Kerk hoopt op eigen dominee na vertrek Bredeweg 17 Meer dan drie uur heeft Dimitris Papanikitas in de kou staan wachten tot de bus van Bluf aankomt bij concertzaal Trix in zijn woonplaats Antwerpen. Onder zijn arm heeft hij het album Umoja, op vinyl, waarvan hij de hoes wil laten signeren. Hij is een van de weinige Belgen die al jaren fan is. Hij staat er versteld van dat zijn lievelingsband, die al twintig jaar in Nederland aan de top staat, nu eindelijk ook Vlaanderen lijkt te gaan veroveren. Hij weet zeker dat het succes ze niet naar hun hoofd zal stijgen. „Ze blij ven zichzelf. Dat is wat ik zo mooi vind aan ze. Ze hebben geen dikke nekken. Ze lopen niet naast hun schoenen. Dat appreciëren we hier wel." Het is een bijzondere zaterdag. Een van tegenstellingen. Het is op de kop af zeventien jaar geleden dat drummer Chris Götte dodelijk ver ongelukte. Ook op een zaterdag dat er 's avonds gespeeld moest worden. Niet voor niets staat Götte's lieve lingsliedje 'Oog in oog' op de setlijst, evenals het zelden gespeeld 'Vrien den', waarin de bandleden bezingen hoe ze hem missen. Maar het is vooral een feestdag. De single 'Zoutelande', waarop de Bel gische zangeres Geike Arnaert mee doet, staat sinds vrijdag op t in Vlaanderen. „Ook gefeliciteerd met je nummer t-hit", zegt bassist Peter Slager als begroeting, wanneer ze tij dens de soundcheck het podium komt oplopen om het liedje te oefe nen. Even later, in de kleedkamer, is er champagne, van de Belgische pla tenmaatschappij. „Eén in de Airplay Chart", somt productmanager Charley Beyen van Sony op. „Eén in de Top 30 van Radio 2, één in de Fa voriete 40 van Q_Music, één in de MNM Top 50, één in de Clicklike 40 van MNM en één in de Voxpop van Radio 1." 'Zoutelande' scoort vrijwel overal, een unicum in het verzuilde Vlaamse radiolandschap. „Het is on waarschijnlijk", zegt Arnaert. „Dat had niemand zien aankomen, denk ik. Ik althans niet. Het is supermooi om mee te mogen maken." Dromen Trix, waar 1.100 bezoekers in pas sen, is al weken uitverkocht. „Voor het eerst zijn er meer Belgen dan Nederlanders", vertelt Blof-mana- ger Lesley Grieten. De verhouding is 60/40. „En de vorige keer was het hier niet helemaal vol." Het is iets waarop de groep niet meer had durven hopen. „Je moet nooit te bescheiden dromen", adviseert zanger Paskal Jakobsen het publiek tijdens het concert. „Want zelfs na 26 jaar komt een droom soms uit." In de crew van Blof werken een paar Vlamingen, zegt hij tussen twee nummers door met een brede grijns op zijn gezicht. „Die waren altijd gefrustreerd dat hun vrien den ons niet kenden. Nou, dat be gint dus langzaam te veranderen." Alleen drummer Norman Bonink weet hoe het is om bekend te zijn in België. Voor hij toetrad tot Blof vierde hij er triomfen met Frank Boeijen. „Ik zat vanmiddag te lun chen in Antwerpen. Zegt een vrouw tegen me: 'Jij bent toch Norman, van Blof? Ik volg je al 25 jaar, sinds ik je zag spelen met Frank Boeijen.' Nu nam ze haar dochter mee. Die is ook fan geworden." Uit analyses van voorkeuren op Spotify blijkt Blof het opvallend goed te doen onder luisteraars tus sen de achttien en de twintig. In Vlaanderen hebben die nog een heel oeuvre te ontdekken. „Zie je dat jongetje?", zegt Grieten terwijl hij vanuit de coulissen naar de eerste rij wijst. „Die zingt alles mee. We zien steeds vaker jongeren bij concerten. Hier in België is 'Zou telande' echt de sleutel tot een schat kamer. Ze hebben nog 160 liedjes om te ontdekken." Als bij de laatste toegift 'Zoute lande' aan de beurt is, zegt Jakobsen, nadat Arnaert onder ovationeel ap plaus naast hem is komen staan: „Nou, dat was geen verkeerde keus om met Geike dat nummer uit te brengen. Dank je wel, lieve schat. Het is een mooie reis samen, hè." Hij is nu actiefin Wekerom in Gel derland. Volgens dominee De Heer uit Middelburg, die als consulent ac tiefis in Kruiningen, is het voor het eerst na het vertrek van dominee Gerrit Bredeweg dat de gerefor meerde gemeente in Kruiningen een poging doet om weer een vaste dominee te krijgen. „Er is al wel sprake van een band", legt De Heer uit. „Dominee Van Boven is kort na het vertrek van Bredeweg al een keer voorgegaan in Kruiningen." Volgens De Heer is de ledenvergadering van de gereformeerde gemeente in Kruiningen onlangs rustig verlo pen. Het ledental van de kerk is vol gens hem gedaald van pakweg 1.200 naar 950. „Natuurlijk is het fijn dat het grootste deel van de mensen de kerk trouw is gebleven, maar er is ook nog veel verdriet over wat er is gebeurd." Bredeweg verliet eind vo rig jaar de gereformeerde gemeente na een slepend conflict met voorma lig diaken Henk Jansen. Hij kerkt sindsdien met zijn volgelingen in het dorpshuis. Inmiddels is bekend dat er plannen liggen voor een nieuwe kerk aan de Zandweg, maar praten over hoe hij de toekomst van zijn nieuwe kerk ziet, wil Bredeweg nog altijd niet. Dominee Van Boven heeft drie weken de tijd om te beslis sen of hij aan het werk gaat bij de ge reformeerde gemeente. maandag 19 maart 2018 te lande tot een schatkamer T Paskal Ja- kobsen en Geike Arnaert vertolken 'Zoutelande' in Antwerpen FOTO'S Ernst Jan Rozendaal Antwerpen LEX DE MEESTER De gereformeerde gemeente in Kruiningen hoopt binnen afzien bare tijd weer een eigen domi nee te hebben. De kerkge meente heeft de 48-jarige domi nee Van Boven beroepen. Rob Paardekam Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17