■'k Q Was dat skelet uit die grafkelder nu een gelauwerde ridder of niet? In Friesland wisten ze het niet zeker. Tot ze met dna een match maakten met een verre, verre nazaat in een flatje in Apeldoorn. 8 PvdA'er voor 'aap' uitgescholden V ARCHEOLOGIE DNA-ONDERZOEK^ Onvoorstelbaar. Zeker omdat na mij het geslacht Aysma uitsterft Kandidaat-raadslid Ugbaad Kilincci van de PvdA in Em- men is zaterdag tijdens het campagnevoeren in het cen trum van de Drentse plaats op een racistische manier uitge scholden. Volgens regionale media werd Kilincci uitge maakt voor 'zwarte aap' en 'kopvoddenmongool' en von den sommige passanten dat ze 'moest opdonderen naar Afrika'. Het beoogde raadslid raakte erg aangeslagen. Verschil lende PvdA-kopstukken heb ben het inmiddels voor haar opgenomen. PvdA-leider Lo- dewijk Asscher en Kamerlid Sharon Dijksma staken haar via Twitter een hart onder de riem. 'Het is echt ongehoord dit. Wat een schande! Kin omhoog Ugbaad, we steunen je!' twitterde Dijksma. Burgemeester Eric van Oos terhout van Emmen toonde zich ontstemd. Op Twitter noemt hij het 'dieptriest dat bevlogen (kandidaat)-raads- leden als Ugbaad Kilincci tij dens de campagne de meest verschrikkelijke taal te horen krijgen. Democratie is ook ruimte, redelijkheid en res pect.' Ik heb er alle vertrouwen in dat ik verder niet onder het voorval zal lijden Dirigent eist miljoenen van operagezelschap Oud-dirigent James Levine van The Metropolitan Opera in New York heeft bij zijn voormalig werkgever een schadeclaim van 4,7 miljoen euro ingediend. Hij zegt dat de beschuldigingen tegen hem van seksueel misbruik van minderjarige jongens niet kloppen. Levine werd eerder deze week ontslagen. De diri gent (74) ging al met pen sioen, maar was nog artistiek directeur van een programma voor jonge musici. Memo's FBI van Trump Ook de voorma lige tweede man van de FBI, An- drew McCabe, heeft volgens een ingewijde gede tailleerde aanteke ningen gemaakt van zijn gesprek ken met president Trump. McCabes voormalige baas, de ontslagen FBI- directeur James Comey, deed pre cies hetzelfde. McCabe werd af gelopen vrijdag ontslagen. Overlevende Javazee dood In Den Haag is Fe- lixjans, de laatste Nederlandse over levende van de Slag in de Javazee (1942) overleden. Hij voer op de tor- pedobootjager Hr. Ms. Kortenaer. Jans is 93 jaar ge worden. Aanslag bij de Tempelberg Een Israëliër is za terdag in Jeruza lem bij de Tem pelberg neergesto ken en zwaarge wond geraakt. Een veiligheidsfuncti onaris schoot de aanvaller dood. De aanslag kwam twee dagen nadat twee Israëlische militairen op de Westelijke Jor- daanoever om het leven kwamen doordat iemand met een auto op hen inreed. Kerkenraadslid en ama- teurarcheoloog André Buwalda (45) straalt van geluk als hij vertelt over de vondst van zijn leven. „In onze kerk hebben we hypermodern arche ologisch onderzoek verricht dat zijn ge lijke niet kent in Nederland", zegt de an ders zo nuchtere Fries. Afgelopen zaterdag verscheen een spec taculair archeologisch rapport over opgra vingen in de Nederlands-hervormde kerk in het Friese terpdorp Schettens. Eerder troffen onderzoekers al een unieke vier eeuwen oude helm aan van de beroemde Friese edelman Schelte van Aysma. Nu blijkt dat de onderzoekers ook nog eens op een eeuwenoude grafkelder met daarin vijf skeletten zijn gestuit. Alle lichamen