Zestiger leeft langer in goede gezondheid 12 Opkomst in Limburg valt tegen: 13.460mannen staan dna af Het laatste dna is afgenomen, in een poging de moord op Nicky Verstappen op te lossen. De opkomst in het grootste dna-verwantschaps- onderzoek in Nederland valt tegen. Nu is de grote vraag: wat zijn daarvan de consequenties? Vanaf de laatste wangen werd dit weekeinde nog slijm geschraapt, om de moord op Nicky Verstappen op te lossen. Had hij nog geleefd, dan was Nicky afgelopen week 31 jaar geworden. Maar hij werd op 11-jarige leeftijd vermoord. Dat de dader nooit werd gepakt, was reden het grootste dna- verwantschapsonderzoek ooit in Nederland op te tuigen, waarin genetisch materiaal wordt vergele ken met dna dat op Nicky werd aangetroffen. Nu blijkt dat lang niet alle 21.500 mannen die werden opgeroepen, zijn komen opdagen. Vandaag maakt de politie de eindstand bekend, maar duidelijk is dat zo'n hoog opkomstpercentage als bij het vergelijkbare onderzoek naar de moord op Marianne Vaatstra, 89 procent, niet zal worden gehaald. Om de resultaten op te krikken, werden de mogelijkheden om dna af te staan onlangs nog vergroot. De teller bleef afgelopen vrijdag steken op 13.460 deelnemers. Thuisdorp Misschien ligt het aan een traditie getrouw laag vertrouwen in politie en justitie in Limburg. Het slechte weer of de griep worden eveneens genoemd. En de verbondenheid die mensen voelen met Nicky Verstap pen. In zijn thuisdorp Heibloem werd massaal dna afgestaan, maar het onderzoek overstijgt die plaats. Ook in delen van Heerlen, Bruns- sum en Kerkrade werd dna gevraagd, onder meer op basis van een analyse van routes van en naar de Brunssummerheide, waar Nicky dood werd gevonden. In het verleden is wetenschappe lijk onderzoek gedaan om te kijken of het nuttig zou zijn medewerking aan een verwantschapsonderzoek als dit verplicht te stellen. Toen werd geconcludeerd dat dit het ver trouwen in de politie op lange ter mijn niet ten goede zou komen, terwijl warme relaties voor Neder landse dienders onontbeerlijk zijn. Toch hoeft de tegenvallende animo niet te betekenen dat het on derzoek is gedoemd te mislukken, benadrukt een woordvoerder van de politie, die bepaald niet wanhoopt. „Het gaat erom dat we alle familielijnen hebben afgedekt." Het Y-chromosoom wordt van vader op zoon onveranderd door- We hebben tot een jaar nodig om al het genetisch materiaal te verwerken gegeven. Genetisch materiaal van één lid van elke opgeroepen familie kan al volstaan om de man op te sporen wiens dna op Nicky's lichaam werd gevonden. Voorlopig zal nog niet te zeggen zijn of dat het geval is, zegt de woordvoerder. „Het Nederlands Forensisch Instituut heeft nog maanden tot een jaar nodig om alles te verwerken." Bizarre optie Er is ondertussen altijd nog die ene, bizarre optie: dat het NFI dna in handen krijgt dat voor 100 procent overeenkomt met het genetisch materiaal dat op Nicky's lichaam werd gevonden. Zo ging het in het Vaatstra-onderzoek. Jasper S. meldde zichzelf in 2012 bij een dna- afgiftepost, wetend dat hij daarmee zijn eigen lot bezegelde, als een van zijn familieleden dat niet al voor hem had gedaan. Zijn dna kwam volledig overeen met het dna dat bij Marianne was aangetroffen en hij werd ontmaskerd als verkrachter en moordenaar. Zijn gezin bleef verbijsterd achter. In 2013 werd S. veroordeeld tot een celstraf van 18 jaar. Dat blijkt uit verse cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat vooral met goed nieuws, maar ook met een