ss i 23 GEWELD TEGEN POLITIE t Politieagent Martin van Els (56) werd tijdens zijn werk in zijn hals gestoken. Dat had een enorm effect op iedereen in zijn omgeving. „Ik heb heel veel geluk gehad", zegt hij terugblikkend op die dag in november. Ik zou best met de dader in gesprek willen, tenminste, als hij zich niet meer verward gedraagt Twee meter groot was-ie. Ik her inner me dat ik nog naar oogcon tact zocht." Tot een gesprek, of iets wat daarop lijkt, komt het niet. De jonge twintiger zwaait met een mes en steekt politieagent Martin van Els in zijn nek. De agent wordt geraakt ter hoogte van zijn adamsappel. „Het ging zó snel. Ik had niet eens in de gaten dat hij een mes had. Ik bloedde meteen hevig, maar kon op mijn benen blijven staan. Ik weet nog dat ik dacht: ik ga hier ter plekke dood." Het is 23 november 2017. Even eerder staat er opeens iemand van Bureau Jeugdzorg aan de balie van het politiebureau aan de Kas teel-Traverse in Helmond. Het is begin van de middag en hulp is gewenst. Een 21-jarige cliënt van Jeugdzorg, die even verderop woont, weigert mee te werken bij zijn uit zetting. Martin van Els (56) besluit pools hoogte te gaan nemen. Hij neemt zijn 21-ja- rige collega Sam mee. Pas twee jaar in dienst, maar een boom van een kerel. Martin werkt zelf al 35 jaar bij de politie. Hij heeft wel vaker momenten meegemaakt waarvan hij achteraf dacht: dat is goed afge lopen. Op alles voorbereid dus, zou je kun nen zeggen. Het tweetal is in uniform. Wanneer een medewerkster van Jeugdzorg de tussendeur heeft geopend naar de derde verdieping, maakt de politie zich kenbaar. Ze kloppen aan en zeggen dat ze even wil len praten. Dan vliegt de deur open. Drijvend op adrenaline blijft Martin hel der. „Ik wilde mijn collega niet alleen laten, maar ik kon niet anders", zegt Martin, die van de trap sprint en contact zoekt met de meldkamer. Versterking en ambulances zijn er binnen no-time. Het lukt collega Sam om de aanvaller te overmeesteren. „Hoe dat is gelukt? Kijk de voorlichtingsfilmpjes er maar op na", zegt Sam, die inhoudelijk niet op de arrestatie mag ingaan. Martin wordt met loeiende sirenes naar het Elkerliek zie kenhuis overgebracht Intensive care Helma van Els (48), de vrouw van Martin, zit dan nog nietsvermoedend thuis met hun zoon (11). Twee agenten bellen aan. „Ze ke ken bedroefd en pakten mijn arm vast. Ik weet nog dat ik zei: is het Martin of onze dochter Roos?", zucht Helma, die het te kwaad krijgt als ze weer aan het moment denkt. „Ik heb hier al die jaren nooit reke ning mee gehouden. Sta je op een donder dagmiddag met je twee jonge kinderen op de intensive care." Collega Sam zat in die uren na de aanval op het bureau. „Dan begin je die film steeds opnieuw af te draaien", vertelt de jonge agent. „Dit meemaken, dat gun je niemand. Hoe kan dit zijn gebeurd? Het mooie is wel dat onze organisatie dan één grote familie is. Je vindt steun bij elkaar. Ik kon pas weer normaal nadenken toen ik hoorde dat Mar tin buiten levensgevaar was", reconstrueert Sam. „Die dagen daarna was ik erg ver moeid, ik kon me nauwelijks concentreren." Teamchef Heinie Cornelissen moet direct na zo'n moment de moraal zien hoog te houden bij zijn mannen. „Sommige directe collega's moesten die avond alweer de straat op. Na dit soort ingrijpende gebeurtenissen wordt altijd het Team Collegiale Onder steuning (TCO) opgeroepen. Iedereen kan dan zijn verhaal en emoties kwijt", zegt Cornelissen, die na het steekincident ook zo snel mogelijk de familie van Martin wilde informeren. „En uiteraard wordt ook burge meester Elly Blanksma op de hoogte ge bracht. Ook zij was persoonlijk geraakt door het bericht." Martin van Els wordt na de aanslag direct geopereerd. Het is medisch gezien een nogal technisch verhaal. Maar waar het op neer komt: hij heeft geluk gehad, veel geluk zelfs. „Het was millimeterwerk", zegt Martin, die elke ochtend in de spiegel met het litteken wordt geconfronteerd. Hij verblijft ruim een week in het Elkerliek en wordt dan ontsla gen. Maar vervolgens belandt hij opnieuw in een ziekenhuis in Nijmegen, omdat de wond begint te ontsteken. Een tweede ope ratie blijft hem bespaard. De wond heelt plots toch vanzelf. „Ik heb echt een aantal engeltjes op mijn schouder gehad." In de dagen en weken na die 23ste novem ber wordt Martin overspoeld door reacties. „Ik heb honderden kaarten ontvangen, uit alle hoeken van het land. Zo schreef een in specteur uit Amsterdam me dat hij een zelfde soort situatie had meegemaakt. Bij hem kwam alles weer terug. Geweld tegen de politie, dat grijpt ieder korps aan. Ieder een kan erover meepraten." Uniform Op het bureau aan de Kasteel-Traverse ko men willekeurige Helmonders langs om te informeren hoe het met Martin is. En ook op het intranet van de politie steekt ieder een hem een hart onder de riem. „En verder is burgemeester Blanksma op ziekenbezoek geweest (kleine foto). Ze heeft daarna her haaldelijk contact opgenomen." Inmiddels is het maart en is Martin weer voorzichtig aan het werk op het bureau. Uit eindelijk gaat hij straks ook de straat weer op. „Als hij over een tijdje weer van huis gaat in zijn uniform, zal dat best even moei lijk zijn", zegt Helma. „Ook de kinderen zijn daarmee bezig. 'Toch nog niet in uniform, pap?', vragen ze dan. Ik vind het zo knap hoe Martin hiermee omgaat." Want Martin blijft er ogenschijnlijk koel onder. Tijdens het gesprek met alle betrokkenen grapt hij af en toe wat. Als zijn vrouw het moeilijk heeft, knijpt hij in haar hand. „Ik zou best met de dader in gesprek willen. Tenminste, als er normaal met hem gesproken kan wor den. Als hij zich niet meer verward ge draagt. Dan kun je de vraag stellen: waarom heb je dit nou gedaan?", zegt Martin. „Ik denk dat ik de boel aardig kan relativeren door mijn ervaring. Ik heb al veel gezien en meegemaakt. Maar vergis je niet: dit draag ik de rest van mijn leven met me mee." Martin heeft aangifte gedaan tegen de 21- jarige man die hem aanviel. Begin deze maand diende de eerste pro-formazaak. Daar besloot de rechter dat de verdachte on derzocht moet worden in het Pieter Baan Centrum. De volgende zitting is 14 mei. maandag 19 maart 2018 2V Politieagent Martin van Els (tweede van links) heeft veel steun aan zijn collega's, nadat hij in november in zijn hals gestoken werd. fotomeulenhof Die ene bijna fatale dag Bart Hoffman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23