Raad van State kritisch over halvering van collegegeld 4 dagen Veluwe EUWS 11 Qatar moest vorig jaar heel diep in de buidel tasten voor de vrijlating van gegijzelde leden van de koninklijke familie. Onderzoeksjournalist Worth maakte een reconstructie. 69.- De misschien wel duurste ontvoering aller tijden begint met de passie van gefortuneerde Arabie ren voor de valkenjacht. Vooral het jagen op de zeldzame kraagtrap, een vliegende woestijn kalkoen, is het summum. Kraagtrap- pen zijn er niet meer zoveel, maar uitgerekend in de door terrorisme gevaarlijke Iraakse woestijnprovincie Muthanna (6oo kilometer noordelijk van Qatar) zouden nog vogels zitten. Met een stoet van terreinwagens ging een grote groep Qatari in no vember 2015 op pad, beschrijft de Amerikaanse onderzoeksj ournalist Robert F. Worth in een reconstructie. Worth sprak voor het eerst met een van de direct betrokkenen. Die man, met de schuilnaam Abu Mohammed, vertelt dat onder de jagers leden van van de koninklijke familie Al-Thani en hun bedienden waren. De Qatari hadden veel cash geld meegenomen in de veronderstelling eventuele pro blemen onderweg met milities of be doeïenen wel te kunnen afkopen. De jacht begon goed, maar op een van de laatste nachten werd het kam pement omsingeld door tientallen militaire voertuigen en nog veel meer bewapende en gemaskerde mannen. Zestien maanden zou het duren eer Abu Mohammed en de an dere gegijzelden werden vrijgelaten. Wie er achter hun vastname zat en hoeveel er uiteindelijk aan wie werd betaald, bleef in nevelen gehuld. Cadeau Met hun tochtje in vijandelijk gebied gaven de Qatari hun vele tegenstan ders een cadeautje, analyseert Worth. Want Qatar wordt al vaak met de nek aangekeken in het Midden-Oosten. Gelegen tussen machtige en rivalise rende landen (het extreem soenniti sche Saoedi-Arabië en het fel sjiieti- sche Iran) ging het van olie en gas vergeven emiraat omstreden allian ties aan, in de hoop opdringerige bu ren van zich af te houden. Zo versterkten de schatrijke Al- Thani's bijvoorbeeld hun relaties met Syrië, Iran en Hezbollah (de gewa pende sjiietische milities in Libanon) en financierden ze tegelijk soenniti sche rebellengroepen in Syrië, waar onder aftakkingen van terreurorgani- satiea al-Qaeda. Waar aanvankelijk Islamitische Staat in beeld was als dader, bleken de ontvoerders te horen bij Kata'ib Hezbollah, een sjiitische paramili taire groep in Irak die wordt getraind en gefinancierd door Iran. Dat laatste land drukte later zwaar op de onder handelingen voor de vrijlating van de Al-Thani's. Hun lot werd niet alleen gekoppeld aan betaling van honder den miljoenen dollars, maar ook aan een als humanitaire evacuatie ver pakte etnische zuivering in Syrië, al dus Worth. Via Hezbollah kon Iran zo de door vooral sjiieten bewoonde steden Al- Foua en Kefraya in het noordwesten van Syrië uitruilen tegen steden Za- badani en Madaya (vlakbij Libanon) waar vooral soennieten woonden. Al-Foua en Kefraya werden belegerd, mede door milities die geld kregen van Qatar. Bedoeling van de deal was het beleg van de vier steden te beëin digen, maar vooral om sterke pro- Iraanse bolwerken te vestigen van waaruit de Iraniërs ook na de oorlog altijd een vinger in de Syrische pap kon houden. De onderhandelingen over de deal vergden maanden en tussendoor do ken er veel schimmige figuren op. Een bijna komische misrekening ter waarde van een slordige 190 miljoen euro was dat de Qatari zaken dachten te kunnen doen met een Irakese mi nister die voldoende invloed had bij sjiitische kopstukken. Nadat het los geld op pallets cash was afgeleverd in Bagdad bleek de minister een bluffer en hij