•51 Psychiatrie aas. ISSHL^ai TwintigduizendNederlanders wonen in een psychiatrische inrichting. De overheid sluit de ene na de andere kliniek. Koos Neuuel en Caroline de Pater tekenden op wat dat betekent voor de bewoners en het personeel. Een voorpublicatie. axi... Achter het deurraam staat een man met een houthakkershemd en een half afgezakte spijkerbroek. Hij heeft een lange, witte baard en sliertige plukken haar die van zijn kalende schedel afhan gen. Zijn huid is schilferig, dat valt nog net te zien. Hij roept luidkeels, maar wat hij zegt is onverstaanbaar, alleen dat ene woord springt eruit. Johanna van Dijk, een verpleegkundige, kijkt wel even, maar doet niets. We zijn in gesprek over haar werk, op de afdeling Stabiel Wonen. Die afdeling bestaat voornamelijk uit ouderen, zoals Margriet, allemaal mensen van ruim boven de 50. Het is vooral ook een afdeling met de uitstraling van een verpleeghuis. Behalve dat de bewoners geestelijk niet in orde zijn, is er ook licha melijk het nodige mis met ze. Daarom zijn er bijvoorbeeld tilliften om sommige bewoners uit bed te krijgen. Van herstel is zelden sprake, constateert Johanna droog, de meeste bewoners komen hier te overlijden. '...komt hier taxi...' De als een zwerver ogende man blijft luidkeels door de gesloten deur roepen. Johanna van Dijk roept terug dat er echt geen taxi staat. Hier wonen veel mensen, vervolgt ze haar verhaal, die zichzelf ver waarlozen. Ze moeten vaak met van alles worden geholpen, met wassen en aankle den, en een enkeling zelfs met eten. Het is intensief werk, waarbij veel stagiaires en leerlingen worden ingeschakeld. Daar door kan er niet altijd even veel persoon lijke aandacht aan de bewoners worden gegeven. Of het daar iets mee te maken heeft is onduidelijk, maar Johanna merkt wel dat de agressie op de afdeling de laat ste tijd is opgelaaid. Word je zomaar uit gescholden voor 'vuile teringlijer'. Een enkeling probeert haar zelfs te slaan. Dan pakt ze zo'n man zijn armen vast en maakt een draaibeweging. „Slaan tolereer ik niet." magazine 35 Iioto's ANNABELOOSTEWEEGHEL LOPEN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99