Bedrijven uit de inf ratechniek werken samen aan beter imago Schuur in Kruiningen vol met bijzonder en historisch materiaal )LEN 19 Alles opnoemen wat Huib Zweemer verzameld heeft? Zelfs een hele krantenpagina zou er te klein voor zijn. Het lijkt een heel ge wone schuur, daar aan de Zandweg in Kruiningen. Maar wie er binnenstapt, waant zich in een klein museum. Bene den gaat het over de watersnood ramp en de twee wereldoorlogen, maar wie de trap opgaat, vindt nog veel meer. „Tja, ik ben een verzamelaar", zegt Huib Zweemer (78). „Mensen verklaren me misschien wel eens voor gek. Dat neem ik dan maar op de koop toe." Liefhebbers van geschiedenis kunnen zich alleen beneden al uren vermaken. Er liggen vele tientallen boeken over de waters noodramp en de oorlogen. „Ik heb ze niet allemaal gelezen, hoor", grapt de eigenaar. Hij schat dat zijn collectie uit zeker 350 boeken be staat. „Maar ik meen dat ze er bij het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie wel 35.000 hebben. Dus dan heb ik nog maar 1 pro cent." De in Kruiningen geboren, maar in Yerseke opgegroeide Zweemer is ook trots op de omvangrijke col lectie originele kranten van na de Watersnoodramp van 1953. Het gaat niet alleen om Zeeuwse kran ten die zijn vader - ook een verza melaar - destijds bewaarde, maar ook om exemplaren van elders uit het land. Er is geen beginnen aan om alles op te noemen wat er ver der in de schuur aan de Zandweg te zien is. De 'gekste' dingen heeft de inwoner van Kruiningen in de loop van de jaren verzameld: Duitse propagandaboekjes, solda- tenhelmen, kogelhulzen, verduis- teringsfietslampjes, een zakboekje van een soldaat, het stuurwiel van een landingsvoertuig, een koek blik met het portret en uitspraken van Winston Churchill erop... Het is slechts een kleine greep uit alle spullen die keurig zijn uitgestald. Persoonlijk verhaal Aan sommige bezienswaardighe den zit een persoonlijk verhaal vast. Zoals de bomscherf die bijna op het hoofd van Zweemers oom terecht kwam bij een bombardement. Er is ook een embleem te zien dat op de baret van een Canadese soldaat heeft gezeten. Hij werkte in het noodhospitaal in Yerseke en bracht de avond wel eens door bij de ou- lk ben niet eens gericht op zoek naar al deze spullen ders van Zweemer. „Toen hij terug ging naar Canada, vroeg hij of hij een trouwfoto van mijn ouders mocht meenemen. Ik denk als een soort aandenken. In ruil gaf hij toen zijn embleem." Zweemer en zijn familie hebben zelf overigens niet heel erg geleden onder de Ramp en de oorlog. „Maar ik kan me nog wel herinneren dat de Duitsers in Yer seke door de straten marcheerden." Bezienswaardigheden Wie denkt klaar te zijn na beneden te zijn rondgeleid, komt bedrogen uit. Op de verdieping van de schuur liggen nog veel meer historische bezienswaardigheden. Het gaat om onder meer een originele rampen- fonds-eethoek, klokken, strijk ijzers, een wasketel, schelpen, type machines en een zeer grote collec tie oude gereedschappen. Zweemer kan er boeiend over vertellen. Een historische aardappelrooier en een cockshutt-tractor (geschonken door Canada na de Ramp) in een ander deel van de schuur maken het geheel compleet. „Ik ben niet eens heel gericht naar al die spullen op zoek, hoor", zegt de inwoner van Kruiningen haast verontschuldi gend. „Ik kijk bijvoorbeeld nooit op Marktplaats. Het is leuker om din gen 'per ongeluk' tegen te komen op rommelmarkten." Mensen of misschien zelfs schoolklassen die een keer willen komen kijken, kunnen voor een afspraak en rondleiding Huib Zweemer bereiken op telefoon nummer 0113-381854. Volgens Verhage leeft bij veel men sen nog het idee dat de infratech- niek - ook wel de grond-, weg- en waterbouw genoemd - een zwaar beroep is. „Allerlei machines en an dere hulpmiddelen hebben het werk verlicht. De naam 'grondwer ker' klinkt natuurlijk niet zo te lek ker. Wij hebben het liever over een 'medewerker infratechniek'. De Voogd Grijpskerke heeft sa men met netwerkbedrijf DNWG, opleidingsbedrijf Installatiewerk en de aannemers Siers, MVOI, Baas, CityTech en H4A het samenwer kingsverband BinnenINfra opge zet. Samen doen ze een poging om de sector populairder te maken bij de jeugd of eventuele zij-instro- mers. Heel wat jongeren lieten zich zaterdag informeren. Dat is hoop vol. „Want het wordt echt moeilij ker om mensen te vinden", be aamde Jan Pieterse van H4A. Vol gens hem komt dat deels door ver minderde belangstelling van de jeugd, maar ook door een toegeno men vraag van bedrijven nu de eco nomie aantrekt. „In z'n algemeen heid wordt de techniek onderge waardeerd", zei Pieterse. „En over onze sector is te weinig bekend. Hoe huizen worden gebouwd, is duidelijk, maar bijna niemand weet hoe stroom, gas en elektriciteit de woning binnenkomen. We zullen het als bedrijven vooral zelf moeten doen om de situatie te veranderen." maandag 19 maart 2018 BE 'Per ongeluk iets vinden is 't leukst' Rob Paardekam Kruiningen - Huib Zweemer Rob Paardekam Goes Bedrijven die actief zijn in de in- fratechniek hebben steeds meer moeite om goed geschoold per soneel te vinden. In een poging de sector wat populairder te maken, hebben ze de handen ineen geslagen. Zaterdag pre senteerden ze zichzelf in het Techniekhuis in Goes. „We moe ten werken aan ons imago", zei Rémy Verhage van aannemer De Voogd Grijpskerke. Huib Zweemer in zijn museum in Kruiningen. foto johan van der heijden John Buijk geeft uitleg aan Ruben de Pan (r). foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57