16 FABRIEK TEGEN VERSPILLING De helft minder voedsel moet de afvalbak in. Dat spreekt het kabinet vandaag af met grote voedingsbedrijven en maatschappelijke organisaties. Bob Hutten redde met zijn Verspillingsfabriek in een jaar tijd een half miljoen kilo voedsel. Kort Meer palmolie ingevoerd Ons land heeft vorig jaar beduidend meer palmolie geïmporteerd dan in de jaren daar voor. Volgens het CBS gaat het om een toe name van ruim 20 procent. Palmolie wordt in allerlei voedingsmiddelen gebruikt, van pindakaas tot margarine en ijs. Het komt ook voor in shampoo, cosmetica en bio brandstoffen. Nederland is in de EU de grootste handelaar in de omstreden grond stof. Volgens tal van deskundigen en milieu organisaties zorgt de grootscheepse win ning en verbouwing van palmolie voor ont bossing en uitputting van tropische land bouwgronden. Minder huizen verkocht Voor de tweede maand op rij zijn er minder huizen verkocht dan een jaar eerder. Vol gens het Kadaster wisselden in februari 'slechts' 16.000 woningen van eigenaar, of wel een afname van 9,1 procent. Dat het aan tal woningverkopen na jaren van flinke groei opeens niet meer stijgt, komt waar schijnlijk door het beperkte aanbod. Goed jaar voor fietshandel Rijwielhandelaren kunnen terugkijken op een prima verkoopjaar. In 2027 verkocht de branche 3,2 procent meer fietsen dan in 2016. Vooral elektrische fietsen gingen als warme broodjes over de toonbank. De verkoop van elektrische fietsen steeg met 8,7 procent tot een totaal van 294.000 stuks. De e-bikes wa ren daarmee goed voor bijna een derde van alle verkochte rijwielen. Nederlanders koch ten in 2017 in totaal 957.000 fietsen. De 'ge wone' stadsfiets bleef met 42 procent van het totaal verkochte aantal het populairst. Onderzoek naar airbags VS De Verenigde Staten zijn een onderzoek be gonnen naar airbags in de Sonata-modellen van Hyundai en de Kia Forte en Forte Koups. Het veiligheidssysteem laat het soms afweten na een botsing, wat mogelijk een rol heeft gespeeld in de dood van vier men sen. Vooral de airbags van de Sonata uit 2011 zijn verdacht en de exemplaren in de Kia's die tussen 2022 en 2013 zijn gemaakt. Flitsen ASR Air France- KLM Boskalis Altice in de koelcel van de Verspil lingsfabriek staan kisten vol tomatenkontjes. Niet ge schikt voor een broodje hamburger, dus gingen ze tot voor kort de biovergister in. Daarnaast: stronken bleeksel derij waarvan de buitenste sten gels een beetje vergeeld zijn. Champignons met iets te veel bruine plekjes. „Eigenlijk is het heel droevig wat hier allemaal bin nenkomt", zegt Bob Hutten, ter wijl hij een wat stoffige ui bemon stert. „Wat is hier nou mis mee?" In zijn Verspillingsfabriek maakt de cateraar uit Veghel soe pen en sauzen van groenten die voorheen bij het afval belandden. Op 1 april is de fabriek officieel een jaar in bedrijf. In het eerste jaar 'redde' hij op die manier een half miljoen kilo voedsel. Dat had veel en veel meer kun nen zijn. Aanbod is er genoeg, ver zucht Hutten. Krijgt hij weer een telefoontje. Of hij nog iets kan met een partij van 200.000 kilo pom poenen. Of roo.ooo kilo bananen. „Het gaat om zulke enorme aan tallen, daar ben ik echt van ge schrokken. Om de voedselverspil- ling op te lossen, heb je wel hon derd verspillingsfabrieken nodig." 