13 Silicon Valley onder de rook van Moskou €99, OP DE WERKVLOER Exclusieve Lezersreizen Verliefd op Valkenburg et een naald naar de baas. Dat blijkt de wetenschappelijk verantwoorde oplossing voor gefrustreerde mede werkers. Canadese onderzoekers lieten proefpersonen inhakken op een virtuele voodoopop met de naam van de chef erop. Dat bleek positief voor hun werkprestaties. Voorafgaand aan deze steekpartij kregen de deelnemers aan dit onderzoek van de Wilfrid Laurier University het verzoek te denken aan een nare gebeurtenis met hun leidingge vende. Zoals vijandig of grof gedrag, negatief commentaar of gebrek aan erkenning. Daarna mochten ze een virtuele voodoopop mishandelen, die de chef voorstelde. voodoopop maakt carrière in de wetenschap. Zo gaven andere onderzoekers eens 107 echt paren een martelpopje mee, met 51 naalden. Dagelijks staken ze in op de pop. Hoe bozer ze waren, hoe meer naalden ze in hun 'partner' stopten. Tegelijk hielden deze Amerikaanse onderzoekers de bloedsuikerwaar- den in de gaten. Conclusie: hoe lager de bloedsuiker, hoe meer priklust. Deze conclusie bleef overeind als de kwaliteit van de re latie werd meege nomen. De resear- chers zetten de pop ook in bij hun zoektocht naar de relatie tussen honger en woede, in het Engels hangry (hungry angry). Zo bekeken levert wetenschappelijke voodoo een prima poppendokter op. Die meet woede of wraak. Net als bij het onderzoek naar het martelen van de manager. De werknemerswoede heeft te maken met ons gevoel van rechtvaardigheid. Eerlijk behandeld willen worden, zit diep in ons verankerd. Net zoals de behoefte om mensen te straffen bij wie dat anker is losgeslagen. Straf stimuleert het beloningscentrum in ons brein: zo voelt zoete wraak. geleerden zien niets in een martelkamer voor managers. En van terugschreeuwen wordt niemand wijzer. Stevig beleid tegen foute bazen is beter. Dat levert een hoger welzijn onder medewerkers én dus betere prestaties op. Zelf kun je al beter presteren door je wraakgevoelens een plekje te geven. Hak the rapeutisch in op je chefpop. Experimenteer op dumb.com/voodoodoll/. Vraagt je baas wat zijn naam op dat popje doet, dan heb je de wetenschap aan je zijde. Je bent alleen maar je productiviteit aan het opkrikken. De geleerden zien niets ineen martelkamer voor managers Picnicgaat in Duitsland bezorgen O bitcoin Verbod op advertentie cryptomunt Wie Moskou in zuidwestelijke richting verlaat, botst na een ritje van 20 kilometer op een groot bord: 'Welcome to startup village'. Het is het beginpunt van Skolkovo, de nagelnieuwe hightechstad die Rusland moet opstoten in de vaart der volkeren. Het idee kwam in 2010 uit de koker van de toenmalige president Dmitri Medvedev, die de econo mie minder afhankelijk wilde maken van olie en gas. Skolkovo moest het Russische Silicon Valley worden. Voorlopig is de sfeer in het koude Skolkovo heel anders dan de vibes die door de Californische vallei waaien. In het centrale gebouw, waar de meeste kantoren zijn gevestigd, kun je een kanon afschieten. Ministad Het prestigeproject van Medvedev, zo groot als Monaco, mocht wat kosten. De overheid pompte de voorbije jaren 130 miljard roebel (1,9 miljard euro) in de ministad. En een indrukwekkende reeks buitenlandse bedrijven, zoals Boeing, Cisco en IBM, opende in Skolkovo een onderzoekscentrum. Met de start-ups gaat het minder florissant. Vandaag telt Skolkovo slechts 1.800 start-ups, de helft onder Moskou, de andere helft op de tweede campus in Vladivostok. Start-ups met een jaaromzet onder de 15 miljoen euro hoeven in Skolkovo geen winstbelasting of btw