9 Willem van Oranje nen aan tuberculose te hebben geleden. Dat dna-onderzoek in combinatie met archeologisch onderzoek tot zo'n bijzon der resultaat heeft geleid, is volgens Jeroen Punt van het Nationaal Militair Museum niet eerder voorgekomen op een vergelijk bare manier. „De technologie heeft flinke sprongen gemaakt. Dit soort archeolo gisch dna-onderzoek was tien jaar geleden nog ondenkbaar." Geluk De onderzoekers geven ook toe dat ze bij het onderzoek in de grafkelder erg veel ge luk hebben gehad. Historisch dna kan snel vervuild raken. Zeker omdat de skeletten in een grafkel der bij elkaar liggen en het dna makkelijk kan 'degrade ren' of'contamineren', waar door het niet meer betrouw baar is. Bovendien is in 1865 de kelder ingestort en daarna ge restaureerd. Toch bleef het dna goed bewaard. Nog niet alle vragen rond het leven en sterven van Schelte zijn beantwoord. Zo zijn de archeologen nog erg benieuwd naar de manier waarop hij is doodgegaan. Tijdens een gevecht, weten ze. Maar hoe? „Tijdens de opgravingen in de grafkelder hebben we extra goed opgelet op een ko gel, maar die vonden we helaas niet. Ook hebben we aan de schedel van Schelte geen botbreuken afkunnen lezen", zegt Punt. „We zijn dus razend benieuwd wat er tijdens zijn laatste gevecht precies met hem is gebeurd." Deze en andere vragen worden wellicht ooit nog beantwoord, maar voorlopig heb ben de onderzoekers nog wel even genoeg op hun bordje. De nieuwe inzichten over Schelte verleggen de piket paaltjes van de dorpsgeschie denis stevig. In Schettens, een dorp met 275 inwoners, is Schelte van een vrijwel onbekende historische fi guur een ware beroemdheid geworden. Sinds de opgravingen van februari 2017 wil iedereen in de wijde omgeving alles over de de oorlogsheld we ten. Lokale kranten doen nauw- gezet verslag van de archeologische onder zoeken in de kerk. Over een paar maanden wordt er zelfs een theaterstuk opgevoerd met de naam Skeltemania. Die naam lijkt helemaal niet overdreven. Hoewel de on derzoekers al even gewend zijn aan alle aandacht, blijft het kerkenraadslid Rein Boersma telkens opnieuw verbazen. „Wie had dit ooit kunnen denken? Door ons archeologisch onderzoek is Schelte nu een ware dorpsheld." maandag 19 maart 2018 GO van het ridderskelet André Buwalda, Rein Boersma en Jeroen Punt (vlnr) bij de grafkelder in de kerk van Schettens. FOTO'S CATRINUS VAN DER VEEN De helm van Schelte van Aysma. De grafkelder waar de vijf skeletten lagen. In 2018 is het exact 450 jaar gele den dat de Nederlandse Opstand uitbrak. In dat kader is vanaf 25 april in het Nationaal Militair Mu seum in Soesterberg een tentoon stelling over Willem van Oranje te zien. Nog dit jaar krijgen het per soonlijke verhaal en de helm van Schelte van Aysma een plekje in de vaste expositie van het museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9