DeAanlijnerwint Steeds meer klanten van Delta willen lokaal opgewekte elektriciteit Kester Freriksging in Zeeland op zoek naar gebieden waar het nog stil is Delta levert vanaf vandaag ook groene stroom die in Zeeland is opgewekt. Puur Zeeuws Groen heet het. Want steeds meer mensen vragen ernaar. Vaak ook omdat ze zelf niet voldoende zonnepanelen kunnen plaatsen. Energieleverancier Delta biedt vanaf vandaag groene stroom aan die in Zeeland wordt opgewekt. Puur Zeeuws Groen wordt opge wekt door windmolenpark Kreek rak en de getijdencentrale in de Oosterscheldekering. In de nabije toekomst komt daar elektriciteit bij van Zeeuwse zonneparken. Steeds meer klanten van Delta vragen naar lokaal opgewekte elek triciteit, zegt Roel Meijerink, direc teur energie van Delta. „We zien dat klanten graag zelf energie lokaal produceren. Maar niet iedereen kan dat, omdat er bijvoorbeeld geen ruimte is voor voldoende zonnepa nelen. Ze vragen ons dan om groene stroom die lokaal is opgewekt te le veren." Delta biedt sinds 1 januari 2ot6 groene stroom aan. Die elektriciteit komt van Nederlandse en Europese windmolens en Nederlandse bio massa, opgewekt in de kippenmest- centrale in Moerdijk. Puur Zeeuws Groen is duurzame energie die lokaal wordt opgewekt. Maar daarvan is nog onvoldoende beschikbaar om aan alle Zeeuwse huishoudens te leveren. „In het be gin kunnen we zo'n 15.000 huis houdens van Zeeuwse groene stroom voorzien", aldus Meijerink. „Als het nodig is, kopen we meer groene stroom in die in Zeeland wordt opgewekt. Daarom kijken we nu al of we meer wind- en zonne- energie kunnen toevoegen." Net als water kiest stroom zijn ei gen weg. Alle stroom die wordt op gewekt moet meteen worden ver bruikt of worden opgeslagen. Dus ook al kies je voor groene stroom, dan kan het nog steeds zo zijn dat de lampen 's avonds branden op stroom van Duitse bruinkoolcen trales. „Dat geldt voor alle groene stroom", stelt Meijerink. „We kijken naar de totale energie dat een huis houden nodig heeft. En we zorgen dat die hoeveelheid lokaal wordt opgewekt en dat we die inkopen en leveren. We zorgen dat dat in balans is. Net als je zelf zonnepanelen op je Opslag van lokaal opgewekte energie is zeker iets waar we ook aan gaan denken dak hebt. Dan saldeer je ook met het landelijke elektriciteitsnet." Opslaan van lokaal opgewekte energie in accu's is nog te duur, stelt Meijerink. „Er worden her en der in de wereld proeven mee ge daan. Het is voor ons nu nog niet rendabel, maar opslag van lokaal op gewekte energie is zeker iets waar we in de toekomst ook aan gaan denken." Mensen die al een contract bij Delta hebben, kunnen als hun con tract afloopt, kiezen tussen groene stroom of Puur Zeeuws Groen. Wie nog geen klant is, kan vandaag al overstappen. De Zeeuwse stroom is wel iets duurder. „Waar veel van is, is iets goedkoper en waar weinig van is iets duurder. Voor Puur Zeeuws Groen betaal je tussen de r en 1,25 euro per maand meer, dus tussen 12 en 25 euro per jaar. Dan ga ik uit van een gemiddeld gebruik van 2.500 ki lowattuur. Dat is wat een Zeeuws gezin gemiddeld per jaar gebruikt. Op termijn, als er meer Zeeuwse zon-, wind- en getijde-energie bij komt, wordt het uiteraard goedko per." P16 tz maandag 19 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl »P21 DOMBURG Op de Kop van Schouwen en bij de Manteling in Domburg hielden Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten dit weekend de actie De Aanlijner wint. Boswachters en vrijwilligers hadden als doel hondenbezitters te wijzen op de noodzaak van het aanlijnen van de hond in kwetsbaar natuur gebied. Zeker nu het broedseizoen van start gaat, kunnen loslopende honden veel schade aanrichten en dieren de dood injagen. Het publiek reageerde overwegend positief op de actie en als beloning voor het aanlijnen kregen de viervoeters een hondenkoekje, fotomariekemandemaker Groene stroom uit Zeeland Jeffrey Kutterink Middelburg - Roel Meijerink, Delta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15