Trend in eredivisie: topscorers sterven uit 21 De tien meest memorabele momenten van een seizoen op schaatsen 500-meterrijders in Nederland én de wereld, was zijn olympisch sei zoen al voor 2018 voorbij. Fenomeen Ter Mors Haar rug, haar knie, haar hoofd: de carrière van Jorien ter Mors kende genoeg problemen. Deson danks wist ze altijd te imponeren. Tot het OKT in december, tot ze faalde op de 1500 meter - de af stand waarop ze toch regerend olympisch kampioen was. De wederopstanding die volgde was fe nomenaal. Ze richtte zich op haar overgebleven af standen, met over macht won ze de 1000 meter. Om vervolgens als eer ste sporter ooit ook brons te win nen op de aflossing in die andere schaatsdiscipline, het shorttrack. Bizar relaybrons Met de sportschoenen aan de voe ten brons winnen, dat is short track. Die drie laatste woorden worden vaak gebezigd in de short trackwereld. De sport is soms voor de leek onnavolgbaar. Na eerder verlies in de halve finale wonnen de Nederlandse vrouwen wel de B-fmale en schoven daarna uitein delijk door twee penalty's in de A- finale door naar het podium. Koning Kjeld, Wüsts goudkwartet, de deceptie van Kramer en De Val. Nu de schaatsers en shorttrackers hun laatste meters hebben gereden, is het tijd om de balans op te maken. Tien hoogte- en dieptepunten. Stuiterbal Schulting Als gevolg van haar brutaliteit kondigde ze zich al vroeg aan als nieuwe Nederlandse hoop op shorttracksucces, maar echt reëel was die verwachting de afgelopen jaren nog niet. Suzanne Schulting is niet het grootste talent op schaatsen, maar topsport en de wil om te winnen zit in haar DNA. Vaak afgeleid, soms onhandig, al tijd gretig. In Gangneung loste ze haar status als belofte in. Met overmacht won ze, tot ieders ver rassing waaronder haar eigen, de 1000 meter. Het eerste Neder landse shorttrackgoud ooit. Dubbel vals van Dai Dai Er zijn veel verliezers bij een Olympisch Kwalificatie Toernooi, maar het ene verlies is zuurder dan het andere. De eerste regel in het schaatsen: stil blijven staan voor het startschot. Zeker wan neer er al één vals is geweest. Voor Dai Dai Ntab, een van de beste het Olympisch Stadion in Amster dam en een Nederlander won. Maar écht feest was het niet. Daar voor voelde het publiek te veel mee met Sverre Lunde Pedersen. Een stomme val op de 10 kilome ter werd hem fataal. De tranen van de Noor ontroerden misschien nog wel meer dan de eerste zege van Patrick Roest. Nuis doet het, twee keer De 1500 meter had hij al binnen. Het koningsnummer, maar niet voor Kjeld Nuis. Die vindt de 1000 meter nog net iets mooier. In de Gangneung Oval moest het ge beuren. In de laatste rit, met een clown als tegenstander, een valse start en een bloedstollende wissel. Maar Nuis bleef over eind en mag zich tweevoudig olympisch kam- pioen noemen. De gouden missie van Ireen Wüst Ze was niet in vorm, had blessures, het rommelde in de ploeg, haar biografie werd uitgesteld. Alle seinen leken op rood te staan voor Ireen Wüst in olympisch Pyeong- chang. Vier jaar lang was haar mis sie: na 'Turijn', 'Vancouver' en 'Sotsji' het kwartet van gouden Spelen voltooien. Ze slaagde op de 1500 meter met vlag en wimpel. Met recht de winterkoningin van de Nederlandse sport. Kramers deceptie Je hebt verliezen en je hebt verlie zen. De nederlaag van Sven Kra mer (foto onder) op de olympische 10 kilometer was schitterend van lelijkheid. Zwoegend on derging hij de lange lij densweg. En zag be vestigd wat hij al langer wist: hij was dit seizoen lang niet zo goed als ie dereen dacht. En het lot van Kramer: hij kan nóg zo veel winnen, een unieke derde goud op de vijf kilometer bijvoorbeeld, een nederlaag is al tijd groter nieuws. De bevestiging van Bloemen Dat wereldrecord op de 10 kilome ter van Ted-Jan