zijn met behulp van dna-monsters geïdentificeerd. De grafkelder ligt onder een imposante grafzerk van Schelte van Aysma. De onver schrokken kolonel vocht tijdens de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648) meer dan 40 jaar in het Hollandse leger tegen de Spanjaarden. Bij het Beleg van Breda in 1637 werd hij tijdens een gevecht gedood. Grote kans dat Van Aysma in de grafkelder onder zijn eigen zerk ligt, zou je zeggen. Maar hoe bewijs je zoiets? Koortsachtig Archeologen namen direct na de vondst dna af bij alle vijf skeletten. Daarmee wordt onder meer onderzocht of de ske letten familie van elkaar zijn en of ze man of vrouw zijn. Buwalda, medekerken- raadslid Rein Boersma (64) en conservator van het Nationaal Militair Museum in Soesterberg Jeroen Punt (43) gingen koortsachtig op zoek naar een hedendaagse verwant van Schelte van Aysma. Dat bleek nog niet mee te vallen. „Net als veel an dere adellijke fami lies leek de fami lie Van Aysma in eerste in stantie te zijnuitge storven", zegt Bu walda. Na lang zoeken stuitte hij op internet op de naam Frans Lauta van Aysma, een alleenstaande 73-jarige man uit Apeldoorn. Buwalda belde hem op. Tot zijn grote vreugde bevestigde Frans de allerlaatste Van Aysma te zijn. Buwalda ging bij hem thuis langs. Anders dan hij stiekem had gehoopt, woonde Frans niet in een kapi taal landhuis met eeuwenoude schilde rijen aan de muur, maar in een eenvoudige flat. Het familiekapitaal was een eeuw ge leden al in rook opgegaan, vertelde hij. Wel hing bij hem aan de muur het fami liewapen van de Van Aysma's. Buwalda vroeg hem na enkele ontmoetingen dna af te mogen nemen. Dat mocht. Ook Frans was erg benieuwd naar zijn zeventiende- eeuwse familielid. „Een beetje vreemd was het wel", blikt Buwalda terug. „Sta je daar met zo'n wattenstaafje in iemands mond te roeren." Beduusd De uitslag enkele weken later liet geen en kele twijfel bestaan. Al schelen de twee maar liefst 543 jaar: de test stelt met 100 zekerheid vast dat er een match is tussen het dna van Frans en dat van zijn verre voorvader Schelte. Frans is er zelf nog het meest beduusd van. „Wat moet ik ervan zeggen? Het is onvoorstelbaar. Zeker om dat na mij het geslacht Aysma uitsterft." Lachend: „Alsnog een zoon verwekken zit er op mijn leeftijd helaas niet meer in." Buwalda sprong een gat in de lucht toen hij de dna-uitslagen binnenkreeg. „We hebben ongelofelijk veel geluk gehad. De week voordat ik Frans voor het eerst sprak, lag hij nog in het ziekenhuis. Als we dit onderzoek vijfjaar later hadden gedaan, had hij misschien wel niet meer geleefd." Behalve Schelte zijn ook de andere vier skeletten geïdentificeerd. Het zijn zijn vrouw, twee schoonzonen en een kleindochter. Ook is vastgesteld hoe oud zij on- geveer waren toen ze overleden en aan welke ziektes zij hebben gele den. Zo bleek één van de overlede- maandag 19 maart 2018 EMMEN Wil Houben, burgemeester van Voerendaal (Limburg), die eind februari met een vuur wapen werd bedreigd. NEW YORK GLIJPARTIJ Winterweer speelde zaterdag de chauffeur van deze vrachtwagen parten. Op de A4 bij Woensdrecht raakte hij op het gladde asfalt van de weg. Bij het ongeval raakte niemand gewond, foto ginopressbv WASHINGTON DEN HAAG JERUZALEM GO Het geheim Johan Hardeman Schettens Frans Lauta van Aysma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8