9 OORLOG Betsy de Bruin werd verkracht door een Japanse militair. Ze raakte daarbij zwanger. Haar oorlogstrauma droeg ze in stilte met zich mee. Ze stierf in 2003 thuis in Rotterdam een eenzame dood, maar werd pas tien jaar later gevonden. Het was een grote schande, helemaal voor een rooms- katholiek gezin 'Japan dwong 20.000 vrouwen tot prostitutie' Betsy de Bruin hield de gordijnen van haar bovenwoning altijd gesloten. Een ver weerd strookje papier met haar naam zat met plakband vast aan de voordeur. Ze leidde een teruggetrok ken bestaan. Het was niet verwon derlijk dat ze tien jaar lang dood in huis lag zonder dat iemand dat ontdekte. Een dag nadat het lichaam van Betsy is gevonden, staat haar dochter met een onwezenlijk gevoel bij de woning in de Jan Porcellisstraat in Rotterdam. Voor de blauwe deur ligt een eenzame rode roos. „Ik heb altijd gedacht dat er een dag zou komen dat er een politieagent voor mijn deur zou staan", vertelt ze in deze krant. „Dat hij zou vertellen dat mijn moe der was overleden. Ik zou niet eens verbaasd zijn dat ze al maanden in huis zou liggen, maar tien jaar?" Van een liefdevolle relatie tussen moeder en dochter is nooit sprake geweest. De laatste twintig jaar van haar leven hebben ze geen contact. Betsy is een gesloten vrouw. Haar dochter weet dat ze een groot oor logstrauma met zich meedraagt, maar Betsy zwijgt daarover. „Ik was een ongewenst kind. Dat voelde ik elke dag en mijn moeder vertelde dat ook. Ik was niet de dochter die ze had willen hebben." Met het tragische verhaal van Betsy opent onderzoeksjournalist Griselda Molemans haar nog te verschijnen boek Levenslang oorlog. Het verhaal van Betsy - in de volksmond Beppie - staat symbool voor het verhaal van duizenden vrouwen die in de Tweede Wereldoorlog door Japanse militairen zijn verkracht of werden gedwongen tot prostitutie. Mole mans: „Achter het verhaal van Betsy gaan verdriet en onrechtvaardigheid van een oorlogsmisdaad schuil." Dwangprostitutie Betsy Dorothy de Bruin (26 juni 1929, Semarang) is de oudste dochter van het Indisch-Nederlandse echtpaar Theo de Bruin en Corrie Lugtman. Toen Japan in 1942 Nederlands-Indië binnenviel, werden alle blanke Nederlandse staatsburgers geïnter neerd. Het gezin De Bruin hoefde vanwege de gemengde afkomst het Jappenkamp niet in, maar het leed daarbuiten wel onder de schaarste, honger en intimidatie. Betsy is pas 16 jaar als ze wordt ver kracht door een Japanse militair. Ze raakt zwanger en krijgt een dochter. „Binnen de familie was bekend dat er in de oorlog iets voorgevallen was, maar over Betsy's dochter werd niet gesproken", vertelt Willy Koch, een nicht, in het boek van Molemans. „Het werd doodgezwegen. Het was een grote schande en al helemaal voor een rooms-katholiek gezin. Bij de begrafenis van Betsy's moeder heb ik de dochter ontmoet. Ze heeft een overduidelijk Japans uiterlijk: een lichte huid met mata sipit (amandel ogen, red.)." Het Japanse leger maakt zich stel selmatig schuldig aan seksuele wreedheden. Sommige slachtoffers plegen zelfmoord, andere worden vermoord omdat ze zwanger raken of gedwongen tot een abortus. Mole mans: „Het was niet de bedoeling dat vrouwen in verwachting zouden raken. De legerleiding eiste het gebruik van anticonceptie. Niet alle soldaten deden dat. In officiersborde len was personeel aangesteld om abortussen uit te voeren. Daarna werden de meisjes weer aan het werk gezet." Na de oorlog spreekt niemand over verkrachting en dwangprostitutie. „Er werd gedaan alsof er sprake was van seks met wederzijdse instem ming, terwijl veel mensen wisten dat de Japanners constant op jonge meis jes joegen en hen misbruikten als 'troostmeisjes' in bordelen", zegt Willy Koch. Als Indonesië (1949) onafhankelijk wordt, vertrekt het gezin naar Neder land met hun drie kinderen en klein dochter. Het huwelijk van Betsy's ouders strandt. Haar moeder her trouwt met een Rotterdamse haven arbeider. Betsy heeft een slechte relatie met haar moeder en stief vader. Ze werkt hard om de eindjes aan elkaar te knopen. Aanvankelijk als bejaardenverzorgster, later ook in een Indische toko. Voor Willy en haar broer Johnny Koch is Betsy een vat vol tegenstel lingen. Begin jaren 80 komt ze vaak met haar eigen auto bij hen in Schin- veld (Limburg) op bezoek. Ze kleedt zich mondain, draagt het haar in een sluike bob en drinkt graag rosé champagne. „Ze was een vlotte, zelfbewuste