460 liter soep Toch draait de zijne nog lang niet op volle capaciteit, zo is te zien in de vrij lege fabriekshal. Met een enorme staafmixer roert een me dewerker in een pan ketchup. In de ketel ernaast pruttelt 460 liter aardappelpreisoep. Drie dames met haarnetjes staan rond de ma chine, die zakken met verse papri kasoep vult. Die leggen ze op een karretje. Zodra dat vol is, gaat het in een roestvrijstalen tunnel, waar de zakken onder hoge druk wor den gepasteuriseerd. Op die ma nier veranderen afgedankte toma ten in soep die ruim een maand houdbaar blijft, zonder dat er con serveringsmiddelen aan te pas ko men, verklaart Hutten. „Dat is het beste voor de smaak." Hij heeft ruimte genoeg voor nog een paar fabriekslijnen. „Mijn probleem is niet of ik van al dat overtollige voedsel lekkere dingen kan ma ken. Dat is niet zo moeilijk. Maar wie gaat het allemaal kopen?" Een nieuw product krijg je niet zomaar in de schappen van een supermarkt, legt hij uit. „Daar gaat zo een halfjaar overheen." De su permarkten hebben bovendien een constante aanvoer nodig, ter wijl het aanbod van overtollige groente juist voortdurend wisselt. Ook in zijn eigen cateringbedrijf kan hij die verspilde voedingsmid delen niet zomaar kwijt. „In de be drijfskantines verkopen we mis schien 200 liter broccolisoep, ter wijl we in de fabriek duizend liter per keer maken. We kunnen onze klanten moeilijk de hele week de zelfde soep voorzetten." En dat de soep uit de Verspil lingsfabriek van 'afval' is gemaakt, Van overtollig eten lekkere dingen maken is niet zo moeilijk wil niet zeggen dat die goedkoper is. De ingrediënten zijn niet gratis. Hutten betaalt ervoor, zodat hij er ook eisen aan kan stellen. „Voed selveiligheid staat voorop, dus we kopen alleen reststromen die goed gecontroleerd zijn. We pellen geen schimmels van tomaten af." Wisselende partijen Door de wisselende partijen - dan weer een grote, dan weer een kleine - kan de fabriek niet altijd even efficiënt draaien. Extra lastig voor de 35 fabrieksmedewerkers die, zoals dat heet, een 'afstand hebben tot de arbeidsmarkt' (wat past in de filosofie van Hutten, die ook 'verspild talent' wil voorko men. Net zoals de fabriek is geves tigd in een 'verspilde' loods die al jaren leeg stond.) „Zij hebben structuur en regelmaat nodig. Maar zowel de vraag als het aan bod fluctueren heel erg." De overheid zou voedingsbe drijven moeten verplichten hun OMSTREDEN PRODUCT HUIZENMARKT STEEDS KRAPPER E-BIKES NIET AAN TE SLEPEN HYUNDAI'S EN KIA'S 'VERDACHT' Duitsland wil minder afhankelijk worden van gas uit Rusland. De nieuwe regering van bondskanselier Angela Merkel is van plan de komende jaren fors te investeren in de indu strie voor vloeibaar aardgas (Ing). Ons land importeerde vorig jaar ruim 2,5 miljoen flessen champagne uit Frankrijk, een groei van 7,7 procent. De waarde van de geïmporteerde bubbels steeg met 11 procent. Nederland is hiermee wereldwijd de der tiende champagne-importeur. O dinsdag 20 maart 2018 GO De verzekeraar maakte gisteren een goed de buut in de AEX. Topman Janaillac liet weten dat er geen ruimte is voor loonsverho gingen. De 'gedegra deerde' bagge raar deed het in de MidKap niet best op de eer ste dag. m Het Franse kabel- en tele- combedrijf was de grootste daler in de AEX. o Afgedankt eten bestaat hier niet Annemieke van Dongen Veghel -Cateraar Bob Hutten In de Verspillingsfabriek worden afgedankte groenten onder an dere verwerkt tot soep. foto's koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16