M 24 ZE WATERSNOODWEDSTRIJD VOETBALINTERLAND Kees Rijvers was een van de elf Nederlandse voetbalnamen in de Watersnood wedstrijd tegen Frankrijk die maandag 65 jaar geleden werd gespeeld:'Het was aan doelman Frans deMunckte danken dat zij niet uitliepen naar een nulletje of vijf. De KNVB slaat het aanbod af, ver moedelijk uit angst voor een enorm pak slaag van het grote Frankrijk. De nationale bond kiest voor een eigen wedstrijd, Neder- land-Denemarken op 7 maart in de Rotterdamse Kuip. Nederland verliest met 1-2, maar er wordt wel 200.000 gulden opgehaald voor het Rampfonds. Dé Watersnoodwedstrijd Vijf dagen later vindt in Parijs het duel plaats dat de geschiedenis in zal gaan als dé Watersnoodwed strijd. Bram Appel en Theo Tim mermans, spelend voor respectie velijk Stade de Reims en Nïmes, nemen het initiatief en stellen een team samen dat het opneemt te gen het Franse elftal. Het is een ba siselftal dat op doelman Frans de Munck (1. FC Köln) na bestaat uit louter spelers die in Frankrijk het brood verdienen met voetbal. In Nederland is er nog geen betaald voetbal, de KNVB houdt dit angst vallig tegen. Tien clubs hebben zich in 1952 wel afgescheiden van de KNVB en spelen onder toezicht van de Ne derlandse Beroepsvoetbalbond (NBVB) hun wedstrijden. Talent volle Nederlandse voetballers kie zen voor het profavontuur over de grenzen, dat ze hierdoor worden uitgesloten voor het Nederlands elftal nemen ze voor lief. De Ne derlandse profs worden door de KNVB, waar Karei Lotsy als al leenheerser op dat moment met de scepter zwaait, weggezet als 'uitschot'. In Breda voetbalt Rijvers tussen 1944 en 1950 als amateur voor NAC. Werken doet hij bij de PTT. „Voor een salaris van 135 gulden per maand", vertelt hij. „Op een gegeven moment heb ik bij NAC om 100 gulden per maand ge vraagd." Zijn vrouw Annie vult aan: „En een kachel! Want we zou den net gaan trouwen." Rijvers kan er nu wel om lachen. „Ik was het zat. Ik zag aan alle kanten hoe allerlei spelers op weg werden ge holpen, iets werd toegeschoven, Bertus de Harder was absoluut de man van de wedstrijd maar ik wilde zelf ook wel wat. Het was al 1949, dus ik heb maar een paar maanden kunnen profi teren van die maandelijkse toe lage. Ik heb altijd gezegd: 'wanneer ik de kans krijg, ben ik weg'. Faas Wilkes was al vertrokken (naar In- ter Milaan, red.), ik wilde ook." In 1950 krijgt Rijvers de moge lijkheid naar Saint-Étienne te ver kassen en hij twijfelt dan ook geen moment. In drie periodes tussen 1950 en 1962 speelt hij bij de club, onderbroken door intermezzo's bij Stade Francais en Feyenoord. In 1963 neemt hij bij NAC afscheid als speler. Sinds die eerste jaren in Frankrijk hebben hij en zijn vrouw hun hart aan het land ver pand en komen ze er nog jaarlijks. 'Alleen maar aanvallers' Terug naar de Watersnoodwed strijd. Rijvers: „Frankrijk kwam op de verwachte 1-0 voorsprong. Het was aan De Munck te danken dat zij niet uitliepen naar een nulletje of vijf. Maar ook aan Bram Appel, begonnen als rechtsbuiten, die naast Cor van der Hart in de ver dediging plaats nam. We speelden met een team van bijna alleen maar aanvallers, moet je weten. Later is Appel weer naar voren ge gaan en scoorde hij ook nog. Die andere treffer was van Bertus de Harder. De Harder was absoluut de man van de wedstrijd." Die wedstrijd, eindigend in 1-2, in het Parijse Pare des Princes zou de boeken ingaan als de Waters noodwedstrijd. Maar ook als dé wedstrijd die indirect leidde tot de invoering van het betaalde voetbal in Nederland, als hét duel dat de halsstarrigheid van de KNVB doorbrak. De Nederlandse profs over de grenzen werden in ere hersteld en ook weer opgenomen in het Ne derlands elftal. Kees Rijvers zou samen met Faas Wilkes en Abe Lenstra nog jarenlang het zoge naamde 'Gouden Binnentrio' van Oranje vormen. We schrijven 12 maart 1953 wan neer een elftal van Nederlandse profvoetballers in het buitenland aantreedt tegen de nationale elf van Frankrijk in een benefietduel waarvan de op brengst naar de slachtoffers van de Watersnoodramp zal gaan. Het ge legenheidselftal wint verrassend van Les Bleus, een grootmacht in het internationale voetbal van die jaren. Bredanaar Kees Rijvers (Princenhage, 27 mei 1926) was er bij en nog de enige overlevende die destijds namens dat alterna tieve Oranje binnen de lijnen trad. In de late avond en nacht van 31 januari op 1 februari 1953 rijdt Kees Rijvers in zijn Renaultje met zijn vrouw Annie en hun twee kinde ren vanuit Frankrijk naar Breda. Rijvers voetbalt bij Saint-Étienne maar wil die avond terug naar Ne derland. De schoonzus van Rijvers ligt op sterven en het gezin maakt de late reis om nog afscheid te kunnen nemen. Het is noodweer: storm en zware regenval maken dat de we- gen haast onbegaanbaar zijn. Op en langs de weg liggen afgerukte takken en omgewaaide bomen. Wanneer de familie onderweg is, breken in Zeeland de dijken door. De Sint-Ignatiusvloed, beter be kend als de Watersnoodramp, vol trekt zich. „Het verbaasde me ei genlijk niet dat er iets ernstigs ge beurd was", herinnert Rijvers zich nog goed, „zo ging het tekeer. Dat het een ramp van die orde zou zijn, werd natuurlijk pas later dui delijk." In de loop van februari van dat jaar biedt de Franse voetbalbond aan een benefietwedstrijd te spe len tegen Nederland ten behoeve van de slachtoffers van het drama. maandag 19 maart 2018 Z.V 'Uitschot' schittert in Parijs Robert Daniels Breda De mannen die het tegen Frankrijk opnamen op 12 maart 1953. V.l.n.r. staand: Gerrit Vreeken, Rinus Schaap, Cor van der Hart, Frans de Munck, Joop de Kubber, Arie de Vroet. Gehurkt: Bram Appel, Kees Rijvers, Jan van Geen, Theo Timmermans, Bertus de Harder, foto spaarnestad fotoarchief carrière, en met name op de Watersnoodwedstrijd van 1953. fotoramon mangold/pix4profs - Kees Rijvers (91) Kees Rijvers kijkt terug op zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24