Stakingsgolf gaat Frankrijk platleggen ijp- Over de Rijn Moezel j I Bjfr'/ifffiT 7 Eigenaar bureau fotografeerde tv-scherm 1 la ■VT'NNid;! (clsi d '1' r - Zit je op de tribune bij Jinek omdat je vader spreekt over de gaswinningsproblematiek in Groningen, word je gescout als model. De 16-jarige Merlijne Schorren uit Stitswerd kan het nog altijd niet geloven. Ze wordt overstelpt met aanvra gen voor interviews. Die geeft Merlijne Schorren voorlopig niet, zegt haar vader tegen deze krant. „Ze is erg met school bezig en de publiciteit overvalt haar. Daarin wil ze zichzelf beschermen en wij haar ook." Hij zat als vicevoorzitter van de Groninger Bodem Beweging op 9 januari aan tafel bij Jinek om te praten over de aardbeving bij Zeerijp. Schorren had zijn oudste dochter meegevraagd. „Ik dacht meteen: ja, superleuk!" zei Mer lijne afgelopen week tegen een Jinek-redacteur. „Ik had niet echt verwacht in beeld te komen, dus had ik ook niet heel lang nage dacht over een outfit of zo. Ik heb gewoon een broek en een shirt aangedaan. Niets bijzonders, ik wilde gewoon mijn vader aan moedigen." Dat het bezoek aan de tv-stu- dio haar leven op zijn kop zou zetten, kon de Groningse havo- scholiere toen nog niet vermoe den. Het begon allemaal toen ze in beeld kwam, tussen tafel gasten Annemarie van Gaal en Astrid Joosten (die spraken over het programma Wat Verdien Je?) en naast Peter Heerschop en Joep van Deudekom (die met Viggo Waas vertelden over hun nieuwe Ik wil niet dat het modellenwerk in de weg komt te staan bij school cabaretshow Alle 30 NUHR). Claudio Minnai, eigenaar van Ulla Models in Amsterdam, was zo onder de indruk van de Groningse tiener dat hij meteen foto's maakte van het televisie scherm. Mooie kans Via de mail werd de Jinek-redac- tie verzocht contact tot stand te brengen met de onbekende schone uit het publiek. En daarna ging er een mail naar Merlijne met de vraag of ze interesse had om samen te werken. In eerste instantie twijfelde ze. „Ik hoor weieens van vrienden of familie: oh, jij zou model kunnen worden. Maar ik ben niet zo'n meisje dat veel met haar uiterlijk bezig is. Bovendien wil ik niet dat modellenwerk in de weg gaat staan bij school. Ik vind het leuk met mensen te werken en zou heel graag therapeut worden. En ja, dan misschien wat model lenwerk ernaast! Dit is zo'n mooie kans! Ik dacht: ik kan het gewoon proberen en dan zie ik het wel." Merlijne werd uitgenodigd voor testfotoshoots in Amster dam. Het resultaat was prachtig, zegt Chell Marcus van Ulla Models. Of de Groningse scholiere beroemd gaat worden, kan Marcus niet voorspellen. „Maar het feit dat ons team unaniem ja heeft gezegd, is wel een indicatie. We hebben afgesproken het de eerste jaren rustig aan te doen, zodat Merlijne op school kan focussen. Ze wil na de havo toegepaste psychologie gaan studeren." Merlijne heeft veel zin om te gaan beginnen. „Wel nog even oefenen met lopen op hakken, maar dat komt goed", zegt ze gniffelend. De Fransen hadden al een reputa tie. Volgens cijfers van het Euro- pean Trade Union Institute werd in Frankrijk, na Cyprus, van 2009 tot 2013 het meest gestaakt van heel Europa. „Zijn de Fransen écht altijd op vakantie of aan het staken?" vroeg de serieuze Britse krant The Daily Telegraph zich vorig jaar nog af. De komende periode doet Frank rijk zijn reputatie opnieuw eer aan. De meeste overlast wordt verwacht op het spoor. Donderdag is er een grote landelijke actie- en stakings dag van het spoorpersoneel. Vanaf volgende week dinsdag volgt zelfs een drie maanden lange staking. Uit solidariteit In de maanden april, mei en juni wordt 'parttime' het werk bij spoorbedrijf SNCF neergelegd. In totaal wordt 36 dagen gestaakt, in het ritme van twee dagen staken, drie dagen werken. Vanaf volgend jaar doet geleide lijk aan concurrentie haar intrede op het Franse spoor. Staatsbedrijf SNCF moet daarvoor worden klaar gestoomd, vindt de regering. „De Fransen zijn steeds meer gaan beta len voor een voorziening die steeds slechter functioneert", vatte pre mier Edouard Philippe het samen. Daarom wordt het bedrijf her vormd en krijgt nieuw personeel uitgeklede arbeidsrechten. Uit solidariteit met het spoorper soneel gaat ook het metropersoneel in Parijs donderdag staken. De medewerkers zijn bang dat zij op termijn ook moeten inleveren. „Wie zegt dat na de SNCF wij niet aan de beurt zijn?" aldus vakbond Unsa-RATP. Diezelfde donderdag gaan ook Franse ambtenaren massaal de straat op. Verspreid over Frankrijk worden 140 demonstraties ver wacht. De betogers en vakbonden zeggen dat de overheidsvoorzie ningen worden uitgekleed en amb tenaren er in salaris op achteruit gaan. i In totaal wordt op het spoor 36 dagen het werk neergelegd Niet alleen op het spoor, op straat en onder de grond, maar ook in de lucht wordt de komende tijd in Frankrijk gestaakt. Vakbonden bij Air France hebben al het personeel opgeroepen om aanstaande vrijdag en volgende week vrijdag het werk neer te leggen. De medewerkers eisen een salarisverhoging van 6 procent. Bij de dochteronderneming HOP! van Air France wordt aanstaande donderdag en vrijdag gestaakt door de piloten. Dat conflict gaat niet over het loon maar over de werkom standigheden: de piloten vinden bijvoorbeeld dat ze te vaak zes dagen achtereen moeten werken. ihaïl- -- VA frPU 1 Kras.nl/91133 of bel 088-0885 886 De wereld is Kras uise maandag 19 maart 2018 A Merlijne Schorren, fotos emil pabon Groningse in publiek Jinek gescout als model Caspar Naber Stitswerd —Merlijne Schorren A De foto die Claudio Minnai maakte van het tv-scherm. Nederlanders die de komende tijd naar Frankrijk gaan, kunnen hun borst natmaken. Bij de Franse spoorwegen wordt lan delijk actiegevoerd en gestaakt. Personeel van Air France gaat het werk neerleggen. En er komt een staking bij het metrobedrijf in Parijs. Frank Renout Parijs m - -^jdaires# j A We laten ons niet door jullie kapotmaken, is de boodschap van deze Franse spoorwerkers. fotoafp Geniet van de natuur en cultuur die deze streek rijk is! Proef een heerlijke moezelwijn in Cochem of pak de kabelbaan over de Rijn in Koblenz! Per MS Prinses Christina***+, incl. alle maaltijden aan boord O.a. Keulen, Cochem, Boppard, Rüdesheim en Koblenz Incl. busreis Nederland-Keulen v.v. - vertrek mei t/m sept. d&fr Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds PRINSES CHRISTIN4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7