beetje slecht nieuws komt. Om te beginnen met het goede: ouderen van de toekomst krijgen veelbelovende voorspellin gen voorgeschoteld. In 2040 gaan zestigers later dood dan nu. Man nen van die leeftijd leven dan naar verwachting nog 26 jaar, vrouwen nog maar liefst 29 jaar. Daar komt bovenop dat ze ook meer jaren in goede gezondheid en zonder licha melijke beperkingen kunnen verwachten. De ouderen van de toekomst staan vier extra gezonde jaren te wachten. Gemiddelden Dan het slechte nieuws: het gaat om gemiddelden. Ook in de toe komst zullen verschillen in oplei ding bijvoorbeeld nog meespelen bij de leeftijd waarop we sterven. Hoogopgeleiden overlijden over het algemeen drie jaar later dan laagopgeleiden en leven maar liefst zes jaar langer in goede gezond heid. Er is nog iets. Het is niet met zekerheid te zeggen of de trend van de afgelopen 35 jaar in de toekomst doorzet. Daar wordt bij de huidige berekeningen wel van uitgegaan. En het CBS heeft een eerder verge zicht naar beneden bij moeten stel len. In 2014 werd voor het eerst gepubliceerd over sterfte en gezondheid en het beeld van toen blijkt wat gunstiger dan dat van nu als het gaat om de levensverwach ting zonder fysieke beperkingen. Die valt voor mannen en vrouwen een halfjaar lager uit. Vluchtelingen verongelukt bij Grieks eiland Demonstraties hoger pensioen Data Facebook misbruikt maandag 19 maart 2018 Carla van der Wal Heibloem —Woordvoerder politie Zestigers brengen in 2040 meer jaren in goede gezondheid door. Er staat hun daarnaast een langer leven te wachten dan hun leeftijdsgenoten van nu. Carla van der Wal Rotterdam In 2040 gaan zestigers later dood dan nu. Mannen van die leeftijd leven dan naar verwach ting nog 26 jaar, vrouwen nog maar liefst 29 jaar. ATHENE Zeker vijftien vluchtelingen, onder wie vijf kinderen, zijn om het leven gekomen in de Egeïsche Zee toen hun boot kap seisde. Het ongeluk ge beurde bij het Griekse eiland Agathonisi, niet ver van de Turkse kust. Er worden nog zeker vier opvarenden vermist. Drie opvarenden wisten de kust te bereiken. De Griekse kustwacht denkt dat er 22 mensen op de boot zaten die vanuit Turkije naar Europa probeerde over te steken. Er wordt nog naar opvarenden gezocht. MADRID Tienduizenden gepensioneerden hebben zaterdag in Spanje gede monstreerd voor verhoging van hun pensioenen, onder meer in Madrid, Barcelona, en op de Canarische Eilan den. In totaal waren meer dan 100 demonstraties ge pland. De demonstranten eisten inflatiecorrectie. De conservatieve regering van Mariano Rajoy had de pen sioenen voor 2018 eerder symbolisch verhoogd met 0,25 procent. De inflatie was in 2017 echter 2 pro cent. Daardoor gingen gepensioneerden aanzien lijk in koopkracht achteruit. Gemiddeld krijgt een man in Spanje 1.247 euro pensi oen, een vrouw 797 euro. BOSTON De autoriteiten in Massachusetts starten een onderzoek naar het gebruik van persoonlijke gegevens van tientallen miljoenen Facebookgebrui- kers. Het databedrijf Cam- bridge Analytica zou de gegevens hebben gebruikt om profielen te maken van Amerikaanse kiezers, berichten The New York Times en The Observer. Zij konden zo worden bestookt met gepersonali- seerde politieke adverten ties. De gegevens zouden zijn verzameld via de app thisisyourdigitallife. Face book zei vrijdag Cambridge Analytica en moederbedrijf SCL te schorsen vanwege schendingen van het priva cybeleid. Een afnamelocatie in Landgraaf. FOTO ANP - DNA AFNAME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12