Kinderboek India noemt Hitier inspirerend leider SROOVE 5 na de vluchtelingendeal met Turkije Op 18 maart 2016 sloten de EU en Turkije de deal die een eind maakte aan de vluchtelingenstroom tussen Turkije en Griekenland. De architect van die deal is ontevreden over de situatie nu. In vluchtelingenkamp Moria op het Griekse eiland Lesbos braken vo rige week gevechten uit tussen de kampbewoners en de politie. De vlam sloeg in de pan in het over volle kamp tijdens een protest te gen de uitzichtloze situatie waarin de asielzoekers zich bevinden. Aan het eind van de dag moesten elf mensen worden behandeld 'van wege traangas en paniekaanvallen', meldde Artsen zonder Grenzen. Zij, en talloze andere hulporganisa ties, wanhopen al maanden over de erbarmelijke toestanden op de ei landen. „We zijn gewend geraakt aan de beelden van de slechte omstandig heden waaronder asielzoekers le ven in de kampen daar. En daarom doen we er eigenlijk nauwelijks iets aan", zegt Gerald Knaus, directeur van de Europese denktank ESI. „Sommige mensen zijn zelfs blij met die beelden, omdat ze hopen dat het migranten afschrikt hier heen te komen." Teleurgesteld Oostenrijker Knaus is teleurgesteld. De directeur van het Europese ken niscentrum wordt alom gezien als de man die de omstreden Turkije- deal in de steigers zette. Hij leverde de politiek eind 2015 een blauw druk voor de oplossing van het pro bleem dat toen Europa overheerste: de duizenden vluchtelingen die elke dag in rubberbootjes vanaf de Turkse kust de oversteek waagden naar de Griekse eilanden, om een maal daar dwars door Europa ver der te trekken naar hun eindbe stemming, meestal Duitsland, Ne- Als je asiel aanvraagt is de kans klein dat je echt wordt teruggestuurd naar het vasteland derland of Scandinavië. Op 18 maart 2016 zetten de EU en Turkije hun handtekening onder een deal waarin Turkije beloofde alle mi granten die na die datum in Grie kenland aankwamen weer terug te nemen, in ruil voor miljarden euro's Europese steun aan de vluch telingenopvang in Turkije zelf. Het moest alle bootmigranten ontmoe digen om aan hun gevaarlijke reis te beginnen. Tegelijkertijd gingen de Griekse eilanden op slot: migranten mochten niet langer de veerboot naar het vasteland nemen. „Ik sta nog steeds achter de deal", zegt Knaus, twee jaar later telefo nisch vanuit zijn woonplaats Ber lijn. „Er was op dat moment geen alternatief. Al die bootjes... Dat moest stoppen. Alleen is de uitvoe ring niet zo geweest als had gemoe ten." Wat wel werkte: het aantal boot jes dat aankwam op de Griekse ei landen daalde drastisch. Wat een probleem bleek: wat doe je met alle vluchtelingen en migranten die al op de eilanden zijn en degenen die er ondanks de deal toch nog aanko men? Het gevolg: al twee jaar lang kampen de Griekse eilanden met overvolle opvangkampen en daar mee gepaard gaande onrust en op roer onder de migranten én de ei landbewoners. Er zitten nu nog 11.000 asielzoekers op de eilanden en daar komen er vrijwel iedere dag nog bij. „Een onmenselijke situa tie", vindt Knaus. De oorzaak: het falende Griekse asielsysteem. Of beter: het falende Europese asielsysteem. „We slagen er nauwelijks in om mensen die volgens de deal terug moeten naar Turkije ook echt terug te sturen. Mensen op de eilanden wachten maanden op beslissingen. Je zou zeggen dat we er in twee jaar tijd een functionerend systeem voor hadden moeten kunnen optuigen. Maar er is een gebrek aan focus nu het grootste probleem, de ongecon troleerde stroom vluchtelingen die door Europa trok, is opgelost." Maar ook nu komen er nog wekelijks meer mensen in bootjes aan op ei landen dan dat er worden terugge stuurd naar Turkije: zo kwamen er in januari 1.600 mensen met boot jes aan op de eilanden, 47 gingen er gedwongen terug. Waarom kan Griekenland niet wat Nederland doet, stelt weten schapper Knaus. „Bij jullie weten de meeste asielzoekers binnen een paar weken waar ze aan toe zijn. Natuurlijk is ook het Nederlandse systeem niet perfect, maar er zijn in ieder geval voldoende rechters en opvangfaciliteiten." Druk De druk op de Griekse eilanden wordt de laatste maanden iets min der. Kwetsbare vluchtelingen (ge zinnen, alleen reizende minderja rigen) worden door de Grieken als nog overgebracht naar het vaste land en daar tijdelijk in woningen ondergebracht. Het is geen oplos sing, stelt Knaus. Hij ziet dat het aantal mensen dat de oversteek waagt weer aan het stijgen is. „Het verhaal is nu al twee jaar dat als je asiel aanvraagt, de kans klein is dat je echt wordt teruggestuurd naar Turkije. Dan wagen mensen toch hun kans, ook omdat ze weten dat als de eilanden te vol raken ze misschien worden doorgestuurd naar het vasteland, en daar kun je met smokkelaars weer verder Eu ropa in. Kortom: de situatie is niet stabiel, de crisis kan weer oplaaien." ROTTERDAM Een kinderboek waarin Adolf Hitier zij aan zij staat met Mahatma Gandhi en Nelson Mandela, heeft voor veel ophef ge zorgd. Joodse organisaties hebben gevraagd het boek uit de handel te nemen. Het gaat om een boek over elf wereldleiders van een Indiase kinderboekenuitgever. Daarin staat Hitier prominent tussen an dere 'inspirerende leiders die hun leven hebben gewijd aan het ver beteren van het leven van de mensen in hun land'. Het drie jaar geleden versche nen boek wordt sinds kort ook on- line aangeboden. Verschillende joodse organisaties zijn woedend, maar volgens de uitgever is er geen reden het boek uit de handel te nemen. 'Hitier werd in de lijst opgenomen vanwege zijn leider schapskwaliteiten en zijn toespra ken, waarmee hij de massa's beïn vloedde', aldus een verklaring van uitgever B. Jain Publishing Group. Onbegrijpelijk, aldus Abraham Cooper van het Simon Wiesen- thal Center voor mensenrechten. „Mensen die het leven van hun landgenoten hebben verbeterd? Adolf Hitier? Van zo'n beschrij ving huilen nazi's vreugdetra nen." Cooper is bang dat jonge mensen een verkeerd beeld krij gen van wat een werkelijk grote en humanitaire leider is. FM ONLINE DAB+ MOBILE maandag 19 maart 2018 GO 'De crisis kan zo weer oplaaien' Cyril Rosman Rotterdam/Berlijn A Gerald Knaus, directeur van de Europese denktank ESI: „De situatie is niet stabiel." privéfoto - Gerald Knaus A In de kampen op het Griekse eiland Lesbos leven ongeveer 1.500 kinderen onder slechte omstandigheden, foto stichting sheltersuit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5