Cruisen vanuit Venetie Gif affaire Skripal fascineert thrillerauteur Thomas Ross 7 Politici en diplomaten moeten op eieren lopen na de gifaanslag op de ex-spion Skripal en diens dochter. Maar een thrillerschrijver kan smullen van deze zaak. voordeel p.p. Auteur Thomas Ross was de afgelo pen dagen toevallig in Engeland. Hij kon er volop genieten van alle verhalen over de moordpoging op de Russische ex-dubbelspion Ser- gej Skripal en diens dochter Yoelia. Het voelde voor Ross alsof de Koude Oorlog in alle hevigheid was teruggekeerd. Zijn vader was na de Tweede Wereldoorlog een van de eerste agenten bij de BVD, die toen nog Bureau Nationale Veiligheid heette. Nadat alle nazi's waren ge vangen, joeg pa op communisten, 'op dezelfde jongens met wie hij daarvoor in het verzet tegen de Duitsers had gezeten'. De vader van Ross, echte naam Willem Hogendoorn, had geen scrupules, want hij wist het zeker: „Moskou is erger dan Berlijn." Een half leven later moet de schrijver met een glimlach terug denken aan de Koude Oorlog van toen. Nu voelt het als een soort re vival. „Als je de zaak Skripal in een boekvorm zou gieten en het was nog niet gebeurd, zou iedereen zeg gen: 'houd eens op, dat bestaat toch niet meer'. Spionage anno nu is im mers hacken, gps-tracken en dat soort dingen. Maar dit is het klas sieke handwerk. Kijk naar alle mys terieuze sterfgevallen van Russen die ze in Engeland toch weer gaan onderzoeken." Amateurisme Fascinerend vindt de schrijver het ogenschijnlijke amateurisme waar mee de aanslag is gepleegd. „Ik be doel, zulke evidente sporen achter laten. Militair gifgas. Of destijds dat polonium bij die andere ex-spion, Litvinenko. Dan denk je: Poetin zal vast vloeken dat het zo knullig is aangepakt en dat die Skripal nog steeds leeft. Maar aan de andere kant is het ontzettend brutaal. Ge woon een vette vingerafdruk ach terlaten. Het kan Poetin kennelijk geen zak schelen, want je kunt hem niks maken. Een waarschuwing dus." Terwijl politici, militairen en di plomaten op eieren moeten lopen, mag een schrijver smullen van de ontwikkelingen. Zelf baseert Ross zijn verhalen deels op authentieke gebeurtenissen. „Voor thriller schrijvers is dit soort dingen eigen lijk wel lekker. Het versterkt het waarheidsgehalte van de fictie." Er zitten elementen in het ver haal van The Americans, de Netflix- serie over Philip and Elizabeth Jen- nings, die Amerikanen lijken, maar KGB-spionnen zijn. Maar het bevat ook elementen van Red Sparrow, de spionagefilm die ons volgens film recensent Ab Zagt weer helemaal terugbrengt naar de Koude Oorlog met 'mollen, verleidingskunsten, list en bedrog'. Wat er in het slape rige Salisbury gebeurde met de ex- dubbelspion heeft ook een hoog James Bond-gehalte, denkt Ross. „Het begint er al mee dat die Skripal destijds werd uitgeruild tegen Anna Chapman, die eigenlijk Anna Vasilyevna heette. Ze was getrouwd met een En gelsman, een prima dekking als spion in Engeland. Daarna is ze Het kan Poetin kennelijk geen zak schelen, je kunt hem toch niets maken naar Amerika gegaan. En een mooie meid bovendien. Als het zo in een 007-film zit, denk je: dit is hart stikke karikaturaal, want zo gaat het natuurlijk niet. Nou, dit komt er aardig dichtbij. En de jongens die het vuile werk doen en waarvan we weten dat ze het hebben gedaan, die krijgen later gewoon een hoge onderscheiding opgespeld door Poetin zelf. Vervolgens worden ze ergens diplomaat met onschend bare status." Schimmig Wat is waar, wat niet? Veel is nog onbekend in het schimmige ver haal van dubbelspionage, waarbij door toedoen van Skripal mis schien wel 300 Russische agenten zijn uitgeleverd aan de westerse diensten. Ross: „Lavrov (de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, red.) zei dat het allemaal een op zetje was van de Britse geheime dienst. Misschien was Skripal nog steeds dubbelagent en werkte hij inmiddels toch nog voor de Rus sen en werd hij door MI6 afge maakt op een manier zoals je die kent van de Russen. En iedereen gelooft nu dat de Russen het heb ben gedaan. Dan zou Poetin dus gelijk hebben." Prachtig verhaal, maar is het waarschijnlijk? Ross twijfelt: „Dan zou de Britse geheime dienst dus een John le Carré-opzetje hebben gemaakt." Ontdek deze zomer de highlights van de Middellandse Zee Kras.nl of bel 088-0885 886 zaterdag 17 maart 2018 Bob van Huët Rotterdam —Thomas Ross Onderzoek bij het graf van Skripals vrouw. FOTO REUTERS Dit komt dicht bij een 007- Boek vóór 28 maart! Kras.nl/37650 Kras.nl/86038 Kras.nl/86025 Kras.nl/86012 Prijzen per pejrsoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage, reserveringskosten en Calamiteitenfoni AIDAblu***+ MSC Musica**** MSC Poesia**** Costa Luminosa***+ O.a. Katakolon en Santorini of Split Fooien en maaltijden inbegrepen Vertrek: juni t/m november O.a. Corfu, Dubrovnik en Venetië Semi All Inclusive, inclusief fooien Vertrek: april t/m oktober O.a. Corfu, Santorini en Kotor Ontdek de Griekse cultuur! Vertrek: mei t/m oktober O.a. Mykonos, Bari en Dubrovnik 1/ Bezoek het eeuwenoude Athene Vertrek: mei t/m oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7