Moraal: waar wantrouwen woont, vertrekt de Helde De witte augustushemel is zo plat als een plafond. man. Hij drukt haar op het hart haar familie niets over hem te vertellen. De laaghartige zussen van Psyche worden verteerd door jaloezie om haar geluk. Ze ontlokken hun zusje de nodige details over haar minnaar en weten haar ervan te overtuigen dat hij een akelig monster is, dat op een dag 'demonisch zaad' in haar zal planten. Ze raden haar aan hem 's nachts met een schaar te doden. In het licht van een olielamp ziet Psyche dat het om Eros gaat; om de god die niet alleen grillig en wreed is, maar ook gevoelig en zachtaardig. Zonder de afloop van het verhaal te willen verklappen, is de moraal van deze mythe zoiets als dit: waar wantrouwen woont, vertrekt de liefde. Elders lezen we niet alleen keer op keer over de wreedheid van het lot, de ex treme straffen en listen van oppergod Zeus of over de titaan Kronos die zijn eigen kinderen opeet, maar we maken ook kennis met de kuisheid en onafhan kelijkheid van jachtgodin Artemis en het gebrek aan bedachtzaamheid van een an dere titaan, Epimetheus. De ongeremde, losbandige wijngod Dionysos komt op ons pad, net als de wijze godin Athene en de gastvrije koning Midas. We belanden midden in talloze echtelijke ruzies tussen de jaloerse Hera, beschermgodin van het huwelijk, en de overspelige Zeus. Domme doos Dat we anno 2018 dezelfde nieuwsgierig heid en zucht naar kennis delen als de oude Grieken, wordt duidelijk als we een kijkje nemen bij het verhaal van de 'Domme doos'. Daarin boetseert Hefais- tos, de god van het vuur, een buitenge woon mooi meisje, Pandora. Ze wordt door elk van de andere goden met een talent of goede eigenschap begiftigd, waarna Zeus haar eenpithos in handen duwt die ze niet mag openen. (Deze ver zegelde pot werd later door een leesfout van onze eigen Erasmus een 'doos', van daar 'de doos van Pandora'). Pandora kan de aantrekkingskracht van de pot niet magazine 17 FAMILIE-EPOS Pachinko is de kroniek van een Koreaanse familie die ongewenst in Japan terechtkomt. (Meulenhoff, €23) DURFAL De gelauwerde au teur Toon Teilegen haalt in De serin genboom herinne ringen op aan zijn broer. (Querido, 19) WAARHEEN? Voor haar verjaardag krijgt hulpverlener Asta in Draaideur een ticket naar huis. Maar ze wil niet naar huis. (Wereld bibliotheek, ,€20) EERSTE ZIN De eerste steen, Carsten Jensen WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81