Bloe men, het was een eenmalige uit schieter. Gere den op hoogte. En toen rekende de Nederlander -4 r in Canadese dienst af met al die veronderstellingen. Eerst in Salt Lake City, door ook op de 5 kilometer het wereldre cord van Sven Kramer af te snoepen, daarna in Zuid-Korea door hem op 'zijn' 10 kilometer te verslaan. De val die iedereen voelde Er werden wereldkampioen schappen allround geschaatst in De soap Justlease Justlease begon succesvol als be drijf dat het avontuur aanging met Ireen Wüst in haar jacht op haar vijfde olympische goud. Tot Wüst een paar weken na haar winst op de 1500 me ter bekendmaakte dat de sponsor zon der haar door wilde. Ze zou met haar 31 jaar te oud zijn, wat Justlease vervolgens ont kende. Maar daarna trok de sponsor zich helemaal te rug. Triest. We zijn 28 speelrondes onderweg en zestien spelers in de eredivisie hebben nu 10 doelpunten of meer gemaakt. Een record als je de cijfers van de afgelopen tien jaar bekijkt. En dan andere kant is: de topscorers Hirving Lozano (PSV) en Fran Sol (Willem II) staan pas op 14 doel punten. En ook dat is een record het laatste decennium. Een dieptere cord welteverstaan. Een blik op de topscorerslijst van Ajax is wat dat betreft treffend. Spits Klaas-Jan Huntelaar is nipt topschutter met 11 goals. Vlak daar achter het trio Donny van de Beek, Lasse Schone en David Neres met 10 doelpunten. En dan staat Hakim Ziyech met 8 treffers er ook nog re delijk dichtbij. In dit rijtje is vooral de naam van Donny van de Beek van belang. Dat Schone (vrije trappen- en straf- schoppenspecialist) en Neres (een aanvaller) zoveel scoren is namelijk nog wel redelijk verklaarbaar. In Van de Beek schuilt juist de mo derne middenvelder die zo'n beetje alles in zich heeft. Precies daar ligt volgens voetbal analyticus en oud-prof Kenneth Perez de verklaring. „Er wordt min der traditioneel gevoetbald", zegt hij. „De spits moest voor de doel punten zorgen. En de buitenspelers en de nummer 10 ook een beetje. Maar nu willen ploegen meer men sen in het zestienmetergebied heb ben. Daarom zijn ook de controle rende middenvelders daar vaker te vinden." Naast Van de Beek is ook Tonny Vilhena daar een tastbaar voorbeeld van. De Feyenoorder, die de laatste jaren niet uitblonk in scoren, staat inmiddels op 9 goals. Maar drie minder dan Feyenoords clubtop scorer Steven Berghuis. Voor mid denvelders die de balans in de gaten moeten houden, is nu óók een rol weggelegd in het vijandelijke straf schopgebied. Perez moet bij die twee spelers denken aan zijn eigen tijd als voet baller bij AZ. Toen speelde Denny Landzaat in die rol. „Denny kon dat echt geweldig. Je wist als medespe ler ook altijd dat hij precies wist wanneer hij in de zestien kwam. En dat hij altijd op tijd terug was." De echte topscorer sterft uit. Lozano en Sol staan dus op 14. Een laagterecord komt dichtbij. In 1972/73 werden Cas Janssens (NEC) en Willy Brokamp (MVV) geza menlijk topscorer met 18 achttien treffers. Perez: „Het zit hem ook ge woon in de kwaliteit. Het niveau van de eredivisie gaat achteruit. Dat geldt niet alleen voor de spitsen, maar ook voor spelers die de spitsen in stelling moeten brengen. dinsdag 20 maart 2018 Van koningin tot trieste soap punt van Ireen Wüst in >pen seizoen: haar Ie 1500 meter bij de Zuid-Korea, goed Lisette van der Geest en Rik Spekenbrink Rotterdam Hoogtepunt het afgelopen zege op de 1500 Spelen in voor haar vijf< goud. foto's pim Een trend in de eredivisie met Ajax als tastbaar voorbeeld: de topscorers maken minder doel punten. De goals worden eerlij ker verdeeld. Hoe dat komt? „Er wordt minder traditioneel ge voetbald." Daniël Dwarswaard Amsterdam Fran Sol (Willem II, 14 goals) is gedeeld topscorer, foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21