Eghert Jan De eerste twee maanden sinds zoon Yann weer introk bij zijn vader, verliepen best soepel. Achteraf bezien. Ergens moet hij een bergplaats hebben met 35 rolmaten en meetlinten waaraan hij zich zit te verlustigen. Ik héb toch in de loop van zijn leven een zooi van die din gen aangeschaft... Zoon Yann was er al door gefascineerd toen hij zich nog krui pend door de huiskamer bewoog, kleine terrorist in stinkende luier. Van elk nieuw exemplaar wist hij zich meester te maken, ze verdwenen uit gereed schapskisten en naaimandjes, toen hij groter was van achter stapels linnengoed en uit afgesloten laden. Ooit heb ik zelfs een rolmaat in bewaring gegeven bij buurvrouw Bertie; ook die verdween. Toen hij n was heb ik hem eens ge vraagd of hij misschien een seksuele aberratie (afwijking) had. Een fetisj voor rolmaten en meetlinten. Stampvoetend gilde hij, met z'n kop- stemmetje: „Ik héb geen skele brraatsie!" Altijd ontkende hij rolmaten of meet linten te hebben ontvreemd, zelfs al was hij ermee gezien. De spullen kwamen zonder uitzondering nooit meer terug. Ondervragingen en visitaties ten spijt. Binnen zijn ouderlijk huis heeft Yann het mijn en het dijn niet altijd roo pro cent gerespecteerd. Gaarne spitte hij laden en kasten door en eigende zich dan iets interessants toe, onder het motto: als het tóch in een la ligt, kan ik het net zo goed pakken. Nu is hij alweer drie maanden terug in mijn huis (na anderhalfjaar op kamers). En verdomd, er is een rolmaat verdwe nen. De eerste twee maanden ging het best goed. Yann deed ontegenzeglijk zijn best, had goede voornemens. Van uit voeren kwam het niet, maar dat is een tweede. Hij hield rekening met mij. Tenminste, daar deed hij z'n best voor. Echt. De derde maand gaat het een tikje minder. „Néé pap, wat is dat eigenlijk, een rol maat? Die heb ik niet." Later die avond - hij ligt al in bed - zie ik dat hij m'n scheermes in gebruik heeft genomen. Getrimde baardhaartjes er omheen, klonters behaard schuim tus sen de scheerbladen. Het is maar een scheermes. En ik mag blij zijn dat mijn kind gezond is. Drift barst los. Soms heb ik dat, héél soms. Om niets. Terwijl ik het mes af spoel raas en tier ik, vloek en stamp. Daarna sla ik met deuren. Zwalk de trap af en zak op de bank. „Wat heb jij nou?" „Hoezo?" „Pap... bij elke vloek zak ik verder door het bed." Hij kijkt me aan. Z'n blik. „Ik had niet terug moeten komen." De volgende dag. Op de keukentafel ligt een rolmaat. Een nieuwe, van de Gamma. 41 Ik raas en tier, vloek en stamp Egbert Jan Riethof vervangt Monica Beek. Reageren? magazine@persgroep.nl 61 zaterdag 17 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70