Matthaus 22 MEDIA &f VINCENT LUISTERT RADIO Groots, meeslepend en van een 'Michael Jackson-achtig kaliber'. Zo worden de concerten van Beyoncé wel omschreven. Vandaag begint de kaartverkoop voor haar On the Run Tour in de Johan Cruijff Arena. Verwacht wordt dat de kaarten binnen no time zijn uitverkocht. Twee jaar geleden was het in een kwartier gebeurd: alle ruim 50.000 kaarten voor Beyoncés Formation World Tour waren binnen een mum van tijd weg. Dat zal waarschijn lijk vandaag niet anders zijn als om 10.00 uur de verkoop voor haar nieuwe con cert (19 juni aanstaande) van start gaat. Wie het lukt om kaarten te bemachtigen, slaat daarnaast twee vliegen in een klap. Beyoncé geeft het concert namelijk samen met haar man Jay-Z. „Ook een fe nomeen, maar ik ga straks toch echt voor haar", bekent popkenner Leo Blokhuis. „Voor hem heb ik meer een professionele nieuwsgierigheid, maar voor Beyoncé zou ik echt de hoofdprijs betalen." Blokhuis is niet de enige met deze voorkeur. Ver wacht wordt dat de meeste Nederlandse bezoekers speciaal voor haar komen. Wat maakt haar toch zo bijzonder? Jay-Z is ook een fenomeen, maar ik ga straks toch echt voor Beyoncé Zij is de good girl en Jay-Z de bad guy. Dat heeft ze mee", vindt Blokhuis. „Bij mij kan ze weinig ver keerd doen. Haar laatste album Lemonade vind ik heel erg goed. Het is een heel persoonlijk album. Waar ze écht dingen durft te zeggen, en verstan dige dingen ook. Zowel vanuit haar privéleven, over haar troubles met haar relatie, als over dingen Wat ThrillervanMichael Jacksonis voor Radio 10's Top 810 van de jaren 80, wat Bohemian Rhapsody is voor de Top 2000, dat is de Matthaus Passion voor de Hart Ziellijst van NPO Radio 4. De onbetwiste nummer één! NPO Radio 4 wordt langzaam omgebouwd van goede oude radiozender tot 'het klassieke muziekplatform van Nederland'. De zender is daar slechts een onderdeel van. Online kun je duizenden uren aan concertregistraties terug luisteren, er zijn klassieke playlists voor alle stemmingen, Radio 4 twittert en facebookt dat het een aard heeft, ja, je kunt zelfs op Spotify terecht, waar Radio 4 de onbegrensde liefde voor de klassieke muziek deelt met de luiste raar. Je kunt joggen met Mozart, Ravel of Dvo rak, chillen met Schubert of een energyboost krijgen met Phiiip Glass. Bah! Denken sommigen. Waarom nou weer, al die veranderingen. Het was toch goed. Cool! Zeggen anderen. Ik hoor eens iets anders dan Justin Bieber, ik hoor nu Heinrich Biber, die gast die kende ik nog niet. De barok, dat is toch best gaaf- Radio 4 wil graag nieuwe luisteraars berei ken, want de oude worden steeds ouder en oude mensen: ze gaan, zoals wij allen eens gaan en dan nemen wij de radio mee ons graf in. Met de tijd mee. Dat betekent dat Licht op Vier misschien net iets te zwaar was, het is ver anderd in De Muziekfabriek, compleet met een sidekick naast de presentator. Met de tijd mee. Appen met Ab Nieuwdorp. Op zoek naar jouw verhaal bij de muziek. Mijn Matthaus! Ach,vroeger, dat was wat, hoor ik de warsen van verandering denken. Toen luisterden we elk jaar op Palmzondag met zijn allen naar de hele Matthaus Passion en als je het waagde er doorheen te praten, werd je naar je kamer gestuurd en mocht je een week later pas weer beneden komen, dat zou je leren. Maar weet dan, warsen, op Palmzondag naar de Matthaus Passion luisteren kan nog steeds. Sterker nog, de Matthaus wordt dit jaar twee keer uitgezonden, je kunt vanavond al de uit voering van de Bachvereniging vanuit de Doe len live meemaken. Radio 4 biedt meer muziek dan ooit, bekend en onbekend. Er is elke avond een live concert te horen. Er zijn meer manieren dan ooit om die muziek aan de man/vrouw te brengen. De zender is gewoon minder saai geworden, dat is even wennen. Quote van de dag Jan Smit is niet boos Hoofdrol Martens die in een veel groter verband gezet kunnen wor den, zoals black pride. „Ik denk dat zij voor veel mensen een enorm in spirerende vrouw is, omdat ze niet alleen waan zinnig goede muziek maakt, maar ook echt iets te zeggen heeft." Het is niet de eerste keer dat Beyoncé en Jay-Z samen op tournee gaan. In 2014 deden ze dat al met hun eerste On The Run Tour. Europa werd tijdens deze tour nauwelijks bezocht, wat ook een verklaring kan zijn voor het ver wachte succes. Blokhuis: De kaarten voor Beyoncé beginnen al bij 25 euro, dus dat is voor elke beurs haalbaar. Ook al zit je dan op de buitenste ring bovenaan tegen de reclameschotten: je bent er ondertussen wel gewoon bij." Hoeveel minuten het deze keer gaat duren voor dat alle kaarten de deur uit zijn gevlogen, durft or ganisator Mojo niet te zeggen. „Het blijft specule ren, maar het is Beyoncé twee jaar geleden ook in een kwartier gelukt. En ze is nog nooit met Jay-Z in Nederland geweest. Het is een unieke ervaring dat ze samen op het podium staan." Mojo heeft niet veel vergelijkingsmateriaal: „Er zijn geen andere vrouwelijke artiesten, zoals bij voorbeeld Kathy Perry of Rihanna, die hier in zo'n grote zaal hebben gestaan als Beyoncé nu." Wie naar Beyoncé wil, mag met recht hoge ver wachtingen hebben. Volgens Blokhuis zijn er op dit moment weinig artiesten die zo'n complete show neer kunnen zetten als zij dat kan. „De shows zijn van Michael Jackson-achtige propor ties. Ze zijn een lust voor het oog én voor het oor." Ik kan niet zo goed naar mezelf kijken maandag 19 maart 2018 Bonne Kerstens —Leo Blokhuis Reageren? vincent@persgroep.nl TOPPERS Jan Smit vindt het niet verve lend dat zijn col lega's op zoek zijn naar een vijfde zanger voor Toppers in Concert. Smit is voor het eerst bij de hele show betrokken. „We zoeken iemand die een medley mag doen. Een malig, that's it." FILM Maaike Mar tens, Ursula in hitserie De Lui zenmoeder speelt een van de hoofdrollen in de nieuwe film van Johan Nijenhuis. Het wordt haar eer ste grote filmrol. Titel en rest van de cast worden binnenkort be kendgemaakt. M A Jay-Z en Beyoncé samen op het podium (boven) en (links) bij een gala. foto's getty IMAGES komedieserie De kans is klein dat Thomas Acda naar het vijfde seizoen van de Jeuk kijkt, waarin hij weer een hoofdrol speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22