kon niet voorkomen dat het geld in beslag werd genomen door Irak. Volgens Worth moest nog eens 190 miljoen euro worden betaald. Deze keerverliep de transactie via Libanon, waar Hezbollah de miljoe nen probleemloos kon cashen. Tus sentijds betaalde de wanhopige fami lie Al-Thani links en rechts nog eens tientallen miljoenen aan mensen die beweerden te kunnen bemiddelen. Onder hen een Griekse schoenenver koper die naar verluidt 2 miljoen in zijn zak stak. Generaal Degene die al die tijd echt aan de touwtjes trok, was volgens onder zoeksjournalist Worth de Iraanse ge neraal Qassem Soleimani, comman dant van de Al-Quds-elitetroepen. Die vechten onder meer in Syrië en zijn onderdeel van de Iraanse Repu blikeinse Garde. Inclusief blunders zou de vrijlating van de valkeniers het emiraat bijna een miljard dollar (800 miljoen euro) hebben gekost. Een groot deel is volgens Worth te rechtgekomen bij zowel sjiitische als soennitische terreurorganisaties. Het kabinet wil met korting voor eerstejaarsstudenten de drempel verlagen om aan een studie te be ginnen, nu studenten daarvoor geen beurs meer krijgen maar een lening kunnen aanvragen. De Raad van State, het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet, twijfelt of dat nodig is. Zij consta teert dat zich inmiddels evenveel eerstejaars inschrijven als vóór de invoering van het leenstelsel. Voor studenten aan lerarenop leidingen wil het kabinet het col legegeld niet alleen het eerste jaar, maar ook het tweede studiejaar halveren in een poging het lera rentekort terug te dringen. Ook dat argument wordt weggevaagd door de Raad van State, die stelt dat er andere redenen zijn voor het lerarentekort, zoals de uitval van leraren, slechte arbeidsvoorwaar den en carrièreperspectief. Halvering van het collegegeld geeft geen garantie dat studenten hun opleiding afmaken en echt in het onderwijs aan de slag gaan, zo benadrukt het adviescollege. Daarbij noemt zij het 'niet aange toond' dat de hoogte van het colle gegeld studenten afschrikt. Het kabinet heeft het wetsvoor stel vrijdag naar de Tweede Kamer gestuurd. Als het aan de Raad van State lag, was dat niet gebeurd. Onderwijsminister Ingrid van En gelshoven houdt vol dat het 'forse' bedrag van het collegegeld (ko mend studiejaar 2.060 euro) een drempel is en dat verlaging 'de toe gankelijkheid kan verbeteren'. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg 3 dgn Drenthe diner 3 daqen kust diner dinsdag 20 maart 2018 De duurste valkenjacht ooit Bob van Huët Rotterdam/Doha De Qatari dachten 190 miljoen dollar te betalen om de vrijla ting van de gijzelaars te bespoedigen, maar het geld werd in be slag genomen door Irak. De valkenjacht is populair in het Midden-Oosten. Rechts: leden van de AI-Thani-familie bij een tennistoernooi in Qatar. fotosafpreuters Het wetsvoorstel dat regelt dat het collegegeld voor eerste jaarsstudenten wordt gehal veerd, deugt niet. Volgens de Raad van State is niet duidelijk welk probleem de korting op lost en of de halvering van het collegegeld wel effectief is. Hanneke Keultjes Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: 3 nachten in 4* Fletcher Hotel Victoria-Hoenderloo (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik binnenzwembad, wifi en parkeren Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel De Oringer Marke, Odoorn 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) Gratis wifi parkeren f w 50 3* Fletcher Hotel De Zalm, Brielle 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren Vanuit dit hotel wandel je zo de prachtige natuur in. Tip: De Loenense waterval!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11