IHwUl en Arjan David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. u Happinez en Oprah Winfrey een nieuwerwetse spiritualiteit helemaal salonfahig hebben ge maakt, zie je ze opeens overal: yoga retraites en holifeesten, ayuhuasca- ceremonies en genezende kristallen. Spiritualiteit is hip. Zelfs op zakensemi- nars beginnen de stropdassen opeens te mediteren - en niemand vindt dat nog vreemd. bij je partner ('die nog niet zover is') als je ook een familieopstelling kunt doen? Weinig zo aantrekkelijk als een spiritu ele vluchtheuvel. Je kunt het bij jezelf nagaan: durf je de grote problemen die in je leven spelen werkelijk onder ogen te komen? Of her ken je de verleiding van spirituele boe ken, mantra's en rituelen als een soort wonderpil? Zodat je jezelf kunt vertellen dat je er alles aan hebt gedaan, ook al ben je in werkelijkheid er juist verlicht om heen gezeild. Dat zou zo jammer zijn. Er er zit zo veel moois en krachtigs in al die spirituele middelen. Wij zijn zelf de grootste fans van meditatie, familie opstellingen, mantra's en zweethutten. Maar het gaat fout als je denkt dat die ervaringen de oplossing zijn in je leven. Die spirituele wonderpil bestaat niet. Bovendien zou het zo zonde zijn als we met elkaar gaan geloven dat spiritua liteit alleen in dit soort dingen zit, in het vreemde wierrokerige kleurrijke zweve rige. Terwijl poepen óók spiritueel is net als schreeuwen. Boos zijn en janken ook. Je problemen aangaan is spiritueel, want dat is wat mens-zijn is. Daar hoefje geen spiritueel verstoppertje voor te spelen en je hebt er geen wierrook bij nodig. Het is er allemaal al. 41 Dat is vooral goed nieuws. Het is ge weldig dat zelfs op Nederlandse bodem steeds meer ruimte ontstaat voor andere vormen van leren, groeien en genezen. Meditatie kan ongelofelijk krachtig zijn, ayuhuasca een onnavolgbare ervaring en yoga is gewoon gezond. Maar dat is niet het hele verhaal. Al in de jaren 80, toen De Celestijnse belofte nog moest worden geschre ven en iedereen bij yoga nog aan bosbessen of vanille dacht, waar schuwde psychotherapeut John Welwood voor 'spiritual bypassing', ofwel spiritueel struisvogelen. Wel wood zag mensen zo opgaan in een stre ven naar ontwaken en verlichting, dat ze de échte problemen in hun leven niet wilden aangaan. Want spiritualiteit is makkelijk te misbruiken. Waarom zou je met een psycholoog in gesprek gaan over je ang sten of depressie als je ook geestverrui mende middelen kunt nemen? En waarom zou je je financiën professioneel op orde laten brengen als je met wat meditatie en de wet van de aantrekking alles weer stabiel kunt visualiseren? Of waarom zou je die eindeloos slepende frustratie in je relatie ter sprake brengen Spiritueel struisvogelen Reageren? magazine@persgroep.nl magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83