te betalen en hebben recht op allerlei subsidies. Volgens de directie zijn er al 27.000 banen gecreëerd en is er voor 400 mil joen euro aan investeringen aan getrokken. Maar de jonge onder nemers die zich hoffelijk komen voorstellen aan de journalist uit het Westen, lijken toch nog niet helemaal klaar voor de grote sprong voorwaarts. De directie van Skolkovo wil overigens helemaal niet dat hun terrein wordt vergeleken met Silicon Valley. „Silicon Valley is IT- georiënteerd terwijl wij focussen op vijf sectoren: IT, biomedische toepassingen, energie, nucleaire en ruimtetechnologie", zegt Oleg Pertsovski, operationeel directeur van Skolkovo's energiecluster. Unicorns Vera Bunina, internationaal direc teur van Skolkovo, doet er nog een schepje bovenop. „Ik hoor steeds vaker de afkorting ABC, kent u die?" vraagt ze. „Dat staat voor Anywhere hut California\ Niet iedereen wil daarheen. Silicon Valley is goed voor unicorns (jonge bedrijven die 1 miljard dollar waard zijn), maar minder voor andere bedrijven." Vanaf Prijzen 3- en 4-daags w)Marrea 3 of 4 dagen Valkenburg Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl maandag 19 maart 2018 PC Voodoo Het is minder vergezocht dan het lijkt. De Maar hoe krijgen we dat voor elkaar? De - Bart van Eldert ONLINESUPER Onlinesuper- markt Picnic steekt de grens over. Nog vier weken en dan gaat het bedrijf in Duitsland boodschappen bezorgen, om te beginnen in de regio Düssel- dorf, in Kaarst, Neuss, Meer- busch en het stadsdeel Ober- kassei. Net als in Nederland gaat het daarna stad voor stad uitbreiden. CüiShMÉIS TWITTER Volgens de Britse nieuws zender Sky komt Twitter binnen twee weken met een verbod op reclames voor beursgangen van cryptomun- ten. Twitter gaat ook andere vor men van adver tenties voor digitale valuta's aan banden leg gen, onder meer uit vrees voor de risico's en witwassen. <D o Veel roebels, weinig start-ups Onder Moskou bouwt Rusland zijn eigen Silicon Valley. On danks de royale overheidssteun komt Skolkovo maar langzaam van de grond. Lukas Vanacker Moskou Inbegrepen: Ontvangst met een gLaasje Prosecco 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 of 3 x 4-gangen diner Entree kabelbaan Valkenburg Wandeling Langs de kastelen 25% korting op een dagentree Thermae 2000 Entree voor casino Valkenburg Gebruik WiFi Hotel Atlanta (4*) is een sfeer- Highlights vol familiehotel op 500 meter loopafstand van het centrum van Valkenburg. Zij beschikken over een uitstekend restaurant, dak- en tuinterras en bar. De FLuwelengrot 1Thermae 2000 1 Kasteel Ruïne Valkenburg 1 Gemeentegrot 1 Winkelen in Maastricht Trek de Limburgse heuvels in! 3-daags: 99,00 p.p. €102,00 p.p. €107,00 p.p. 4-daags: 151,50 p.p. t/m 31 maart 156,00 p.p. 1 april t/m 23 juli en 17 sept. t/m 16 nov 161,50 p.p. 24 juli t/m 16 sept., 17 nov. t/m 31 dec. en meivakantie Toeslag bij verblijf op vrijdag of zaterdagnacht: 10,00 p.p. t/m april, 1 juni t/m 23 juli en 17 sept. t/m 16 nov. 15,50 p.p. mei, 24 juli t/m 16 sept. en 17 nov. t/m 31 dec, Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag eenpersoonskamer: 4,50 p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Geldig t/m december 2018, m.u.v. feestdagen Meer informatie en boeken: Ga voor Verlieft op Valkenburg naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1809 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V y hotelarrangementen Martel de baas - in je hoofd. Daar word je een betere werknemer van. Vertrek: t/m december 2018 Verblijf in Hotel Atlanta Inclusief alle avonden diner!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13