Braaf politiek debat in Cadzand Dierenambulance heeft meer vrijwilligers nodig EN 19 Een Vlaamse mevrouw springt geschrokken opzij: wordt ze middenin de drukke winkelstraat in Sluis bijna omver gelopen door een achtjarig jongetje! En er volgen nog tientallen rennende kinderen. De kinderen doen mee aan de 'kidsrun' van de Zwinstedenloop. Het is de kern van de Zwinste denloop, in één moment verpakt. Het op zondag toch al zo drukke centrum van Sluis wordt tij dens het evenement nog eens extra gevuld met de 1.200 deelnemers aan de verschillende hardloopwedstrij den. En dat heeft gevolgen voor de duizenden argeloze - meest Vlaamse - bezoekers van Sluis, die op zondag voor de winkels en de horeca komen. Vlak voor de start van de halve ma rathon, zo'n anderhalf uur na de 'kidsrun', is er ter hoogte van het bel fort voor het winkelend publiek nau welijks een doorkomen aan. Met een kinderwagen al helemaal niet, mer ken nogal wat gezinnen. Slechts een enkeling klaagt erover. „Ach, dat heb je altijd", vertelt een vrouwelijke verkeersregelaar even verderop. Zij houdt aan de Sint An- nastraat, één van de twee toegangs wegen van Sluis, de auto's tegen tij dens de start van de halve marathon. En al is het deelnemersveld daar nog een lang lint en snel voorbij, toch le vert dat een file op. „De meeste men sen hier hebben er wel begrip voor", zegt ze. „Verderop in de wedstrijd lo pen de deelnemers meer uit elkaar, en moeten mensen wel eens een aan tal minuten wachten. Dan krijg je soms toch dingen naar je hoofd..." Dat zou de organisatie grotendeels kunnen voorkomen door start en fi nish net buiten Sluis te situeren. Maar gelukkig kiest die ervoor de las tige, maar veel mooiere weg door het historische centrum bij het evene ment te betrekken. In overleg met de lokale ondernemers worden daar wel concessies aan gedaan, vertelt Willy Schram, voorzitter van de organisa tie. „Na de start komen de deelne mers weliswaar door het centrum, maar daarna komen ze er niet meer." Het laatste stuk van de loop gaat door de oostelijke woonwijk van Sluis richting de Markt. Daardoor is al vijf minuten na de start in de win kelstraten niks meer te zien van het evenement: vrijwilligers rollen snel de afzetlinten weer op, verkeer komt Alleen na de start gaan we door het centrum. Daarna mijden wede winkelstraten weer op gang en alles is als vanouds. Alleen de Grote Markt staat de rest van de dag in het teken van het eve nement. Overigens trekt de Zwinsteden loop deze zondag door de kou min der publiek dan andere jaren. Bij de Parmabrug, altijd een populaire plek, staat maar een handjevol mensen, beschutting zoekend achter de dikke muren van de oude stadspoort of achter dikke bomen langs de Damse Vaart. Ook aan de finish staat het dit keer niet rijen dik. „Er zijn wel net zoveel mensen als anders", zegt orga nisator Schram. „Ze blijven echter niet lang op één plek staan. De lopers die binnenkomen, gaan ook meteen naar hun auto of de kleedruimte. Dat is met mooi weer inderdaad anders!" Het idee werd met gemengde ge voelens ontvangen door de Sluise politici. Hoewel sommigen van hen vrij dag vurige pleidooien hielden en er af toe best wat discussie ont stond, kwamen de deelnemers zelf nauwelijks met verrassingen of vernieuwende ideeën, ook niet toen 'grote' onderwerpen als kust- bebouwing, tweede woningenbe- leid en parkeren voorbij kwamen. Alle fracties betrokken hun be kende stellingen. Aan de organisatie - de dorps raad - lag het niet. Gespreksleid ster Isabelle Scherbeijn stak niet onder stoelen of banken dat de Cadzandse dorpsraad en het ge meentebestuur regelmatig met el kaar in de clinch liggen. Met haar prikkelende uitspra ken ('Ik ga stemmen om niet nog eens vier jaar bedonderd te wor den!') was zij uiteindelijk de meest uitgesproken 'deelnemer' aan het debat, zeker toen het ging over de vraag wat Cadzand-Dorp merkt van het 'grote geld' dat neerstrijkt in Cadzand-Bad. Chantage Toen de lijsttrekkers (en huidige wethouders) Jack Werkman (VVD) en Peter Ploegaert (CDA) aangaven dat camping De Betteld wil meebetalen aan een voetpad tussen -Bad en -Dorp, als die cam ping mag uitbreiden, noemde Scherbeijn dat 'chantage'. „Dus we krijgen dat voetpad alleen als we geen bezwaar indienen tegen die plannen?" De reactie van Werkman dat 'de dorpsraad in Cadzand wel erg vaak negatiefis', bracht even leven in de brouwerij. De Dierenambulance Zeeland heeft twee afdelingen: Vlissingen en Terneuzen. „Op Walcheren wer ken we met 26 vrijwilligers"ver telt coördinator Manon Stokvis. „Dat is prima. Maar in Zeeuws- Vlaanderen is het lastiger. Daar hebben we nu vijftien mensen." En dat is te weinig, zegt Stokvis. „Een aantal van hen heeft ook nog een fulltime baan. Daardoor zijn andere vrijwilligers bijna continue in de weer. Dat is niet de bedoeling." De Dierenbescherming, waar de ambulance onder valt, houdt daarom donderdag een wervings avond in Terneuzen. Om vrijwilli ger te worden, is specifieke kennis niet vereist. „Maar je moet natuur lijk wel dieren durven oppakken", geeft Stokvis aan. „Oók grote roof vogels, om maar een voorbeeld te geven." De infobijeenkomst vindt donderdag plaats op het kantoor van de Dierenambulance aan de Haarmanweg 53 in Terneuzen. Aanmelden: dierenambulance. zeeland@dierenbescherming.nl. maandag 19 maart 2018 Drukte in Sluis is nóg drukker tijdens de Zwinstedenloop De 'kidsrun': wie heel hard rent, blijft lekker warm. fotos peter nicolai Martijn de Koning Sluis Het is duwen en dringen tusen het win kelend publiek in het centrum van Sluis. - Willy Schram Het meest innovatieve voorstel moest komen van een oud-wet houder op leeftijd: Johan Pro voost. Hij pleitte tijdens een verkiezingsdebat in Cadzand als toehoorder voor het live uit zenden van raadsvergaderin gen, om zo de politiek dichter bij te brengen. Martijn de Koning Cadzand De Dierenambulance Zeeland heeft tien extra Zeeuws- Vlaamse vrijwilligers nodig om echt lekker te kunnen werken. Martijn de Koning Terneuzen BEMJIY IS0U?Pa$5I0'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61