid is dat je oerbrein 99 procent van je ge drag bepaalt. Ik kies ervoor het aan deel van het oerbrein te beïnvloeden, zoals de voedingsindustrie al jaren lang met succes doet. Daarmee vergroot je de kansen op succes." „Ja. Ons oerbrein zorgt primair voor onze veiligheid, zodat we kunnen overleven en ons voortplanten. Daarom is het zo alert op eten en seks. Aangezien ons oerbrein nog steeds staat afgesteld in de prehistori sche stand, met de focus op acuut ge vaar, let het niet op sluipende ziek- makers in ons eet- en leefpatroon. En daardoor rinkelen de alarmbellen vaak pas als het te laat is. In de oertijd was eten schaars, dus als het er was, at je zoveel als je kon. Zo denkt het oerbrein nog steeds. Daarom is het gek op eten waarvoor je weinig moeite hoeft te doen en dat veel energie oplevert. Op voedsel dat stijf staat van de suikers, vetten, zout en snelle koolhydraten, dus. Je snapt wat er gebeurt als je met deze pro grammering de supermarkt inloopt. Fabrikanten maken er handig ge bruik van." In de oertijd was eten schaars. Als het er was, at je zoveel je kon. Zo denkt ons oerbrein nog steeds „Dat is zeker lekker en daarom is het zo belangrijk het te laten staan. Kool hydraten komen als glucose in ons bloed terecht en zorgen voor pieken en dalen in je bloedsuikerspiegel. Is die eenmaal uit balans, dan kun je verleidingen minder weerstaan. Wilskracht hoort bij ons mensen brein. Dit deel van je hersenen is zich ervan bewust hoe belangrijk gezond eten is. Alleen heeft het minder dan 1 procent zeggenschap over wat je eet, je oerbrein neemt de andere 99 procent voor zijn rekening. Eet je te veel snelle koolhydraten, en schommeltje bloedsuikerspiegel daardoor te extreem, dan neemt je oerbrein pijlsnel de regie over. Het wordt lastig om dan verleidingen als pizza, patat en chocola te weerstaan. Elke dag te veel suikers en snelle koolhydraten eten, zorgt ervoor dat je lichaam meer insuline aanmaakt. Op den duur geeft dat een hoger risico op diabetes, overgewicht en andere aandoeningen. En dat niet alleen: een chronisch verhoogd insu- linepeil in je bloed blokkeert het sig naal dat je bent verzadigd, direct bij de hersenstam. En dat is exact de plaats waarvandaan ons oerbrein functioneert. Hierdoor denkt het dat er hongersnood heerst en blijft het je aanzetten tot eten." „Het is belangrijk dat je erkent en herkent hoe gelukkig jouw brein wordt van eten. Op de site van De Gelukkige Eter staat een gratis test. Met de uitslag kun je jouw eetstrate- gie kiezen. En die oefen je. De truc is om in kleine stappen gezonde ge woonten aan te leren. Eén ding tege lijk, zodat je snel resultaten ziet. Dat is de sleutel om je oerbrein over te halen consequent ander gedrag te vertonen. In grote lijnen: probeer waar mogelijk eetprikkels te vermij den en houd je eten zo eenvoudig mogelijk. Hierdoor hoefje minder te vechten tegen je oerbrein." „Veel mensen denken dat ze een Ge lukkige Eter zijn als ze kunnen eten wat en hoeveel ze willen. Mijn erva ring is dat je daarvan ongelukkig wordt, omdat je oerbrein vrij spel heeft. Een Gelukkige Eter heeft zich zelf bevrijd van de drang perfect te moeten zijn. Hij of zij blijft relaxed bij een terugval in verkeerde ge woonten. Als Gelukkige Eter her neem je de leiding over je eetgedrag." dinsdag 20 maart 2018 GO 'Je oerbrein snapt niet dat je jezelf Cathérine van der Linden U noemt zichzelf een epigenetisch voedings- coach. Wat is dat? En waar leer je dat? Dat oerbrein heeft dus veel macht? We kunnen maar beter de suikers en snelle koolhydraten afzweren, zegt u. Dus pasta, aardappelen, witte rijst. Dat is toch lekker en handig te bereiden? Carola van Bemme len: „Zorg dat je min der hoeft te vechten met je eigen oer brein." FOTO ERIC BRINKHORST De Gelukkige Eter verschijnt vandaag bij Spectrum, €20 Hoe houd ik mijn oerbrein rustig? Ben ik dan die Gelukkige Eter?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23