vrouw, maar ze kon soms raar uit de hoek komen. Op een bepaald mo ment stelde ze zich voor met de oer- Hollandse naam Beppie en vertelde ze dat ze ging stemmen op de Centrumpartij van Hans Janmaat. Sommige familieleden reageerden woedend. „Je bent Indisch en dan stem je op zo'n man met racistische denkbeelden!" Betsy is geen makkelijke vrouw in de omgang, herinnert Willy Koch zich. Volgens haar is ze hooghartig en gekant tegen mensen van gemengde afkomst. „Maar ik vraag me af of dat kwam doordat ze door haar eigen Indische familie is afgewezen van wege haar half-Japanse kind. Ze heeft het erg moeilijk gehad in haar leven. Ondanks het stroeve contact met haar moeder vermoed ik dat ze sinds Corries overlijden in 1988 sterk geïsoleerd is geraakt." In datzelfde jaar verbreekt Betsy het contact met broer en zus Koch. „Ze was zwaar beledigd, omdat we volgens haar tijdens de uitvaart van haar moeder respectloos gelachen hadden. Maar dat was helemaal niet aan de hand: we lachten omdat de pastoor een leuke anekdote over Corrie vertelde." Betsy verbreekt ook het contact met haar dochter. Die probeert soms nog toenadering te zoeken, maar Betsy houdt de deur dicht, letterlijk en figuurlijk. Op Moederdag staat haar dochter een keer tevergeefs met een bloemetje voor de deur. Ze weet niet dat haar moeder op dat moment al jaren dood in haar bovenwoning ligt. De laatste jaren van haar leven brengt Betsy in grote eenzaamheid door. Haar onderbuurman heeft heel af en toe contact met haar. Ergens in 2003 sterft ze een natuurlijke dood. ONDERZOEK Op 21 november 2013 meldt het Journaal dat in Rotterdam een vrouw is gevonden die al tien jaar lang dood in haar woning lag. De dochter van Betsy herkent de gordijnen, broer en zus Koch de blauwe voordeur. De politie vond haar na te zijn gealarmeerd door netbeheerders die in de straat bezig zijn met werkzaamheden en geen gehoor krijgen bij Betsy. Achter de deur liggen stapels post. Corporatie Woonstad inde via automatische incasso de huur, de Sociale Verze keringsbank stortte elke maand haar AOW. De gemeente Rotterdam start een project om eenzaamheid onder ouderen tegen te gaan. Woonstad zoekt contact met huurders met wie de verhuurder vijfjaar of langer niet heeft gesproken. De meeste slachtoffers van Ja panse oorlogsmisdaden zijn al overleden. Wat rest is het verdriet over een eenzaam leven, verwoest door een oorlogsmisdaad en een oorlogstrauma. En over de afkeu rende houding van veel Nederlan ders jegens Betsy en alle andere slachtoffers die hun verdriet, schaamte en trauma geen plek kon den geven. Willy Koch. „Het is in tens triest wat Betsy en haar doch ter is overkomen. Dit lot hebben ze niet verdiend." Levenslang oorlog van Griselda Molemans verschijnt eind dit jaar. LEVENSLANG zaterdag 17 maart 2018 GO Tonny van der Mee —Willy Koch, nicht Het echtpaar Corrie en Theo de Bruin- Lughtman op de boulevard in Scheve- ningen, circa 1939. Betsy staat in het mid den. Links haar broer Frans en rechts haar zusje Olga. FOTO PRIVÉ GRISELDA MOLEMANS Minimaal 20.000 vrouwen zijn in Ne- derlands-lndië door Japanse militairen verkracht. Dat blijkt uit archiefonderzoek van Griselda Mole mans in Nederland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De slachtoffers komen uit 27 landen. Het zijn er veel meer dan tot nu toe werd aangenomen. Het onderzoek van Griselda Molemans richt zich op verkrach ting en dwangprostitu tie in alle door Japan bezette gebieden. „Er zijn veel meer lan den bij betrokken en er zijn veel meer slachtof fers. Er is altijd be weerd dat er geen bewijsmateriaal is. Tot mijn grote verbijstering is er ontzettend veel bewijs." Op China, Taiwan en Zuid-Korea na hebben regeringen weinig gedaan om slachtof fers te erkennen, com penseren en Japan te dwingen tot excuses. Japan ontkent deze oorlogsmisdaden tot op de dag van van daag. „Slachtoffers zijn in de steek gelaten. Ze zijn verraden door Japan, hun eigen rege ring, het Tokyo Tribu naal, en na de oorlog werden ze in eigen land beschimpt als Jappenhoer." Mondjesmaat zijn Japanse militairen ver oordeeld voor seksu ele misdaden. Daarbij was sprake van racis tisch onderscheid, zegt Molemans. „Nederland kwam alleen op voor de rech ten van blanke vrou wen. Slachtoffers van bijvoorbeeld Chinese, Indische of Molukse afkomst waren niet belangrijk. Die zijn in de steek gelaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9