Lees mee met de boekenredactie 'Ziekte, Geweld, Bedrog, Ellende en Nood daalden over de aarde neer' weerstaan: 'Steeds meer gedaanten kwa men uit de mond van de pot gevlogen - een wolk klepperende, krijsende, kras sende wezens. Ziekte, Geweld, Bedrog, Ellende en Nood daalden over de aarde neer, om haar niet meer te verlaten', schrijft Fry. Pandora draaide de pot haas tig dicht, zonder te weten dat één wezen tje achterblijft: Hoop. Net als de Bijbelse Eva wordt Pandora sindsdien verant woordelijk gehouden voor de rampspoed die ons treft. Hartstochtelijk staren Nog een voorbeeld van goddelijk gedrag dat ook op ons mensen van toepassing is? Lees de mythe van Echo en Narcissus. Daarin kampt de eerste met echolalie (het gedachteloos herhalen wat er wordt gezegd) en ziet Narcissus in het water 'het mooiste gezicht dat hij ooit gezien had, het lieflijke en verraste gelaat van een beeldschone jongeman'. Geërgerd jaagt hij de smoorverliefde Echo met haar 'gekwelde, hongerige, obsessieve blik' weg. Narcissus, vervolgt Fry, 'lag dag in dag uit bij de rivier naar zichzelf te staren, hartstochtelijk en radeloos verliefd op zijn eigen spiegelbeeld, vervuld van liefde voor zichzelf, van verlangen naar zichzelf.' Fry laat de keus aan ons: we kunnen de eigenschappen die deze 'onfortuin lijke jonge mensen ons en onze taal heb ben nagelaten' bekijken als gangbare menselijke trekjes, of juist als problema tische aandoeningen. 'Misschien kan narcisme nog het best omschreven wor den als de behoefte om andere mensen te beschouwen als spiegelende opper vlakken die je alleen voldoening schen ken als ze een liefdevol of bewonderend beeld van jouzelf terugkaatsen.' grotere onbevangenheid te bezien dan de meeste beschavingen is gelukt. Zij weige ren hun goden als volmaakt te beschou wen, wat ze voor Fry alleen maar extra aantrekkelijk maakt. Met dit gegeven in het achterhoofd zijn de 'volmaakte wan gen', 'volmaakte liefde en schoonheid', 'volmaakte gaven' en 'volmaakte gelaats trekken' die de lezer tegenkomt niet zozeer tegenstrijdig als wel komisch. 41 Mythos Volmaakt Hoewel de oude Grieken verre van vol maakt zullen zijn geweest, lijken ze de kunst te hebben ontwikkeld om het leven, de wereld en zichzelf met een schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik maar niet uitkrijg is... Wat ik altijd nog wil lezen is... lezen SOAPOPERA Raoul de Jong las zijn puberdagboek terug - en trof een 'opportunistisch kindmonster' aan. (Bezige Bij, €15) totfOUTUBER BEROEPSKEUZE In Van boswachter tot Youtuber inter viewt Arwen Kleyn- geld mensen met een droomberoep. (Fontaine, €16,95) Mythos van Stepen Fry verschijnt bij Thomas Rap (€25) Mythos te schrijven zal voor Stephen Fry een herculische taak zijn geweest, al was het maar vanwege de grote hoeveelheid klassieken die hij ervoor raadpleegde. De achilleshiel van het boek zit 'm wel licht in de draconi sche maatregelen die Fry moest nemen om te voorkomen dat het boek 'zo zwaar zou zijn geworden dat zelfs een Titaan het niet meer had kunnen optillen'. Hij liet daarom een aan tal bekende mythen (de Amazonen, het paard van Troje) achterwege. Hoe dan ook: zijn enthousias me werkt aansteke lijk en hij is een meeslepend en ver rassend toeganke lijke verteller. Van de weefwedstrijd van Arachne tot de ezelsoren van koning Midas; Mythos smaakt als nectar en ambrozijn. Pieter Waterdrinker schreef onder andere de romans Pou- belle en Tsjaikovskistraat 40. Fallen leaves, het brieven boek van L.H. Wiener. Zijn omvangrijke oeuvre aan korte verhalen krijgt hier door extra glans. vrijwel nooit romans. Ik ben doodsbenauwd be smet te raken door de toon van de schrijver. Werken aan een roman is een tour de force. Zonder geloof in het leven, liefde en veel witte wijn gaat het niet. De ontdekking van de hemel. Mulisch' zelfver liefde pronken met kennis maakt het werk nogal koud. De ontdekking van de hemel. Want het is natuur lijk wel een meesterwerk. Alleen van de categorie C. Echte meesterwerken zijn Madame Bovary en Anna Karenina. Maar ik ben dan ook een 19de-eeuwse romanticus. 181 zaterdag 17 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82