tt Nieuwland zet strijdtietsen in bij verzet tegen containers Trekdijk Domburger Louw Bastiaanse (85) gehuldigd bij jaarconcert EN 19 Op zijn 85ste speelt Louw Bastiaanse nog steeds graag de bariton. De muziek en het blazen houden de jubilaris fit. Bij het veertigjarig jubileum bij Brassband Apollo vroeg de PZC-verslaggever aan Louw Bastiaanse hoe lang die nog dacht door te blazen. Zaterdag vierde de Domburger (85) zijn ze ventigste jaar bij Apollo. Hij speelt nog wel even door. Hij had méér door dan hij liet merken, zaterdag toen diverse rijen in het Schuttershof zich vul den met zijn familie voor de jaar lijkse uitvoering van Brassband Apollo. Het was de derde huldi ging die Louw Bastiaanse mee maakte als lid van de muziekver eniging. Maar diamantjes zaten er niet eerder op de gouden speld van de Koninklijke Nederlandse Mu ziek Organisatie (KNMO). Die kreeg hij uitgereikt door wethou der Jaap Melse. Op zijn 85ste speelt Bastiaanse nog graag de eerste ba riton. De jaren gaan tellen, maar met de longen is niks mis. Het bla zen, de muziek en de gezelligheid houden je fit, gelooft hij. „En be wegen, bewegen. We hebben ge tennist, gebadmintond, we zijn strandliefhebbers. Bij mooi weer gaan we het duin over." Alleen willen nu de benen niet meer zo, merkt hij. Muziekliefde De muziekliefde heeft hij van zijn moeders familie, Jobse. Zijn broer Klaas was ook muzikaal en geta lenteerd. „Helaas is die bij de Be vrijding, bij het bombardement van Domburg, omgekomen. Mijn vader ook, die dag." Een jaar na de oorlog meldde Louw Bastiaanse zich bij de muziekvereniging. „Met Ko Provoost en Piet de Pag- ter. We gingen met zijn drieën naar een oudere muzikant en die bracht je bij wat je het meest nodig had. Notenschrift opzeggen, iets zingen. Je kreeg niet meteen een instrument. Na een tijd gingen de leden in de pauze van de repetitie stemmen of ik lid mocht worden. Iedereen was voor, op één na. Die heb ik nooit kunnen vinden", lacht hij. Vanaf toen bepaalde Apollo het leven. Slechts anderhalf jaar was Bastiaanse geen lid. Dat was tijdens zijn militaire dienst. Hij werd als negentienjarige mari nier naar Nieuw Guinea gezon den. „Stel je voor. Ik was nooit ver der dan Goes geweest..." Hij was net twee dagen thuis uit de tropen Een oudere muzikant bracht je bij wat je het meest nodig had toen de muziekvereniging al aan de voordeur stond. „Dat was schrikken! Maar wel leuk." Na zijn diensttijd kon Basti aanse aan de slag als tuinman bij zeehospitum Zonneveld in Oost- kapelle. Daar leerde hij zijn Riek kennen, die daar in de verpleging werkte. „Ik werkte ook nog een tijd in de wegenbouw en ik heb een bloemenwinkel gehad in Domburg." Bastiaanse was ook een tijdlang beheerder van het dorpscentrum Schuttershof, thuisbasis van Apollo. Hoofdrol Ook in het gezin Bastiaanse, twee zoons, drie dochters, speelde Apollo de hoofdrol. De drie doch ters speelden ook, Ineke nog steeds. Kleindochter Patricia Geertse is nog ruim tien jaar diri gent van de brassband geweest. „Als we eens weg gingen, keken we altijd eerst of er niets met de muziek was", vertelt Riek Basti aanse. „We hebben eens eerst een concours gedaan in Middelburg en daarna door naar Duitsland. Hal verwege de nacht kwamen we op het vakantiepark", weet Basti aanse nog. Mooie herinneringen hebben ze aan de reizen met de boerenkapel, De Deurdouwers. Spelen in Basel en op de trappen van de Sacre Coeur in Parijs. Riek ging altijd mee. Bastiaanse: „Riek was altijd één van de trouwste aanhangers. Maar in de muziek heb ik haar niet gekregen." Als aanvulling op de leuzen die in het halve dorp op de ramen hangen en die steeds terugkeren op De Roode Leeuw, voorzagen vijftig Nieuwlanders zaterdag oude fietsen van strijdkreten die sindsdien de toegangswegen naar Nieuwland markeren. De boodschappen: 'Con tainers? Beter ten have gekeerd dan ten hele gefaald', en 'Categorie 3, dat trekken we nie!' De leuzen werden zaterdag in het dorpshuis Ons Hoekje gemaakt, samen met Mid delburgse politici die zich aange sproken voelden. Dat was wederom de oppositie: LPM, SP, D66 en GroenLinks. De werkgroep Trekdijk van de Dorps raad Nieuw- en Sint Joosland over legt ook met wijkvereniging Mor- tiere, zegt organisator John de Rijke. „Daar beginnen mensen ook ongerust te worden." Het besef groeit door wat voor omgeving straks schoolkinderen en forenzen tussen Middelburg en Nieuwland fietsen. „En dat allemaal omdat Middelburg de grond te gelde moet maken vanwege de slechte financi ële positie van de gemeente. Kijk naar wat het in de stad mocht kos ten, de schouwburg en het Gat. De gemeente heeft de grond jaren ge leden gekocht, maar het vruchtge bruik bij de vorige eigenaar gelaten. Die heeft daar nooit iets voor hoe ven betalen. Als het de gemeente om geld gaat, hadden ze zeker een ton kunnen vangen." Daar ging het vooral over. De fietsen worden ze ker tot de verkiezingen ingezet. Za terdag stonden ze op de politieke verkiezingsmarkt in Middelburg. Aan de trekdijk Cat. 3 ÊjÜdat trekken we nie maandag 19 maart 2018 WA Zeventig jaar blazen bij Apollo Claudia Sondervan Domburg Op 85-jarige leeftijd is er nog niets mis met de longen van Louw Bastiaanse. foto ruben oreel - Louw Bastiaanse Sneeuwjacht en ijzige oosten wind vinden de Nieuwlanders niet zo bar als het vooruitzicht van containers en loodsen die het dorp achter de Trekdijk nog verder isoleren dan de A58 en bedrijventerrein ZEP Claudia Sondervan Nieuw- en Sint Joosland ontainers? nnfëfekee De fietsen blijven zeker tot verkiezingsdag paraat, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19