Aannemers juichen: bergen gestolen gereedschap terug 3 'Campagne oneerlijk verlopen', zeker1.800ongeregeldheden geteld schiedenis voor een Russische pre sident stemmen. Vandaag vier jaar geleden annexeerde Moskou het schiereiland in de Zwarte Zee. „Ik heb voor Poetin gestemd", vertelt winkelmanager Pavel (41) uit Sim- feropol. „Hij is in de huidige poli tieke situatie de enige die het land kan leiden. Je kan een paard niet tij dens de oversteek vervangen." Volgens Pavel wordt het de ko mende regeerperiode van Poetin 'stabieler' in Rusland: er zal de ko mende zes jaar vrede zijn. „Ik hoop niet dat het tot een Derde Wereld oorlog komt. Maar als het gebeurt, ligt het niet aan Poetin." Ingenieur Jevgeni Zjizin (29) uit Simferopol stemde tegen Poetin. „Hij overtreedt de kieswet, legt geen enkele verantwoording af en hield een oneerlijke campagne." Zoals vriend en vijand al verwachtte: Vladimir Poetin is winnaar van de Russische presidents verkiezingen. Volgens de exitpolls van gisteravond scoorde hij 70 procent van de stemmen en is hij verzekerd van een regeertermijn tot 2024. Zo'n 60 procent van de Russen heeft, zo stellen de exitpolls, zijn stem uitgebracht. Dat ruime per centage is voor Poetin zo mogelijk nog belangrijker dan de uitslag. Het geeft hem een stevig mandaat; ze ker tegenover het Westen dat al van oudsher kritisch is over zijn autori taire regeerstijl. Poetin is al sinds het jaar 2000 aan de macht. Hij was een keer pre mier en drie keer president. Zijn te genstanders maakten ook dit keer geen schijn van kans, onder meer omdat ze nauwelijks aan de bak kwamen in de media die ook onder invloed van Poetin staan. Pas vlak voor de verkiezingen kregen ze wel zendtijd en mochten ze aan tv-de- batten meedoen, maar aan die dis cussies deed Poetin zelf dan weer niet mee. Voor ontwerpster Joelia Tsjerova (28) maakt het allemaal niet uit. Ze heeft in stemlokaal 2044 in een zui delijke wijk van Moskou zojuist op de communist Pavel Groedinin ge stemd, iets wat helemaal niet bij haar jonge, vlotte verschijning past. „Het is een proteststem", bekent ze. „Videoblogger Joeri Doedj heeft een weddenschap gesloten dat hij zijn haren afscheert als Groedinin meer dan 15 procent krijgt. Er is niet langer de mogelijkheid om 'tegen allen' te stemmen. En dit was mijn manier om te laten zien, dat ik het helemaal gehad heb met dit sys teem", zegt Tsjerova. Dan had ze ook op de liberale kandidate Ksenia Sobtsjak kunnen stemmen, want die profileert zich bij uitstek als de kandidate 'tegen allen'. Maar het aanstootgevende gedrag van de televisiejournaliste en celebrity in het verleden, stuitte de ontwerpster tegen de borst. Op YouTube zijn nog altijd filmpjes van Sobtsjak te vinden waarin ze zich zuipend een weg baant door het leven. „Nee, daar kan ik niet op stemmen", verzucht Tsjerova. Rond stemlokaal 2044 hangt een feestelijke stemming. Er klinken vrolijke Russische popliedjes. In standjes kun je snuisterijen kopen. Twee clowns op stelten vermaken de kinderen en een man staat in de vrieskou sjasliek te bereiden. De grote afwezige de afgelopen tijd: Poetins sterkste opponent Aleksej Navalny. Hij kreeg niet de kans deel te nemen vanwege een juridisch bedenkelijke veroordeling wegens verduistering. Navalny zelfheeft opgeroepen tot een boy cot van de verkiezingen maar de meeste Russen hebben daar blijk baar geen gehoor aan gegeven. Duizenden van Navalny's waar nemers hadden zich gisteren over de stemlokalen verspreid om onre gelmatigheden te melden. Zij sig naleerden honderden overtredin gen, variërend van online-camera's die niets tonen (want te ver weg of gehinderd door gek geplaatste bal lonnen), tot personeel dat al voor opening van een stemlokaal had ge stemd, en stembussen die al voor aanvang deels waren gevuld. Beelden Ook zijn er beelden van een stem lokaal in Dagestan waar medewer kers duidelijk meerdere stembiljet ten in de stembus doen. Overal in Rusland zouden volgens Navalny's waarnemers mensen met bussen zijn rondgebracht om meerdere stemmen uit te brengen. De Russi sche non-gouvernementele organi satie voor eerlijke verkiezingen Go- los ('stem') noteerde een kleine 1.800 schendingen. Op de Krim konden de bewoners voor het eerst in de Russische ge- Nadat de politie twee inbrekers op heterdaad betrapte die bezig waren een auto open te breken, deed ze in vallen op meerdere adressen in Den Haag. Het resultaat sloeg in de bouw wereld in als een bom. Er werden rond de 300 koffers gevonden met daarin gereedschap als boormachi nes, elektrische zagen, freesmachi nes. Kostbaar materiaal dat de afge lopen tijd tot frustratie van veel aannemers uit hun busjes was ver dwenen. Massaal - gisteravond al rond de 18.000 keer - deelden ze onder collega-ondernemers de fo to's die de politie op Facebook zette van de stapels koffers, om elkaar op de vondst te wijzen. „Misschien een van jou spullen?" Hagenaar Cees Brölman weet in middels zeker dat er gereedschap van hem bij zit. Hij is al op het poli tiebureau wezen kijken. Twee keer Er werden rond de 300 koffers gevonden met daarin kostbare spullen werd zijn busje leeggeroofd. Bij el kaar voor zo'n 19.000 euro. Onge veer de helft is terug. Achter de stapels koffers op de politiefoto's gaat een hoop leed schuil, weet aannemer Brölman. „Er vallen bedrijven om. Er zijn tientallen gezinnen gedupeerd. Sommigen zijn meerdere keren per maand beroofd, soms wel vier keer." Even overwoog hij zelf ook met zijn bedrijf te stoppen. „Ik zat op het punt dat ik het niet meer kon ophoesten. Wéér alles opnieuw ko pen." De verzekering keert niets uit, omdat er geen braaksporen in zijn Ford Transit waren. Brölman overweegt om een plat form op te richten waar gedupeer den elkaar kunnen helpen. maandag 19 maart 2018 Kijk op de site bij /video voor een compilatie van de verkiezingen in Rusland. GO Nog zeker zes jaar Poetin Joost Bosman Moskou Een oude Rus in Buyonovo, ten noorden van Smolensk, pakt zijn stem biljet erbij voor de verkiezin gen van de nieuwe presi dent. FOTO AFP Vladimir Poetin heeft zijn stem uitgebracht, fotoafp De politie heeft dit weekend bij invallen in Den Haag honderden gereedschapskoffers met pe perdure inhoud gevonden, ver moedelijk allemaal gestolen. Twee mensen zijn aangehouden. In de bouwwereld klinkt gejuich. Maja Landeweer Den Haag De teruggevonden buit: koffers vol gereedschap, foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3